Aktuálně

Multifunkční sportoviště včetně rychlobruslařské dráhy v Brně za Lužánkami nevznikne. Radní města na středečním jednání rozhodli o ukončení projektu plánovaného ještě v minulém volebním období. Důvodem je preferování jiných městských investic. Odhad nákladů na stavbu sportoviště byl 170 milionů korun.

redakce -

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chystá na středu 24. dubna veřejné projednání ke stavbě dálnice D52 z Pohořelic do Mikulova a na hranici s Rakouskem. Bude součástí snahy o získání kladného stanoviska ministerstva životního prostředí při posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Projednání se uskuteční v Pohořelicích od 15:00.

redakce -

Součástí prohlídky vily se stává výstavní expozice, která vypráví spletitou historii klenotu českého funkcionalismu i jeho majitelů. Silný příběh první republiky přitáhl již 8.000 návštěvníků a ve Volmanově vile letos očekávají podobný zájem. Návštěvníci mohou nově přijít i v pracovní dny.

Chcete lépe bydlet? Chystáte se stavět, rekonstruovat či modernizovat svůj domov? Hledáte informace o dotačních programech, nových stavebních materiálech a technologiích? Zajímají vás udržitelná a energeticky úsporná řešení? Pak navštivte od 24. do 27. dubna brněnské výstaviště. Na jednom místě se uskuteční Stavební veletrh Brno, veletrh Dřevo a stavby Brno, Festival architektury s výstavou Tiny Houses a projekt Zahrada jako Inspirace.

redakce -

O dotaci z programu na zateplení rodinných domů Oprav dům po babičce od jeho spuštění loni na podzim požádalo 1750 lidí a vyplacena byla asi miliarda korun. Zájem o dotaci podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) odpovídá předpokladům, v plánu je v blízké době mírná úprava pravidel.

Plzeňští zastupitelé schválili dlouhodobý systém na podporu a rozšíření bydlení. Z přebytku loňského hospodaření uvolní město 300 milionů Kč na stavby nových bytů. V první etapě jich bude 125 na Zátiší a na Světovaru. Současně vznikne speciální fond bytové výstavby. Půjde o dostupné bydlení určené hlavně seniorům, mladým rodinám s dětmi, handicapovaným a vybraným profesním skupinám - zdravotníkům, strážníkům, řidičům MHD a dalším.

redakce -

V prostoru kolem domu je zapotřebí umístit různé prvky, které s užíváním domu velice úzce souvisejí. Kromě dlažby a vegetace jde o množství nutných, relativně velkých prvků, které tam mají své důležité místo. Bohužel tyto prvky jsou často, vědomě nebo nevědomě, opomíjené.

Česká cena za architekturu (ČCA) pořádaná Českou komorou architektů bude odborné i laické veřejnosti již devátým rokem prezentovat to nejlepší z architektonické produkce v ČR. Jednou ze základních předností ČCA, která je v rámci podobných soutěží v České republice unikátní, je složení poroty. Tu budou i letos, stejně jako v předchozích ročnících, tvořit výhradně architekti ze zahraničí.

redakce -

Evropská komise schválila podporu dostupného bydlení v České republice z veřejných peněz. Stát tak bude moci financovat vznik nájemních bytů s nižším než tržním nájemným například pro mladé lidi nebo prospěšné profese. V letošním roce by se na podporu výstavby nájemních bytů měly vyčlenit dvě miliardy korun. Program by se měl spustit letos na podzim.

redakce -

V Plzni začala demolice sedmipodlažního torza bývalého autosalonu Carimex na Rokycanské třídě na hlavním tahu od Prahy. Jde o největší nezkolaudovanou stavbu ve městě, která zatěžovala Plzeň téměř čtvrt století, místní ji nazývají "skleněné peklo". Zbouráno a uklizeno bude za měsíc.

Kancelářské stavby prodělávají nejen v posledních dekádách, ale dokonce i jednotkách let tak razantní proměny jako málokterá stavební typologie. Mění se představa zaměstnanců a zaměstnankyň o tom, jak má vypadat jejich pracoviště, kde tráví velkou část svého života, i potřeby a možnosti velkých firem a korporátů. Na proměny administrativních staveb si posvítilo i první číslo časopisu ASB v roce 2024.

redakce -

New York je městem, které nikdy nespí, ale také městem, které nedokáže odmontovat nelegálně stojící lešení, píše týdeník The Economist. Programátoři najatí radnicí zjistili za pomoci umělé inteligence, že v ulicích metropole takových lešení stojí nejméně 500. New York je tak klasickým příkladem dobře míněného opatření se špatnými vedlejšími účinky, píše týdeník.

redakce -