Ceny Czech Design Award zakončily devátý ročník festivalu Czech Design Week v Mánesu

Zdroj: Czech design week

Festival designové tvorby Czech Design Week zakončil v neděli 4. září svůj 9. ročník v pražské Výstavní síni Mánes vyhlášením cen Czech Design Award, které se zaměřují na ocenění talentovaných designérů a tvůrců.

Cenu v kategorii Objev roku udělila letošní porota festivalu sklářské umělkyni a studentce pražské AVU Pavlíně Šváchové, která ve své tvorbě balancuje na hranicích designu a volného umění. V kategorii Best of Design za nejzajímavější designový produkt si cenu odnesla značka Space of Space bratrů Jakuba a Martina Klimešových, kteří na festivalu Czech Design Week představili své ohýbané kovové stolky Jupiter.

Za Nejlepší instalaci, která se v rámci letošního festivalu prezentovala, si cenu odneslo duo Mikolášková&Drobná, pod kterým tvoří designérky Kristýna Mikolášková a Tereza Drobná. Designérky představily střípky z nové kolekce Thanks Girls!, která je inspirovaná průkopnicemi designu z přelomu 19. a 20. století

Letošní čtrnáctičlenná porota festivalu, kterou tvořili odborníci z řad zkušených designérů, teoretiků designu, pedagogů a zástupců kulturních médií rozhodovala skrze anonymní hlasování během průběhu festivalu. Jeho výsledkem bylo také udělení Zvláštního uznání poroty, a to studiu ADEMI, pod kterým tvoří módní kolekce designérka Adéla Mitrengová a které na festivalu představilo sladkou kolekci doplňků Candy Shop.

Cenu festivalu, která je udělována organizátory designové přehlídky, získalo STUDIO 3 módních návrhářů Venduly Menšíkové, Jana Syrovátky a Václava Černého, kteří společně studují na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. Zvláštní uznání festivalu si pak z letošního devátého ročníku odnesla česká rodinná značka Triant, která dlouhodobě spolupracuje s českými designéry a podporuje zejména začínající tvůrce a studenty.

Devátý ročník přehlídky designu Czech Design Week, který ve dnech od 2. do 4. září zavítal do pražské Výstavní síně Mánes, představil přes sto vystavujících z řad předních designérů i začínajících tvůrců a studentů, kteří během festivalu představili své nové kolekce. Na letošním ročníku převažovala zejména sklářská tvorba, organizátoři festivalu tím chtěli upozornit na náročné období, které čeká český sklářský průmysl, jenž je jednou z oblastí nejvíce zasažených současnou energetickou krizí.

Dlouhodobý cíl festivalu Czech Design Week směřuje zejména k podpoře začínajících designérů a také mladých studentů, kterým dává festival často příležitost poprvé vystavovat na podobných přehlídkách v Česku i zahraničí a poskytuje rady, jak pracovat s konceptem panelových instalací i vlastní prezentace pro větší úspěch na větších designových akcí v zahraničí.

CENY CZECH DESIGN AWARD

OBJEV ROKU

Pavlína Šváchová (Záznam)

Tvorba Pavlíny Šváchové balancuje na hranici mezi designem a uměním. Absolventka Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara a studentka intermediální tvorby na pražské Akademii výtvarných umění zaujala už loni objektem Totem, který propojuje tvarované sklo s tavenými plastikami a který je jemnou poctou dřívějším sklářským velikánům, jako byli Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová.

Totem získal nominaci na cenách Stanislav Libenský Award. Společně s tímto objektem představila Šváchová na letošním festivalu Czech Design Week vizuálně a konceptuálně minimalističtější Záznamy, které do abstraktní roviny přesouvají tradiční odvětví československého skla, skleněné figurky.

IG: @pavlinaadaskovavol.2

OBJEV ROKU. Pavlina Svachova objekt Zaznam instalace. Foto Anna Pleslova
OBJEV ROKU. Pavlina Svachova objekt Zaznam instalace. | Zdroj: Foto Anna Pleslova

BEST OF DESIGN

Space of Space (kolekce Jupiter)

Mladá značka nábytku a interiérových doplňků vyráběných z kovu vznikla teprve na konci roku 2020. Značku Space of Space založili bratři Jakub a Martin Klimešovi. Během krátké doby představili několik kolekcí včetně odkládacích stolků Jupiter, které se v několika různých barvách představily na letošním Czech Design Weeku, jehož porota právě jejích hravé využití ohýbaného kovu odměnila cenou za nejlepší design produktu.

Web: https://spaceofspace.cz/ IG: @spaceofspace.cz

BEST OF DESIGN. Space of Space kolekce Jupiter
BEST OF DESIGN. Space of Space kolekce Jupiter | Zdroj: Czech design week

NEJLEPŠI INSTALACE

Mikolášková&Drobná (kolekce Thanks Girls!)

Dvě kamarádky, které se spolu rozhodli tvořit během období covidových lockdownů a které od té doby sklízí jeden úspěch za druhým. Duo, které tvoří designérky Kristýna Mikolášková a Tereza Drobná, už loni zaujalo snovou kolekcí skla a kovových doplňků do interiéru, letos představilo střípky z nové kolekce Thanks Girls!, která opět propojí sklo a kov a která je osobním vzkazem obou designérek svým předchůdkyním a průkopnicím designu.

IG: @mikolaskovadrobna Web: http://www.mikolaskova.com/https://terezadrobna.com/

NEJLEPSI INSTALACE. Mikolaskova Drobna kolekce Thanks Girls. Foto Anna Pleslova 2
NEJLEPSI INSTALACE. Mikolaskova Drobna kolekce Thanks Girls. | Zdroj: Foto Anna Pleslova

ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ POROTY

Studio ADEMI (kolekce Candy Shop)

Zvláštní uznání poroty festivalu Czech Design Week si odneslo pražské studio ADEMI, které založila designérka Adéla Mitrengová a které se zaměřuje na lokální a udržitelnou výrobu, řemeslné zpracování a promyšlený design. Během festivalu studio ADEMI představilo, skrze instalaci pojatou jako designové cukrářství, svou novou podzimní kolekci sladkých módních doplňků Candy Shop.

IG: @ademi_studio_ Web: https://ademistudio.com/

ZVLASTNI UZNANI POROTY
ZVLASTNI UZNANI POROTY | Zdroj: Czech design week

CENA FESTIVALU

STUDIO 3 (Vendula Menšíková, Jan Syrovátka a Václav Černý)

Cenu za organizátory festivalu si letos odneslo Studio 3, pod kterým společně tvoří módní návrháři Vendula Menšíková, Jan Syrovátka a Václav Černý. Všechny tři kromě studií na ústecké Fakultě umění a designu spojuje také zájem o nejrůznější subkultury, jejichž prvky často využívají ve svých kolekcí. Zaměřením na vzájemnou spolupráci a společnou tvorbu jejich Studio 3 přináší čerstvý vítr na české fashion scéně.

IG: @_studio_3_

CENA FESTIVALU. Studio 3
CENA FESTIVALU. Studio 3 | Zdroj: Czech design week

ZVLÁŠTNÍ UZNÁNÍ FESTIVALU

Triant

Česká rodinná značka z Kutné Hory s více než třicetiletou tradicí patří k nové porevoluční generaci rodinných podniků, kde se dědí řemeslo i obchod. Během festivalu Czech Design Week Triant představuje nové kolekce nábytků, zvláštní uznání od organizátorů festivalu si vysloužila svou dlouholetou spoluprací s českými designéry a také podporou začínajících tvůrců a studentů, kterým pomáhá s prezentací vlastní tvorby skrze umělecké návrhy i profesionální focení.

IG: @triantfurniture  Web: https://www.triant.cz/

ZVLASTNI UZNANI FESTIVALU. Triant nafoceno ve Volmanove vile. Foto Anna Pleslova 2
ZVLASTNI UZNANI FESTIVALU. Triant nafoceno ve Volmanove vile. | Zdroj: Foto Anna Pleslova

POROTA CZECH DESIGN AWARD

Bára Alex Kašparová / šéfredaktorka Artikl

František Jungvirt / designér, UMPRUM

Ilona Karásková / šéfredaktorka MILE

Jen Kratochvíl / ředitel bratislavské Kunsthalle

Klara Beverly / vydavatelka Marie Claire a XANTYPA

Květa Čulejková / architektka, designérka, Design Cabinet CZ

Lenka Žižková / zakladatelka Design Cabinet CZ

Lukáš Spilka / módní návrhář, ředitel We’re Next

Michal Kučera / novinář

Michaela Kramárová / šéfredaktorka Heroine

Petr Jansa / šéfredaktor ESENCE

Petr Kotík / zakladatel °Amazing Places

Tomáš Otta / magazín Selected

SEZNAM VYSTAVOVATELŮ CZDW 2022: https://www.czechdesignweek.com/#exhibitors

ZDROJ: PR článek společnosti Czech design week