helstyn castle palace reconstruction atelier r boysplaynice 11 1200

55 finalistů. Porota Národní ceny za architekturu vybrala nejlepší stavby

Porota letošního XXVIII. ročníku Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu, složená z významných osobností mezinárodní i české architektury o víkendu vybrala z 231 přihlášených projektů 55 projektů, které budou soutěžit o finální cenu GPA – Národní cenu za architekturu 2021 a ceny v jednotlivých kategoriích.

Bude letošním vítězem projekt Jesle Malvína, rekonstrukce paláce hradu Helfštýna, Altán městské knihovny ve Vamberku či Ústřední autobusové nádraží Zvonařka? Sami můžete zhodnotit kdo by byl podle vás vítězem. Shorlist 55 vybraných projektů si můžete prohlédnout na webových stránkách.

„Porotci neměli jednoduchý úkol. Nechtěl bych být na jejich místě, protože projekty jsou rok od roku kvalitnější a rozhodují většinou detaily,“ uvedl k prvnímu kolu hodnocení projektů předseda Obce architektů Ing. arch. Oleg Haman. „Ve druhém kole bude hodně záležet na prezentaci jednotlivých projektů samotnými architekty před porotci. I samotná úroveň prezentace může hodně ovlivnit vnímání porotců. Jak jsem již řekl, často rozhodují detaily“ doplnil Oleg Haman.

Porota je vždy pětičlenná, kdy čtyři zástupci jsou ze zahraničí a jeden z Česka. Letošní složení poroty:

  • Michiel Hofman – vlastní architektonické studio HofmanDujardin/Nizozemí – držitel mnoha architektonických ocenění
  • Anne Francoise Jumeau – vlastní architektonické studio AFJA/Francie – na začátku své kariéra pracovala pro Dominique Perraulta (autora univerzitní knihovny v Paříži)
  • Štefan Moravčík – vlastní architektonicko-urbanistický ateliér – je nominován Spolkem architektů Slovenska/Slovensko
  • Ana Kučan – vlastní studio AKKA/Slovinsko – přednáší krajinnou architekturu postgraduálním studentům Fakulty architektury univerzity v Lublani.
  • Jan Magasaník – jeden z vedoucích architektů světoznámého architektonického studia BIG v Dánsku – narozen v Ústí nad Labem/Česká republika

Chystá se i festival

V úterý 19.10. 2021 pořádá Obec architektů a společnost GROHE Grand Prix Architektů Festival na Fakultě Architektury ČVUT. Všechny přihlášené projekty zde budou vystaveny. Zároveň proběhne druhé kolo hodnocení projektů, kdy samotní architekti prezentují svá díla před porotci. Porota na základě těchto prezentací vybere vítězné projekty v jednotlivých kategoriích a hlavní cenu GPA – Národní cenu za architekturu 2021. V rámci tohoto festivalu může i laická veřejnost hlasovat a projekt s největším počtem hlasů získá cenu veřejnosti. Vyhlášení Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2021 se uskuteční 9. listopadu.

Hlavní ceny soutěže jsou velká modrá kostka Grand Prix Architektů, kterou udílí porota a dále velká červená kostka Cena za celoživotní dílo, kterou udílí Rada Obce architektů. Porota také uděluje další ceny – malé modré kostky – v kategoriích Novostavba, Rekonstrukce, Rodinný dům a Architektonický design. V případě, že nebude přihlášena kvalitní realizace, která by mohla být oceněna v jedné z těchto kategoriích, tak se cena v dané kategorii udělat nebude.

Dále jsou uděleny ceny za Interiér – malá žlutá kostka, Urbanismus – malá fialová kostka a Krajinářská architektura – malá zelená kostka  V letošním roce bude opět udělena cena za šetrnou stavbu, ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy, která byla poprvé udělena v roce 2020.

Přihlašovat projekty do GPA – Národní ceny za architekturu 2021 bylo možné do 31. 8. 2021. Následně zasedla porota, která o víkendu finalizovala seznam 50 postupivších projektů. Soutěž založila Ing. arch. Alena Šrámková, která je označována za první dámu české architektury. Zvítězila v řadě architektonických soutěží. V roce 1994 obdržela cenu Osobnost české architektury, v roce 2007 Poctu České komory architektů, v roce 2008 Medaili Za zásluhy. V roce 2010 obdržela cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury.
GPA – Národní cena za architekturu každoročně získává na popularitě a je v rámci odborné veřejnosti velmi ceněna.

red