Solární panely

Budoucnost oken a fasád. Švýcaři experimentují s průhlednými soláry

Vědci ve Švýcarsku pokročili ve vývoji a dosáhli nového rekordu účinnosti transparentních solárních článků, což otevírá otázku, zda lze solární články použít u prosklených fasád nebo oken. Barvené články, známé také jako Grätzelovy, jsou typem levných solárních článků, které využívají fotosenzibilizované barvivo na povrchu polovodiče k přeměně viditelného světla na energii.

Články jsou průhledné, flexibilní a lze je vyrábět v široké škále barev za relativně nízkou cenu. Tyto průhledné solární panely se již používají ve světlíkách, sklenících a prosklených fasádách, vidět je lze například na Mezinárodní škole v Kodani (Copenhagen International School). Ve škole je k vidění cca 12.000 modrých panelů, které poskytují přibližně 300 megawatthodin (MWh) elektřiny ročně, čímž pokrývají více než polovinu ročních energetických potřeb školy.

Průhledná solární technologie s 30% účinností

Navzdory skutečnosti, že okna generující energii jsou na trhu již řadu let (realizace v Kodani byla dokončena v roce 2017), potýkají se s opakující se stížností na jejich omezenou kapacitu ve srovnání s tradičními solárními články.

Tuto problematiku by měl řešit nový design molekul materiálu, který zvyšuje účinnost přeměny sluneční energie na využitelnou elektřinu (až 15 % na přímém světle a až 30 % při světle rozptýleném). Běžný panel v současnosti konverzuje kolem 20 % energie v běžných podmínkách.

Mrakodrapy budoucnosti

Vědci z Michiganské státní univerzity v roce 2017 vyslovili domněnku, že transparentní solární technologie by mohly být schopné pokrýt zhruba 40 % potřeby energie v USA. Při kombinaci se střešními technologiemi by toto procento mohlo stoupnout až na 100 %.

Evropská unie přitom nezůstává pozadu – letos v létě podíl solární elektřiny představoval 12,2 % celkové výroby energie v EU, současné odhady přitom tvrdí, že tímto tempem bychom do roku 2040 mohli pokrýt až 20 % poptávky. Energie dopadající na prosklené plochy v tomto Evropském odhadu není uvažována. A oken a prosklených budov máme v Evropě samozřejmě mnoho.

Zdroj: Euronews, redakčně přeloženo a upraveno