Dětský hospic Cibulka

Dětský hospic na Cibulce: Model nově existuje ve virtuální realitě

Historickou usedlost Cibulka, která desítky let chátrala a od roku 2021 ji vlastní Nadace rodiny Vlčkových, je možné si už nyní projít kompletně zrekonstruovanou. Její model totiž v reálné velikosti existuje ve virtuální realitě. Se 3D brýlemi ho procházejí architekti týmu Petr Hájek Architekti a odborníci na dětskou paliativní péči a vylepšují detaily stavby, která bude dokončena v roce 2026.

Dostatek prostoru pro malé pacienty a jejich rodiny, výhled z okna do zeleně, bezbariérové přístupy pro křesla i lůžka a kvalitní zázemí pro personál – ukázka z výčtu položek, které architekti společně s odborníky z praxe ověřovali a ladili k dokonalosti ve virtuálním modelu dětského hospice na Cibulce. Ten jim umožnil ověřit důležité detaily a praktičnost plánu rekonstrukce celé usedlosti.

Moderní technologie pomáhají architektům v práci

„Díky této technologii procházíme v reálné velikosti prostory hospice, který vyroste v Praze na Cibulce. Ověřujeme jeho budoucí praktičnost a vše, co nejde vyčíst z architektonické studie na papíru. Můžeme skvěle navnímat dispozice budoucího objektu, vzdálenosti, rozložení místností, a třeba také šířky chodeb a dveří, kterými se musí hladce pohybovat pojízdná lůžka. Pozvali jsme sem i řadu odborníků z praxe, kteří nám velmi pomohli,“ říká František Brychta, vedoucí projektu Cibulka a architekt.

Místo pro rodiny s vážně nemocnými dětmi se otevře v roce 2026

Chátrající usedlost na Cibulce včetně přilehlých zahrad zakoupila Nadace rodiny Vlčkových na jaře v roce 2021. Současně se záměrem vybudovat zde dětský hospic tak zabránila totální devastaci historického objektu.

Stavba dětského hospice je jedním z prostředků, kterým Nadace rodiny Vlčkových naplňuje své hlavní poslání, kterým je zvýšení úrovně dětské paliativní péče v ČR. Nadace podporuje odborníky a zařízení z oboru prostřednictvím grantových výzev a zároveň se snaží téma představovat veřejnosti.

Nová Cibulka - nová budova
Nová Cibulka – nová budova | Zdroj: Petr Hájek Architekti

Nadace plánuje otevřít celý obnovený areál usedlosti Cibulka, včetně nově postavené budovy dětského hospice, v pražských Košířích 22. října 2026. Toto datum je pro usedlost symbolické, jde o dvousetleté výročí úmrtí biskupa Thun-Hohensteina, který se na začátku 19. století zasloužil o její největší rozkvět. Hlavní etapa stavebních prací začne na jaře 2024.

Do té doby se bude architektonický plán díky virtuálnímu modelu usedlosti dále posouvat a vylepšovat, aby se případné nedostatky vychytaly dříve, než začne vlastní stavba. V historických budovách usedlosti Cibulka vzniknou pokoje pro rodiče, místnosti určené pro terapie, stravovací prostory nebo sál, který bude sloužit především jako vzdělávací centrum pro experty pečující o vážně nemocné děti a jejich rodiny.

Nová budova dětského hospice bude naproti tomu naplňovat potřeby moderního špičkového zdravotnického zařízení. Zároveň má ambici být příjemným a milým místem, kde se nemocné děti a jejich blízcí budou cítit dobře. Prostředí by nemělo působit nemocničním dojmem, spíš by mělo vytvářet prázdninový pocit.

Charakteristická jsou velká okna, terasy a mnoho výhledů do přírody. I proto architekti budovu, kde bude celkem 12 pokojů pro pacienty, situovali do nejpůsobivější a nejklidnější části areálu.

„Děti a případně celé rodiny sem budou jezdit převážně na respitní, tzn. odlehčovací, pobyty. Péči o dítě, kterou obvykle obstarává na plný úvazek jeden z rodičů, tu převezmou odborníci, a rodina tak bude mít prostor si odpočinout a načerpat síly. Budou mít příležitost třeba odjet na dovolenou se zdravým sourozencem, ale samozřejmě zůstat i tady s dítětem,” vysvětluje ředitelka Nadace rodiny Vlčkových Ivana Plechatá.

Nová Cibulka - dvůr
Nová Cibulka – dvůr | Zdroj: Petr Hájek Architekti

První dům bude hotový už na konci roku 2023

Jedná se o domek zahradníka v režii architekta Františka Brychty. Nadace rodiny Vlčkových v něm plánuje zřídit kavárnu pro veřejnost a v přilehlé části zahrady dětské hřiště. Za proměnou celého areálu stojí tým Petr Hájek Architekti, který se svým návrhem uspěl v architektonickém workshopu, do kterého se přihlásilo 48 architektonických studií. Jedná se o náročnou přeměnu, protože kombinuje zachování historické usedlosti s výstavbou nového zařízení hospice s nejmodernější výbavou pro péči o malé nemocné pacienty tak, aby nová budova ve všech směrech co nejlépe zapadla do stávajícího areálu a zahrad.

„Historické budovy jsou komplikované a provoz zdravotnického zařízení má určité nároky. Vložit do Cibulky lůžkovou část hospice bez většího zásahu nebylo možné. A to jsme nechtěli. Proto jsme se rozhodli historické budovy, ve kterých bude administrativa a servis, doplnit o výstavbu nové části areálu splňující nároky péče o nemocné v 21. století. Každý pokoj v moderní budově má svou vlastní soukromou terasu se zahradou. Tu si lze představit jako pokoj pod širým nebem, ze kterého je výhled na historickou část areálu. Z opačné východní strany moderní budovy budou moci pacienti vstoupit do zeleně venkovní společné zahrady,“ komentuje architekt Petr Hájek ze studia Petr Hájek Architekti, které má návrh rekonstrukce objektu na starosti.

red