Galerie(6)

Bytový dům v Rakovníku roste Tempem

Velkoformátové zdění pomocí Silka Tempo se prosazuje u českých realizačních firem. Pomáhá jim efektivně vyřešit nedostatek pracovních sil na stavbách a současně stavět s mimořádnou přesností a rychlostí. U výstavby bytového domu Nad Svatou Trojicí to konkrétně znamená, že místo tří part zedníků na výstavbu tří bytovek stačí dva zedníci a mini jeřáb.

Developerský projekt Nad Svatou Trojicí v Rakovníku nabídne moderní bydlení v příjemném okolí, s dostatkem životního prostoru a zajímavým výhledem na Rakovník. Architektonicky originální architektura a propracovaný interiér svým konceptem potěší novodobě smýšlející rezidenty. Vzniknou zde tři sekce bytového domu se samostatnými vchody, celkový počet bytů je 63 s dispozicí 1+kk, 2+kk a 3+kk. Stavba byla zahájena v roce 2019, přičemž v tomto roce má být také dokončena.

Developerská firma Enekosystem s. r. o. přechodem na technologii Silka Tempo nyní zredukovala tyto počty na dva zedníky a mini jeřáb.
Silka Tempo byla zvolena jako optimální řešení pro mezibytové stěny
V jednom kroku se pomocí Silka Tempo vyzdí až 8x větší plocha než u jiného typu zdicího bloku úspora času je tedy zřejmá a změnit technologii se vyplatí.
Vnitřní příčky jsou řešeny rovněž systémově – je zde použit Ytong Klasik který zná v praxi realizační firma už léta

V běžné praxi se na stavbě takového rozsahu pohybují zhruba tři základní „party“ – každá pro jeden bytový dům. Developerská firma Enekosystem, s. r. o., přechodem na technologii Silka Tempo nyní zredukovala tyto počty na dva zedníky a mini jeřáb. Každé patro domu jsou schopni po založení provést za dva pracovní dny. Takové množství práce by zděním jakéhokoliv zdiva malého formátu prováděli několikanásobný čas.

V jednom kroku se pomocí Silka Tempo vyzdí až 8x větší plocha než u jiného typu zdicího bloku, úspora času je tedy zřejmá a změnit technologii se vyplatí. Použitím strojního zařízení se šetří také síly pracovníků, minimalizují se nerovnosti a je zajištěna důkladnější vzduchotěsná obálka budovy (což je výhodou nejen pro pasivní domy a domy s téměř nulovou spotřebou.)

Silka Tempo byla zvolena jako optimální řešení pro mezibytové stěny

Kombinace systémových prvků – Ytong a Silka se doplňují

Konstrukční část bytových domů tvoří kombinace zdiva Silka Tempo, určeného pro strojní zdění, a zdiva Ytong Univerzal a Statik v malém formátu. Silka Tempo je zde využita pro obvodové nosné zdivo v 1. PP, kde plně nahrazuje monolitické železobetonové konstrukce.

Dále byla zvolena jako optimální řešení pro mezibytové stěny, kde tvoří nosnou část pro stropní systém a zároveň zvukotěsnou konstrukci – akustický útlum je 59 dB (norma požaduje 53 dB). Kombinace se zdivem Ytong je výhodná zejména proto, že materiál má výborné tepelněizolační vlastnosti a snadné opracování (řezání, kotvení, rovinatost).

Developerská firma Enekosystem s. r. o. přechodem na technologii Silka Tempo nyní zredukovala tyto počty na dva zedníky a mini jeřáb.

Dále je díky perfektně rovnému povrchu možné použití sádrových omítek v menších tloušťkách. Vnitřní příčky jsou řešeny rovněž systémově – je zde použit Ytong Klasik, který zná v praxi realizační firma už léta. Funkční celek vhodně doplňují prefabrikované překlady Ytong NOP, PSF a U profily. Pro zvýšení tepelněizolačních vlastností prostoru mezi garážemi a obytným prostorem bylo použito rovněž systémové zateplení minerálními deskami Multipor.

www.ytong.cz