Plzeň ilustrační

Plzeňské „perpetuum mobile“. Město chce masivně investovat do výstavby bytů

Plzeňští zastupitelé schválili dlouhodobý systém na podporu a rozšíření bydlení. Z přebytku loňského hospodaření uvolní město 300 milionů Kč na stavby nových bytů. V první etapě jich bude 125 na Zátiší a na Světovaru. Současně vznikne speciální fond bytové výstavby. Půjde o dostupné bydlení určené hlavně seniorům, mladým rodinám s dětmi, handicapovaným a vybraným profesním skupinám - zdravotníkům, strážníkům, řidičům MHD a dalším.

„Současný odhad nákladů na prvních 125 bytů je téměř 800 milionů korun s DPH. Finance chce město zajistit nejen ze svých zdrojů, plánuje si také vzít úvěr ve výši 315 milionů na dobu 20 let, který by splácelo z pronájmu bytů,“ uvedla radní Světlana Budková (STAN). Z vlastních zdrojů zatím město schválilo na tři roky celkem 300 milionů korun s každoroční částkou 100 milionů Kč.

Opozice výstavbu kvituje, ale nelíbí se jí, že si město chce brát na bytové projekty úvěr, podle ní je lze zvládnout z vlastních prostředků.

Perpetuum mobile

„Dáváme 300 milionů, tedy třetinu přebytku loňského rozpočtu do bytových projektů. Nazvali jsme to perpetuum mobile, přičemž nezastavujeme další budoucí bytovou výstavbu v prolukách nebo rekonstrukce – třeba 23. dubna začneme s přestavbou takzvaného ‚Jakešova kulturního domu‘ v Červeném Hrádku na byty, rozjíždí se Šuferjan v Malesicích a projekt v Křimicích – snažíme se dosáhnout dostupného bydlení i na malých obvodech,“ uvedl primátor Roman Zarzycký (ANO).

Plzeň, která má asi 170.000 obyvatel, teď vlastní asi 2500 bytů. Podle Budkové teď příprava stavby pokročila nejdál u bytového domu v ulici Kreuzmannova na Zátiší a blok domů na Světovaru A5, tedy celkem 57 bytů. „Budeme chtít využít i úvěr a nevylučujeme dotace od státu i EU,“ řekla.

Služebna městské policie i dětská skupina

Na nový dům v ulici Kreuzmannova a na blok A5 na Světovaru se teď zpracovávají projekty, které mají být hotové v srpnu, a už je zažádáno o stavební povolení. „Do konce roku by měl být vybrán dodavatel a stavby začnou počátkem příštího roku. Potrvají až 18 měsíců, doba výstavby bude jedním z kritérií výběru dodavatele,“ řekla Budková.

V domě Kreuzmannova bude 17 bytů od 49 do 66 metrů čtverečních a prostor pro dětskou skupinu. Blok A5 na Světovaru bude mít v přízemí služebnu městské policie a parkování v podzemí. Vznikne tam 40 bytů s plochou od 37 do 59 metrů čtverečních.

Na další bloky A1 až A4 na Světovaru je studie a pokračuje výběr zpracovatele projektu, stavba začne v roce 2026. Bude tam 68 bytů s plochou od 46 do 82 metrů čtverečních, první podlaží pro obchody, parkování bude částečně v podzemí, částečně v chystaném parkovacím domě.

Opozice nesouhlasí s úvěrem

David Šlouf z opoziční ODS uvedl, že lokality pro budoucí výstavbu jsou vybrány vhodně. Připomněl, že už je vytipovalo předchozí vedení města. „Ale není třeba si brát úvěr. Je v silách města financovat je z rozpočtu,“ míní. Díky loňskému vysokému výběru daní si podle něj město polepšilo o více než miliardu korun. „Také cena 68.500 korun za metr čtvereční výstavby je relevantní, poplatná době,“ uvedl. Nesouhlasil ale s výší nájmu 185 Kč/m2 a uvedl, že dnes už někteří senioři nezvládnou platit ani 50 Kč/m2, což je nájemné v sociálních bytech.

Budková dodala, že byty nebudou sociální, ale tzv. dostupné a jejich nájem vychází také z dokončované koncepce dostupného bydlení ministerstva pro místní rozvoj, která navrhuje dostupné nájemné 20 procent pod místním tržním nájmem. Šlouf kromě odmítnutí úvěru navrhl přepracovat finanční kalkulaci nájmů. Ředitelka ekonomického úřadu Hana Kuglerová uvedla, že tržní nájem je teď 225 Kč/m2 a že lokalita Světovar patří mezi nejdražší v Plzni.

Podle primátora směřuje koalice do roku 2026 ke 300 novým bytům. Další tisíce, nejvíce po roce 1989, jich má vyrůstat v bývalých kasárnách Slovany, kde jejich majitel, APB – PLZEŇ, hodlá investovat až 20 miliard Kč. „Jsem připraven se zastupiteli hlasovat v červnu o finální smlouvě, která celé území otevře. Je to pohled dvou světů na to, jestli spolupráce se soukromým sektorem je cestou,“ dodal Zarzycký.