Projektant

Projektanti očekávají růst trhu o 3,5 procenta. Bojí se však recese

Trh projektových prací letos poroste v průměru o 3,5 procenta, o něco málo větší růst očekávají projektanti zaměřující se na pozemní stavby. Výhledově může i projektanty zasáhnout rostoucí inflace a zvyšování základní úrokové sazby ČNB a v roce 2023 tempo růstu trhu podle odhadů poklesne na 2,9 procenta. Vyplývá to ze studie analytické společnosti CEEC Research.

Open House Brno

Hotely i sídliště. Festival Open House Brno zpřístupní 80 míst

Registrace zájemců o prohlídky nevšedních míst, které lidem otevírá festival Open House Brno, startuje už v pondělí 23. května od 9:00. Akce nabídne bezplatné prohlídky více než 80 běžně nepřístupných objektů o posledním májovém víkendu 28. a 29. května 2022.

Brno

Brno chce řešit bytovou krizi. Zakládá proto družstva

Brno se v projektu družstevního bydlení chystá založit první tři družstva, a to v lokalitách V Aleji, Kamenný vrch a Francouzská. Vznikne tam přes 450 bytů. V červnu město pošle výzvu lidem, kteří už dříve projevili zájem o družstevní byty. Cílem družstevního bydlení je pomoct získat byt lidem, kteří například nedosáhnou na hypotéku, ale mají peníze na splácení.

Ondřej Boháč

Ondřej Boháč: Města potřebují více kompetencí

Prahu vnímá z nadhledu – jako geograf a ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města, ale i jako zvoník kostela sv. Havla a Týnského chrámu. Jaký je klíč ke zlepšení dostupnosti bydlení v Praze, jsme se zeptali Ondřeje Boháče.

Piskova

Nový stavební zákon zastaví rozvoj celé země, varují velká města

Přepracování územního plánu Plzně, Brna i Prahy, zablokování rozvoje celého Česka. To by způsobilo nové nařízení Ministerstva pro místní rozvoj (MMR), které má za cíl sjednotit standardizaci územního plánování a v městy požadovaných úpravách zákona je nečinné. Pražští radní vyjádřili svůj postoj schválením zásadních připomínek ke stavebnímu zákonu.

Galerie Perlou

Ústí nad Orlicí vyhlásilo architektonickou soutěž na návrh Galerie Perlou

Ústí nad Orlicí vyhlásilo architektonickou soutěž na návrh Galerie Perlou. Kulturně kreativní centrum by mělo vzniknout přestavbou části objektů bývalé textilky Perla 01. Jednou z podmínek soutěže jsou limitní náklady 70 milionů korun bez DPH, i když ceny stavebních prací a materiálů letos výrazně vzrostly.

OHP2022

Pro veřejnost se otevře 101 budov. Přichází 8. ročník festivalu Open House Praha

Festival městské architektury Open House Praha vstupuje do svého 8. ročníku a uskuteční se v tradičním květnovém termínu od 16. do 22. května 2022. Festivalový týden přinese celou řadu doprovodných programů – koncerty, přednášky, debaty, výstavy a komentované procházky. O víkendu 21. a 22. května se zdarma otevře 101 běžně nepřístupných budov a prostorů.

SETKÁNÍ LÍDRŮ DIGITALIZACE 2022

Portál stavebníka by měl začít fungovat od roku 2024, uvedl ministr Bartoš

Připravovaný elektronický systém Portál stavebníka by měl začít fungovat od roku 2024, tedy asi o půl roku později, než plánovala předchozí vláda. Důvodem jsou chystané úpravy stavebního zákona. Při setkání lídrů digitalizace v ČR to řekl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Pěstuj prostor

Spolek Pěstuj prostor si v debatách posvítí na městské architekty

V jarní přednáškové a diskusní sérii seznamuje plzeňský spolek Pěstuj prostor zájemce z laické i odborné veřejnosti s různými podobami vztahu architektonické profese a veřejné správy. Druhý díl se uskuteční již ve středu 11. května od 18 hodin v kreativní zóně DEPO2015.

Kulatý stůl na téma inteligentní budovy

KULATÝ STŮL: Inteligentní budovy

Inteligentní budovy jsou neopominutelným tématem současné architektury. Co si však lze představit pod pojmem inteligentní? Je to budova s integrovanými technologiemi, nebo naopak dům bez veškerých technologií – ovšem s chytrým konceptem?

ASB 2/2022

Lidské právo nebo komodita? Nové vydání časopisu ASB se zaměřuje na bydlení

Aktuální vydání časopisu ASB věnujeme právě problematice bydlení. Ať už na něj totiž nahlížíme jakkoliv, představuje nezpochybnitelnou elementární položku na pyramidě potřeb a nezbytnou součást plnohodnotného života. Jeho nedostatek nebo nedostupnost pak ve společnosti nebývale rezonuje a stává se pro vládu a volené zástupce prioritním tématem.

baum baros ARCHITEKTI Most v Jaromeri 3

Mirko Baum nastíní v přednášce fantastický rozměr v architektuře

Cyklus přednášek o architektuře Dialogy, pořádaný spolkem KRUH, představuje světové i tuzemské osobnosti architektury ve speciálním formátu dvojpřednášky. Během večera vystoupí architekt Mirko Baum spolu s historikem architektury Lukášem Beranem. Přednáška s názvem Symbol a stroj se uskuteční ve čtvrtek 5. května od 19:30 v korzu Veletržního paláce.

Setkání lídrů digitalizace 2022

Lídři digitalizace se setkají na konferenci. Řešit se bude oblast stavebnictví

Největší setkání lídrů digitalizace v České republice. Diskuse vlády, klíčových představitelů veřejného sektoru s řediteli předních společností v oblasti digitalizace stavebnictví ČR. Ukázky již realizovaných a rozpracovaných BIM projektů v oblasti budov, silnic, železnic a vodních toků. Taková je náplň Setkání lídrů digitalizace 2022, která se uskuteční 6. 5. v Praze.