Architekt návrh skica

Hradecký kraj chce více architektonických soutěží. Nabídne metodiku městům a obcím

Vedení Královéhradeckého kraje bude zadávat své stavební investice častěji prostřednictvím architektonické soutěže. Připravuje vznik centra pro architekturu a nabídne i metodickou pomoc městům a obcím. Královéhradecký kraj a Česká komora architektů uzavřely dohodu, která posiluje spolupráci při propagaci architektury a uskutečňování návrhů staveb ve veřejných zakázkách.

Rodinný dům Chimney

Dům budoucnosti: Vyrobí si sám více energie, než spotřebuje. Najdeme ho v Brně

Dlouholeté nízké ceny energií zapříčinily, že většině lidí nevadilo, že jejich domy jsou spíše obří energožrouti. S přibývajícími nulami na fakturách za plyn či elektřinu se ovšem začínají hledat cesty, jak uspořit – a dům je první na ráně. Trendem do dalších let budou energeticky úsporné či dokonce pasivní stavby. V brněnské městské části Komín však nalezneme i jeden unikát – první energeticky plusový rodinný dům v Česku.

Praha panorama

Praha chce šetřit. Začne úspornými opatřeními u všech svých budov

Vedení Prahy zvažuje zavedení úsporných opatření na všech budovách, které hlavní město vlastní. Možností je mimo jiné výměna osvětlení či výměna zdroje vytápění. Podle výsledků pilotního projektu takzvaného energetického ekosystému mapujícího fungování části městských budov, by v případě zavedení opatření klesla spotřeba energie i produkce emisí oxidu uhličitého (CO2).

Multifunkční hala Brno

Brno podepsalo smlouvu na stavbu nové haly. Chybí souhlas Evropské komise

Zástupci města Brna podepsali smlouvu se zástupci firmy Hochtief na stavbu multifunkční haly na výstavišti. Hala za 4,4 miliardy korun by měla mít kapacitu 13.000 diváků. Sloužit by měla sportovním, kulturním, ale i společenským akcím. Jestli a kdy se začne hala stavět, město rozhodne na základě ekonomické situace.

Bateriové úložiště energie

Budoucnost energetiky: Největší bateriové úložiště v Evropě stojí poblíž Wiltshire

Bateriové úložiště energie ve Wiltshire poblíž Minety, větší než fotbalové hřiště, bylo zkonstruováno firmou Pensa Power, dceřinou společností Shell, a jeho výstavba trvala více než rok. Úložiště bude uchovávat přebytečnou energii vyrobenou z obnovitelných zdrojů a dodávat ji do sítě. Instalace by měla být první z celé řady podobných instalaci po celém Spojeném království.

Požár FVE

Odborníci varují před neodbornou montáží fotovoltaiky. Může skončit požárem

Usnadnění povolování střešních fotovoltaických elektráren by nemělo být na úkor bezpečnosti. Takový je komentář České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) k probíhající novelizaci energetického zákona a souběžného stavebního zákona, kterou na sklonku loňského roku začala projednávat Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR a která byla na začátku ledna 2023 předána k projednání v Senátu.

Solární panel

Jak čistit solární panely bez vody

Očekává se, že 10 % celosvětové výroby elektřiny do roku 2030 bude solárního původu a velká část z těchto solárních elektráren se bude nacházet v pouštních oblastech, kde je dostatek slunečního světla po celý den. Hromadění prachu na solárních panelech a jejich součástech je ovšem významný problém, který může snížit výkon fotovoltaických panelů až o 30 % za pouhý měsíc.