Model nádraží

Výstava ukazuje budoucí podobu nového brněnského nádraží

Do 5. února je možné v rotundě brněnského nákupního centra Vaňkovka zhlédnout výstavu věnovanou připravovanému železničnímu uzlu Brno. Velký 3D model zahrnuje i čtvrť Trnitá a zajímavosti o jeho výrobě.

Výstava představuje návrh nizozemského ateliéru Benthem Crouwel Architects – vítěze mezinárodní architektonické soutěže. Co vše nabídne nová budova po dokončení v roce 2035? Jak bude vypadat její bezprostřední okolí nebo napojení na čtvrť Trnitá i nábřeží Svratky? To se návštěvníci mohou dozvědět až do 5. února v Galerii Vaňkovka. Součástí výstavy je velký 3D model nové čtvrti a zajímavosti o jeho výrobě.

Stovky budov, přes dva tisíce stromů, vlakové a tramvajové tratě a řeka Svratka jako výrazný krajinný prvek oblasti. A to vše v měřítku 1:500. Právě tak vypadá model nové čtvrti Trnitá, který obsáhne na dvanácti čtverečních metrech část území Brna dva kilometry dlouhé a jeden a půl kilometru široké

Model vyrobilo 3D studio FAVU brněnského Vysokého učení technického pomocí 3D tisku a CNC obrábění (počítačem řízeného obrábění). Celý model včetně vítězné podoby hlavního nádraží si veřejnost mohla prohlédnout už na podzimní výstavě.

Model ukazuje plynulé začlenění nádraží do městské sítě a obohacení veřejného života nové čtvrti, komfortní a snadné využití s vynikajícími možnostmi přestupu a reprezentativní budova, která posiluje identitu města Brna. Právě tak by mělo podle vítězů mezinárodní soutěže z ateliéru Benthem Crouwel Architects vypadat nové hlavní nádraží v Brně.

red