Novou podobu usedlosti Cibulka určí architektonická soutěž

wMASF8789
Zdroj: Martin Salajka

Nadace rodiny Vlčkových vyhlašuje soutěžní workshop pro architekty, na jehož základě za pomoci odborné poroty složené z expertů na architekturu, krajinu, zdravotnictví a sociální péči vybere budoucí podobu usedlosti Cibulka.

Soutěž se uskuteční formou tzv. soutěžního workshopu, tedy v dialogu účastníků s porotou. V porotě zasedne pět architektů, manželé Vlčkovi a ředitelka nadace Ivana Plechatá. Vybraných pět architektonických studií bude mít do konce listopadu na vypracování návrhů, následovat budou jejich prezentace a možnost je dopracovat na základě doporučení poroty, která následně vybere vítěze.

Rekonstrukci chce nadace zahájit příští rok. Odhad nákladů je podle zveřejněného zadání 300 milionů korun bez DPH. Plánovaný hospic by měl mít podle dokumentu 12 lůžek. Využívat by je měly na kratší pravidelné pobyty děti s život ohrožujícím onemocněním, které budou moci pobyt absolvovat samostatně nebo s rodinami.

Dále bude hospic určen dětem, jejichž léčba byla již vyčerpána a potřebují tzv. paliativní péči na sklonku života. I v tomto případě nadace počítá s přítomností rodiny. Součástí zadání je i například smuteční pokoj určený rodinám, kterým zemřelo dítě a potřebují čas a prostor k rozloučení.

V areálu má kromě hospicu sídlit také Nadace rodiny Vlčkových, která tam podle zadání plánuje výzkumné a vzdělávací aktivity. Má je zajistit multifunkční sál s kapacitou 50 až 70 lidí, dvě menší učebny a archiv. Další prostory bude využívat další nadace manželů Vlčkových s názvem Zlatá Rybka, která plní přání vážně nemocným dětem.

Areál by podle zadání mohla doplnit také například kavárna nebo restaurace, zookoutek nebo sportoviště. Součástí budou i krajinářské úpravy nyní nepřístupné zahrady, která by se měla částečně otevřít veřejnosti.

Dvoufázová neanonymní soutěž s dialogem s porotou začíná veřejným vyhlášením dne 14. září 2021. Architekti se do soutěže mohou zapojit tím, že do 4. října pošlou své portfolio. Další podrobnosti naleznou na webových stránkách. Výsledný projekt by měl být známý nejpozději během února 2022.

red