1200x676

Obec architektů vyhlašuje XXVIII. ročník soutěže Grand Prix Architektů

Národní cena za architekturu, kterou vyhlašuje Obec architektů, proběhne letos již po osmnácté. Nejlepší realizace bude tradičně oceňovat pětičlenná porota v sestavě čtyř mezinárodních porotců a jednoho zástupce z České republiky. Jedním z představitelů poroty bývá každoročně významná osobnost ze Slovenské republiky.

Vyhlášení XXVIII. ročníku Grand Prix architektů – Národní ceny za architekturu 2021 se uskutečnilo 7. dubna. Do 15. srpna 2021 je otevřeno přijímání přihlášek do soutěže.

„Jsem rád, že se nám i přes úskalí spojená se současnou pandemickou situací daří zachovat tradici a podílet se na zvyšování kvality architektury v České republice. Myslím, respektive jsem přesvědčen, že kvalita přihlášených prací je rok od roku vyšší. To je pro mne důkazem, že taková soutěž má určitě smysl. V loňském roce nemohlo proběhnout předání cen kontaktně, ale myslím, že se nám to podařilo vyřešit on-line přenosem, který měl velkou sledovanost a vítězní architekti tak nebyli o nic ochuzeni,“ uvedl Ing. arch. Oleg Haman, předseda Obce architektů.

Porota Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2021

Michiel Hofman
Michiel Hofman | Zdroj: Obec architektů

Michiel Hofman, založil společnost HofmanDujardin Architects s Barbarou Dujardin v roce 1999 v Amsterdamu. Studoval v Delftu a Miláně. Dnes jejich tým zahrnuje přibližně 40 architektů, projektových inženýrů a stážistů. Jejich projekty jsou výsledkem jedinečného a osobního přístupu, kterému říkají Shaping Intuition®, se zaměřením na blahobyt lidí v jejich okolí. V současné době pracují na projektech v Nizozemsku, Belgii, Monaku, Velké Británii, Švýcarsku, Francii a Německu. Jejich projekty a nápady byly oceněny několika mezinárodními cenami za design: Audi Design Award 2008, Red Dot Design Award 2008 Germany, Wallpaper Design Award 2009 for most life enhancing product, Janus Award 2015 Paris.

Štefan Moravčík
Štefan Moravčík | Zdroj: Obec architektů

Štefan Moravčík vystudoval Fakultu architektury, Slovenské vysoké školy technické v Bratislave. Od roku 1991 vlastní architektonicko-urbanistický ateliér na Slovensku. Za Phoenix Zeppelin centrum v Banské Bystrice (spoluautori: B. Hovorka, M. Paulíny) projektované v roce 2009, dostal Cenu časopisu ARCH 2011, Cenu za architekturu Slovenské komory architektů CE.ZA.AR 2011, Národní cenu za architekturu Cena DUŠANA JURKOVIČA 2011 , a byl nominován za MIES-ARCH Cena Evropské unie Mies van der Rohe 2013.

Anne Françoise Jumeau
Anne-Françoise Jumeau | Zdroj: Obec architektů

Anne-Françoise Jumeau je ředitelkou společnosti Peripheriques Architectes se sídlem v Paříži ve Francii. Společnost Peripheriques Architectes založili v roce 1990 Emmanuelle Marin, David Trottin a Anne-Françoise Jumeau se zaměřením na architekturu a urbanismus. Anne-Françoise Jumeau studovala krajinářský design na L’Ecole du Paysage de Versailles a architekturu na Ecole d’architecture de Paris-Villemin. Od roku 2009 do roku 2011 učila na Ecole nationale supérieure d’architecture de Versailles. Od roku 2013 je ředitelkou a tvůrkyní galerie současného umění Progress Gallery v Paříži. Anne-Françoise Jumeau byla členkou evropské poroty Holcim Awards v roce 2005.

Ana Kucan
Ana Kučan | Zdroj: Obec architektů

Ana Kučan vyučuje krajinářskou architekturu na Biotechnické fakultě Univerzity v Lublani a vede Studio AKKA, ateliér krajinné architektury a městského designu. Vystudovala krajinářskou architekturu na Univerzitě v Lublani a magisterský studij v oboru městského designu na Harvard University Graduate School of Design. Během své profesionální kariéry navrhla řadu oceněných, mezinárodně předvedených projektů. Získala několik ocenění a vyznamenání, zejména cenu Piranesi (1998 a 2002), cenu Plečnik (2003 a 2016), Premio Fare Paesaggio (2016), Platinum Pencil (2017) a cenu IAKS (2019). Kromě toho byla Kučan vybrána mezi konečné kandidáty na cenu Rosa Barba na bienále v Barceloně v roce 2006 a byla vedoucím umělcem výstavy All Shades of Green, výstavy pro slovinský pavilon na 12. Bienále architektury v Benátkách (2010).

Jan Magasanik
Jan Magasanik | Zdroj: Obec architektů

Jan Magasanik je český architekt a dlouhodobě pobývá v Kodani. Vystudoval Fakultu umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci. Od roku 2006 pracuje ve světoznámé architektonické kanceláři Bjarke Ingels Group (BIG) v Kodani, kde je jedním z předních architektů. Byl spoluautorem ve studiu BIG na Dánském pavilonu v čínské Šanghaji. Spolu s Kristinou Magasanik zodpovídá za galerii Deska v severočeském Ústí nad Labem, jejíž existenci se jim daří řídit z dálky.

Hlavní ceny soutěže:

Grand Prix Architektů – velká modrá kostka – udílí porota
Cena za celoživotní dílo – velká červená kostka – udílí Rada Obce architektů

Porota uděluje další ceny – malé modré kostky – v následujících kategoriích:

  • Novostavba
  • Rekonstrukce
  • Rodinný dům
  • Architektonický design

V případě, že nebude přihlášena kvalitní realizace, která by mohla být oceněna v jedné z těchto kategoriích, cena v dané kategorii se udělovat nebude.

Dále budou uděleny ceny v kategoriích:

  • Interiér – malá žlutá kostka
  • Urbanismus – malá fialová kostka
  • Krajinářská architektura – malá zelená kostka

V letošním roce bude opět udělena Cena za šetrnou stavbu ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy, která byla poprvé udělena v roce 2020.

V září 2021 proběhne porotování 1. kola – výběr 50ti nejlepších realizací. V říjnu 2021 se uzavře 2. kolo soutěže a budou vyhlášeny výsledky GPA – Národní ceny za architekturu 2021.

Zahájení registrace bude již brzy zpřístupněno na webu www.grandprixarchitektu.cz

red
ZDROJ: Obec architektů