CZDW Palac U Styblu 1 FOTO Anna Pleslová

Czech Design Week zpřístupní interiéry pražského Paláce U Stýblů

Více než dvacet let zůstávají interiéry funkcionalistické perly Paláce U Stýblů veřejnosti nepřístupné. Její pasáží si dnes lidé spíše krátí cestu do pasáže Světozor či Františkánské zahrady, v minulosti však budova bývala jedním z kulturních center hlavního města. Od pátku 10. do neděle 12. září otevře palác své brány díky festivalu Czech Design Week, který představí současnou tvorbu českých designerů a umělců.

Místo, kde v minulosti pulzoval život taneční kavárny a kde se ukrývá jedinečný výhled jak na Václavské náměstí, tak i na protilehlou Františkánskou zahradu, se tento víkend zaplní designovou tvorbou od šperku, autorského porcelánu, fashion, skla, hraček, ale také produktového designu, bytových doplňků či fotografií a uměleckých instalací.

Dohromady se můžete těšit na více než 70 designérů od zavedených jmen až po nové tváře a objevy na poli české designové scény.

CZDW Palac U Styblu 2 FOTO Anna Pleslová
CZDW Palac U Styblu 2 FOTO Anna Pleslová | Zdroj: Czech Design Week

Designovými novinkami i bohatým doprovodným programem nabité tři dny festivalu Czech Design Week pozvou návštěvníky nejen do interiérů Paláce U Stýblů, které zůstávají veřejnosti dlouhodobě nepřístupné.

Součástí festivalu bude například výstava sklářského designéra Lukáše Jabůrka v showroomu Preciosy v Rytířské ulici, hudební pop up, o který se postará pražský klub Radost FX, či speciální promítání filmu Aalto: Architektura emocí v kině Světozor.

Palác U Stýblů patří k prominentním pražským budovám a představuje jeden z nejrozsáhlejších paláců na Václavském náměstí. Postavena v letech 1927 a 1928 architekty Ludvíkem Kyselou a Janem Jarolínem pro tehdejšího knihkupce Václava a Ondřeje Stýbla, představovala v minulém století tato sedmipatrová budova jedno z hlavních kulturních center Prahy, které mimo jiné hostilo domovskou scénu divadla Oldřicha Nového i divadla Semafor, které zde zůstalo až do poloviny 90. let.

CZDW Palac U Styblu 3 FOTO Anna Pleslová
CZDW Palac U Styblu 3 FOTO Anna Pleslová | Zdroj: Czech Design Week

V jejích útrobách se ukrývalo i kino Alfa, k jehož otevření došlo už v roce 1929. V polovině 50. let jako první v zemi disponovalo technologii širokoúhlého formátu CinemaScope a v polovině 60. let jako první v Praze přešlo na formát 70 mm a zvukový systém Dolby Stereo a stalo se tak nejmodernějším kinem u nás.

K dodnes dochovaným architektonickým skvostům budovy, kterou v brzké době čeká náročná rekonstrukce, patří železobetonová klenba se sklobetonovými tvarovkami, jež má tvar obrácené lodě a patří k ojedinělým pražským konstrukcím.

Festival pozve návštěvníky do prostoru ochozu pod klenbou, který nabízí jedinečné výhledy na Václavské náměstí, Františkánskou zahradu i pasáž Alfa. Právě ve zdejších interiérech v minulosti pulzoval život taneční kavárny Boulevard (později kavárna Alfa). Ta se svými 900 metry čtverečními byla ve své době největší z pražských kaváren.

CZDW Palac U Styblu 4 FOTO Anna Pleslová
CZDW Palac U Styblu 4 FOTO Anna Pleslová | Zdroj: Czech Design Week

Autorem vizuálu letošního ročníku Czech Design Week jsou studenti Marie Holečková z plzeňské Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara a Sergei Gavroche z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Na vizuální podobě, které dominují syté barvy a ostrá typografie, se podílelo i kreativní studio Loony Creators.

Osmý ročník Czech Design Week proběhne od pátku 10. do neděle 12. září v Paláci U Stýblů. Jeho součástí bude i slavnostní vyhlášení osmého ročníku cen Czech Design Award. Vstupenky je možné koupit také přes platformu goout.cz. Vstupenky na festival je také možné získat v kinech Aero, Světozor a Bio Oko po zakoupení lístku na promítání.

CZDW Palac U Styblu 5 FOTO Anna Pleslová
CZDW Palac U Styblu 5 FOTO Anna Pleslová | Zdroj: Czech Design Week

Web: https://www.czechdesignweek.com/

FB událost: CZECH DESIGN WEEK 2021

Autor: Jakub Dulínek

ZDROJ: PR článek Czech Design Week