Využití lepidel a tmelů na bázi silanem modifikovaných polymerů ve stavebnictví
Galerie(9)

Využití lepidel a tmelů na bázi silanem modifikovaných polymerů ve stavebnictví

Partneři sekce:

Využití lepidel a tmelů na bázi silanem modifikovaných polymerů ve stavebnictví

Informace o materiálu:

Komplexní řadu materiálů reprezentují trvale pružné těsnicí tmely do pracovních a dilatačních spár v mnoha barvách a formách balení Bostik 2720 MS, 2730 MS a 2740 MS, elastické lepidlo s extrémní počáteční lepicí silou Bostik Superfix Xtrem, lepicí a současně těsnicí tmel Superfix, křišťálově čiré lepidlo Super Clear, lepidlo v barvě kovu Super Metall, parketový těsnicí a přitom brousitelný tmel Profi Seal SMP, hydroizolační nátěr Aqua Blocker, parketová lepidla Parfix Elastic, Classic a PK 100 nebo třeba univerzální lepidlo Ardaflex Multi.

Lepidla, převážně v kartuších s mimořádnou odolností a současně pružností lepeného spoje, se vyznačují vysokou okamžitou pevností a mnohostranným využitím. V současnosti s nimi již s oblibou pracují mnohá stavební řemesla od podlahářů přes obkladače, truhláře až po pokrývače. Jedním z prvních výrobců, který lepidla a tmely na bázi silanem modifikovaných polymerů uvedl na světový trh, byla společnost Bostik. Přes prvotní nasazení v automobilovém průmyslu při lepení autoskel se oblast masového použití rozšířila i do oblasti stavebnictví, kde se elastická lepidla a tmely na bázi silanem modifikovaných polymerů používají již od počátku 21. století.

Uplatnění nacházejí od montáží dřevěných podlah, lepení keramických obkladů na nesavé podklady, přes hydroizolace staveb, utěsňování pracovních a dilatačních spár na střechách a fasádách až po elastické lepení profilů, lišt nebo třeba zrcadel. Výrobky na bázi silanem modifikovaných polymerů vynikají mimořádnou odolností, trvalou pružností, vodotěsností a přilnavostí k téměř libovolnému povrchu ať v interiéru, či exteriéru. Jejich předností je i značná nezávislost na počasí, kdy s nimi můžete pracovat za téměř libovolných teplotních podmínek od +5 °C výše, kdy je v podstatě jedno, zda právě prší, nebo je jasno.

Výrobky typu SMP

Zkratkou SMP nazýváme skupinu výrobků na materiálové bázi technologie silanem modifikovaných polymerů, které představují zcela novou generaci suroviny používané pro síťování lepidel a tmelů. Představitelé SMP výrobků jsou v praxi často nazýváni jako „hybridní lepidla a tmely“, neboť kombinují vlastnosti jiných materiálových bází (silikonů a polyuretanových tmelů), kdy slučují jejich pozitivní vlastnosti do jedinečného a jediného produktu.

Díky tomu SMP lepidla a tmely umožňují nastavení receptury od měkce elastického materiálu po vyzrání, se schopností přemostit značný dilatační pohyb, až po tvrdě elastický spoj s okamžitou počáteční lepicí silou a tvrdě elastickým spojením. SMP lepidla a tmely Bostik neobsahují ředidla, silikon, PVC ani izokyanát, což je činí mimořádně šetrnými ke zpracovateli, stejně jako k životnímu prostředí. Díky nulovému obsahu silikonu s nimi nemusíte mít žádné obavy ani v oblastech s provozem lakoven. Neutrální systém zrání bez uvolňování korozivních emisí z nich činí první volbu při lepení a utěsňování kovových konstrukcí bez složité přípravy podkladu.

Vlastnosti SMP lepidel a tmelů

Pachová neutralita zvýhodňuje SMP lepidla a tmely Bostik oproti sanitárním i neutrálním silikonům s oximovým zráním. Další jejich výhodou je lepší snášenlivost s barvami a nátěry, stejně jako nulové pronikání do okolních materiálů. Pečliví zpracovatelé si jistě všimnou i výrazně menšího smrštění SMP tmelů oproti jiným materiálovým bázím, kdy SMP tmel po vyhlazení vyhlazujícím roztokem zraje téměř bez smrštění, které by bylo možno pozorovat lidským okem. Právě tato vlastnost v praxi často rozhoduje o funkčnosti instalace celé materiálové skladby.

Oproti polyuretanovým tmelům a lepidlům se u SMP tmelů Bostik nesetkáte s tvorbou puchýřů při brzkém kontaktu materiálu po aplikaci s vodou, jako například při dešti. Také zaznamenáte lepší odolnost vůči UV-záření, kdy bílý SMP těsnicí tmel na fasádě zůstane dlouhodobě skutečně bílým. Silnou stránkou SMP tmelů je i snadnější příprava tmelených a lepených povrchů, kdy si ve spoustě případů vystačíte bez ekonomicky náročné přípravy podkladu ve formě rozličných adhezi zvyšujících nátěrů (primerů).

Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb.