06 Nanesení na zdivo vnitřní příčky

Nanášení malty stejně snadné jako malování (pracovní postup)

Partneři sekce:

Snadné a rychlé zdění při dodržení všech technologických požadavků? Právě takové řešení představuje společnost Wienerberger. Váleček, který umožňuje nanášet tenkovrstvou maltu na zděné zdivo stejně snadno jako bychom malovali interiér ocení nejen profesionální zedníci, ale i kutilové, kteří se rozhodli pro stavbu svépomocí.

S válečkem Porotherm Easy lze nanášet tenkovrstvou maltu rychleji a snadněji, než kdybychom používali zaběhnuté způsoby nanášení malty. Práce s válečkem je jednoduchá – stejně jako jeho údržba. Stačí jen opláchnout vodou a nechat vyschnout.

Informace o materiálu

Váleček Porotherm Easy je určený ke snadnému nanášení tenkovrstvé malty na všechny druhy broušených cihel. Jde o váleček Moltopren s hráškovým děrováním, který je dostupný ve dvou šířkách, a to 180 a 250 mm, aby byl snadno použitelný pro užší i širší zdivo. Na tenčí příčky se dají použít obě verze. Záleží jen na zkušenosti a citu pracovníka. Váleček je určen pro broušené cihly Porotherm všech typů a dá se používat opakovaně.

Jak na správnou aplikaci?

Kromě válečku Porotherm Easy budeme potřebovat stavební vědro na vodu a na rozmíchání malty, balení tenkovrstvé malty Porotherm Profi, elektrické míchadlo stavebních hmot a malířskou štětku. Maltu rozmícháme ve vědru podle návodu. Hmota musí být jednolitá a bez hrudek. Její konzistence zhruba odpovídá konzistenci medu.

Podklad očistíme, zbavíme prachu a navlhčíme štětkou. Celý, suchý váleček ponoříme do směsi tak, aby byl rovnoměrně obalený maltou – váleček neobalujeme příliš velkým množstvím tenkovrstvé malty, aby nepropadala do žeber cihly. Maltu nanášíme na celou plochu cihel v souvislé vrstvě minimálně 1 mm.

Správné množství nanesené malty poznáme tak, že je rovnoměrně pokrytý celý ložný povrch a přitom se při přejetí válečkem malta přiměřeně táhne. Další řadu cihel ukládáme vždy do malty čerstvé. Váleček nikdy nevytíráme úplně dosucha, nepoužíváme žádnou hrubou sílu či přítlak a především vždy musíme váleček řádně namočit.

S válečkem lze nanášet tenkovrstvou maltu nejen na obvodové zdivo, ale také na vnitřní příčky, a dokonce i na svislé povrchy. U příček se vyplatí pro urychlení práce otočit váleček o 90°. Schopnost nanášet maltu i na svislé povrchy oceníme například v případě dořezu či spojení v rohu zdiva.

Co budete potřebovat?

 • Váleček
  • Porotherm Easy, šíře 180 nebo 250 mm
 • Broušené cihly typu Profi
  • Porotherm T Profi, Porotherm TB Profi
   nebo
  • Porotherm EKO+ Profi
   nebo
  • Porotherm AKU Profi
 • Malta
  • Porotherm Profi tenkovrstvá, univerzální malta pro tenkovrstvé zdění
 • Příslušenství
  • vědro na vodu a rozmíchání malty
  • elektrické míchadlo stavebních hmot
  • malířská štětka

01 Rozmíchání malty ve vědru

Do čistého stavebního vědra o objemu 25 l nalijeme potřebné množství vody pro rozmíchání maltové směsi. Voda by měla být v poměru cca 9,5 l vody na 25kg pytel tenkovrstvé malty. Mícháme po dobu cca 2 minut, poté necháme odstát a znovu zamícháme.

01 Rozmíchání malty ve vědru
01 Rozmíchání malty ve vědru | Zdroj: Wienerberger

02 Příprava podkladu

Před nanesením tenkovrstvé malty je nutné provést očištění podkladu. Namočíme malířskou štětku ve vodě a ometeme prach a nečistoty, které ulpěly na povrchu ložné spáry.

02 Příprava podkladu
02 Příprava podkladu | Zdroj: Wienerberger

Tip odborníka

Pokud začínáme a nevíme, která velikost válečku je pro Vás ta nejlepší, určitě neuděláme chybu s menším válečkem Porotherm Easy 180. Je po obalení pojivem lehčí, lépe se s ním manipuluje a i přes menší plochu jde práce od ruky.

03 Namočení válečku

Váleček Porotherm Easy namáčíme do připravené tenkovrstvé malty vždy suchý. Celý ho do směsi ponoříme tak, aby byla houba válečku rovnoměrně obalena maltou.

03 Namočení válečku
03 Namočení válečku | Zdroj: Wienerberger

04a Nanesení na zdivo Porotherm T Profi

Dostatečně namočeným válečkem celoplošně nanášíme tenkovrstvou maltu na povrch cihel Porotherm T Profi. Vždy dbáme, aby byl váleček dostatečně namočen a na cihle byla nanesena vrstva tenkovrstvé malty v tloušťce min. 1 mm. Správné množství nanesené tenkovrstvé malty poznáme tak, že je celý povrch pokryt.

04a Nanesení na zdivo Porotherm T Profi
04a Nanesení na zdivo Porotherm T Profi | Zdroj: Wienerberger

04b Nanesení na zdivo Porotherm EKO+ Profi

Stejný postup použijeme i u cihel Porotherm EKO+ Profi. Zde navíc platí, že neobalujeme váleček příliš velkým množstvím tenkovrstvé malty, aby nepropadala do žeber cihly

04b Nanesení na zdivo Porotherm EKO+ Profi
04b Nanesení na zdivo Porotherm EKO+ Profi | Zdroj: Wienerberger

05 Nanesení na svislé povrchy cihel

Maltu lze nanášet i na svislé povrchy cihel. V případě dořezu či spojení v rohu zdiva je na již položenou cihlu možné nanést tenkovrstvou maltu a to bez nutnosti použití jiného nanášecího prostředku nebo manipulace s cihlou. Takto lze například jednoduše namaltovat styčnou spáru pro připojení zdiva.

05 Nanesení na svislé povrchy cihel
05 Nanesení na svislé povrchy cihel | Zdroj: Wienerberger

06 Nanesení na zdivo vnitřní příčky

I tenké (nebo širší) příčkové zdivo lze snadno maltovat pomocí válečku Porotherm Easy. Při otočení válečku o 90° lze rychle nanášet tenkovrstvou maltu bez potřeby dalšího válečku patřičné šíře. Nanášení tenkovrstvé malty provádíme stejně jako v předešlých případech.

06 Nanesení na zdivo vnitřní příčky
06 Nanesení na zdivo vnitřní příčky | Zdroj: Wienerberger
Zdroj: Wienerberger