Hlasujte pro zelenou střechu, která získá Cenu veřejnosti

Už jen poslední týden mohou lidé svým hlasováním ovlivnit, která střecha pokrytá vegetací získá Cenu veřejnosti v sedmém ročníku soutěže Zelená střecha roku.

Soutěž vyhlašuje Sekce Zelené střechy při Svazu zakládání a údržby zeleně. Letos do ní projektanti, investoři a realizátoři přihlásili rekordních dvacet jedna objektů se zelenými střechami. Soutěžící díla se představují na webové stránce www.zelenastrecharoku.cz.

Kromě fotografií tam mohou zájemci získat informace o tvůrcích zelených střech a použitých technologiích a také přidělit své hlasy jedné či několika zeleným střechám a ovlivnit tak, které dílo v letošním roce získá Cenu veřejnosti v soutěži Zelená střecha roku.

Kdo obsadí pomyslné stupně vítězů, o tom rozhodli členové odborné poroty, kteří si přihlášené zelené střechy prohlédli ve dnech 16.–18. června. Navštívili šest soukromých zelených střech a patnáct veřejných objektů se střechami pokrytými vegetací.

V soutěži byly zastoupeny administrativní budovy, obytné komplexy, univerzitní objekt, výrobní hala, vodojem i budova, která původně sloužila jako český pavilon na výstavě EXPO 2015. Porotci se při hodnocení zaměřili na koncepci řešení, kvalitu technického provedení vegetačního souvrství střechy, vhodnost použitého sortimentu rostlin, udržitelnost projektu, aktuální stav střechy a inovativnost řešení.

Vyhlášení výsledků soutěže

Výsledky soutěže budou slavnostně vyhlášeny 10. září 2020 v Praze u příležitosti konference Zelené střechy – vize budoucnosti. Cílem konference, nad kterou převzalo záštitu Ministerstvo životního prostředí, je získat aktuální zahraniční zkušenosti s budováním zelených střech a zprostředkovat je odborné veřejnosti v České republice.

Je nutné sledovat trendy v zemích, kde se zelené střechy budují již několik desetiletí. Objevují se nové výzvy – zelené střechy jako prostředek ke zvyšování biodiverzity, zelené střechy jako rozšířená obydlí, zelené střechy zadržující dešťové srážky. V neposlední řadě je nutné se věnovat také kombinaci zelených střech a fotovoltaických panelů. Důležitou roli hraje i cirkulární ekonomika a použité materiály.

Konference Zelené střechy – Vize budoucnosti

Konference je určena především pro zástupce státní správy, samosprávy, projektanty, stavební a zahradnické firmy, developery. Přednášející na konferenci jsou zástupci národních organizací zabývajících se problematikou zelených střech a sdružených v mezinárodní organizaci European Federation of Green Roof Associations (EFB), jejíž členem je i česká Sekce Zelené střechy, která konferenci pořádá.

Českou republiku mezi přednášejícím zastupuje Jan Macháč, který upozorní účastníky na přínosy zelených střech z pohledu ekonomie. Investice do zelených střech se totiž může vyplatit, a to jak z pohledu celé společnosti, tak i samotné finanční návratnosti vynaložených prostředků investorem. Na základě certifikované metodiky na hodnocení zelené a modré infrastruktury ve městech lze přínosy zelených střech vyjádřit v peněžních jednotkách. Celkový přínos konkrétní střechy může být jedním z argumentů pro její realizaci a podporu výstavby. Z pohledu ekonomie bude představeno pět klíčových faktorů, které ovlivňují míru celkového společenského přínosu i finanční návratnosti pro investora.

Více informací a program konference: https://www.zelenestrechy.info/zelene-strechy-vize-budoucnosti-2

Časopis ASB je mediálním partnerem konference.

ZDROJ: SZÚZ