Habito H: Vysokopevnostní deska, která překonává tradiční stavební materiály

Inovace jsou hnacím motorem mnoha oborů a nejinak je tomu i ve stavebnictví. Velká část bytových i mezibytových příček, které se obvykle staví z cihel a pórobetonu, je dnes řešena vysokopevnostním sádrokartonem nové generace.

Hlavní důvody jsou jasné a srozumitelné. Skvělá pevnost a odolnost proti mechanickému poškození, výborné zvukově izolační vlastnosti, překvapující nosnost na jeden vrut, impregnace, díky které se desky hodí i do vlhkého prostředí jako jsou koupelny či kuchyně.

Tenčí konstrukce než u výstavby z cihel a pórobetonu a velmi rychlá ekologická a jednoduchá výstavba. Moderní vysokopevnostní sádrokarton nové generace od společnosti Rigips dnes svými vlastnostmi překonává klasické stavební materiály, jako jsou cihla a pórobeton.

 

Kotvení bez předvrtání, hmoždinek a výztuh

Únosnost břemen v moderní sádrokartonové desce Habito H od Rigipsu je až 34 kilogramů na jeden kotevní bod při použití běžného vrutu do dřeva o průměru 5 milimetrů. Habito H tak bez problémů unese těžší policové skříně s knihami i kuchyňskou linku. Pozice jednotlivých vrutů je možné libovolně volit dle vlastního uvážení s minimální roztečí 30 milimetrů.

Velkou výhodou je jednoduché připevnění břemen bez nutnosti předvrtání. Do příčky není třeba předem vkládat žádnou výztuhu či výdřevu. Není zapotřebí hmoždinek, ani speciálního nářadí. Stačí jen vrut a šroubovák a i naprostý stavitel-amatér má za chvilku závěsné police tam, kde potřebuje.

Lehce opravitelný materiál vhodný i do koupelen

Převěšování předmětů z jednoho místa na druhé je u vysokopevnostních desek Habito H naprosto bezproblémové. Vruty jednoduše vyšroubujete a přemístíte na nové místo. Díry na původních pozicích pak stačí přetmelit sádrovým tmelem Rigips.

Impregnovaná deska Habito H je určena i pro prostory s vyšší vzdušnou vlhkostí, jako jsou koupelny a kuchyně. Dvojitě opláštěné příčky Habito H navíc splňují bezpečností třídu RC3, čímž se vyrovnávají klasickým příčkám z plných cihel. Nejsou tak již na místě obavy z výrazného mechanického poškození, které bývaly u dřívějších generací sádrokartonových desek.

Rychlá montáž lehkých příček, které velmi dobře izolují zvuk

Výhodou mezibytových příček z desek Habito H je, že jsou 2x tenčí než příčky z cihel a pórobetonu, díky tomu získáte větší užitnou plochu domu či bytu. Konstrukce s deskou Habito H jsou sice tenké jen několik centimetrů, ale přitom dosahují u mezibytových příček až o 20 dB vyšší hodnoty vzduchové neprůzvučnosti než tradiční stavební materiály. Příčky jsou zároveň až 7x lehčí, a nezatěžují tolik nosnou konstrukci budov.

Společnost RIGIPS, výrobce desek Habito H, porovnala rychlost a efektivitu tří pracovních týmů při výstavbě bytových i mezibytových konstrukcí. Jeden pracoval s cihlami, druhý s pórobetonem a třetí s vysokopevnostními sádrokartonovými deskami Habito H. Srovnávací test ukázal, že výstavba suchou cestou pomocí desek Habito H byla až třikrát rychlejší a ušetřila až 15 % celkových nákladů.

Při rekonstrukci nebo stavbě domu už nemusíte uvažovat o tom, jaký materiál budete potřebovat. Habito H splní všechny vaše požadavky! O vynikajících vlastnostech těchto desek a rychlosti výstavby se můžete přijít přesvědčit do Školy suché výstavby.

Další informace naleznete na www.rigips.cz.

ZDROJ: PR článek společnosti SGCP, divize Rigips