Při realizaci novostavby je pamatováno na dobrou izolaci nejen proti vlhku. Dříve tomu tak však nebylo a je mnoho starých domů, které nemají žádnou izolaci nebo velmi špatnou. Proto je důležité před každou renovací (někdy i koupí) staršího domu zjistit, jak na tom dům je. Kde a jak ke kondenzaci vody dochází, z jakého materiálu stavba je, nakolik je poškozená statika a zdi, následně na tato zjištění můžete zvolit pro vás tu nejvhodnější variantu ve všech směrech.
Chemická injektáž je řešením pro všechny typy staveb
Jedna z nejznámějších technologií je tzv. podřezání zdiva. Podřezání lze provést diamantovým lanem nebo řetězovou pilou. Princip, výsledek i účinnost obou technologií jsou velmi podobné, ovšem řetězovou pilu je možné použít pouze v případě cihlových staveb. Diamantové lano nejenže prořízne i odolné a tvrdé materiály, ale dá se s ním podřezat zdivo různé struktury.
V budovách s průběžnou spárou se doporučuje provést sanaci za pomocí nerezových plechů spojených zámky. Izolace se vyznačuje dlouhou životností.
![]() |
Sanace svislé izolace je vhodná především pro stavby, které mají vlhké sklepy. Metoda svislé izolace zcela odřízne dům od zeminy, a zamezí tak vzlínající vlhkosti.
Méně známé, avšak velmi spolehlivé technologie, jsou elektroosmóza a chemická injektáž zdiva. Jejich výhoda je především v tom, že je lze použít u všech postižených staveb. Zatímco elektroosmóza pracuje s magnetickým polem Země, chemická injektáž dosahuje vnitřní vodoodpudivosti vyplněním a zúžením pórů zdiva speciální látkou.
![]() |
Pozvěte si odborníka
Sanace zdiva by měla být vždy vložena do rukou odborníka. Jen tak se vám podaří zajistit vhodnou a dlouhodobě účinnou izolaci, kterou můžete propojit s dalšími. Odborný přístup spočívá právě v návrhu řešení. Jen profesionálové dokážou posoudit do hloubky vlhkost, salinitu, stav a složení zdiva, a navíc poskytnou řešení na míru vašemu domu i vaší peněžence.
ZDROJ: PR článek firmy František Hróz