umělý strom

Umělé stromy: Řešení energetické krize v úzkých městských prostorách?

Partneři sekce:

Od komunitních solárních farem po společně vlastněné větrné turbíny, eko-vynálezci přicházejí s novými způsoby, jak do našich domovů přivést obnovitelnou energii. Nyní mikro větrné turbíny navržené tak, aby vypadaly jako stromy, řeší některé z výzev zelené energie.

Technologie Aeroleaf je biomorfní a navržená tak, aby na první pohled nepůsobila jasně jako zařízení pro získávání obnovitelné energie. Kovové „stromy“ tak mají větve zakončené mikro větrnými turbínami připomínajícími listy. To znamená, že neexistuje žádné vizuální znečištění a kolem stromu je možné nainstalovat jakýkoliv městský mobiliář – například tedy lavičku, na kterou si lidé mohou sednout a odpočinout si „ve stínu“ umělého stromu. Barvu kmene a listů lze přizpůsobit.

Jak strom vypadá?

Stromy vysoké 5 až 10 metrů jsou kompaktní, takže se snadno instalují – dokonce i v městském prostředí – bez velkých inženýrských prací. Jakmile je turbína na svém místě, stačí k dokončení stavby držák a tři šrouby.

Navržená velikost těchto umělých stromů rovněž eliminuje některé další problémy, kterým čelí obří větrné turbíny – jako jsou srážky s ptáky. Provoz je navíc oproti jiným zdrojům obnovitelné energie tichý.

Hybridní verze stromu pak nabízí ještě větší energetickou stabilitu. Se solárními okvětními lístky upevněnými pod turbínami využívají sílu větru i slunce.

Umělý strom
Umělý strom | Zdroj: New World Wind – USA

Využitelná energie

Namísto připojení k národní síti poskytují turbíny energii přímo do stávajícího elektrického systému budovy. V současnosti se chystá nový design, díky kterému se výroba energie Aeroleafu ztrojnásobí. Jeden list bude schopen produkovat až 1000 kilowatthodin (kWh) za rok, což dává 36listému WindTree maximální roční výkon 36 000 kWh při rychlosti větru 12 metrů za sekundu (m/s).

I když je nepravděpodobné, že by větrné podmínky zůstaly nepřetržitě vysoké, v běžných podmínkách 8 m/s by jeden WindTree mohl vyprodukovat téměř 18 000 kWh za rok, což je dost na napájení čtyřčlenné domácnosti. Pro srovnání, 4 kW solární systém na průměrně velkém domě může vyrobit až kolem 3 000 kWh elektřiny ročně.

Solární panely mohou fungovat mezi 10:00 a 16:00… stromová technologie ovšem může dodávat energii sedm dní v týdnu, 24 hodin denně. Pokud navíc dojde k výrobě většího množství energie, než dokážeme spotřebovat během noci nebo dne, lze ji uložit do baterie. Strom disponuje baterií, která má kapacitu 60 Ah – tedy za normálních podmínek přibližně 45 minut až jednu hodinu. Tyto baterie má každý strom čtyři.

Umělý strom
Umělý strom | Zdroj: New World Wind – USA

Stromy v praxi

Dosud bylo nainstalováno 130 stromů po celém světě, od Evropy přes USA až po Jižní Koreu. Většina zájemců jsou komerční společnosti – včetně British American Tobacco v Itálii, Phoenix Contact v Německu, Deloitte v USA a L’Oreal ve Francii. Tři větrné stromy byly nainstalovány rovněž rezidenčně v Birminghamu ve Velké Británii; Vermontu, USA a Švýcarsku.

Zatímco mikrovětrné turbíny nabízejí větší energetický výkon než solární panely, vznikající technologie také přichází za vyšší cenu. Jeden Aeroleaf stojí 795 EUR, 36listý větrný strom má cenu 51 990 EUR a hybridní solární WindBush s 12 listy stojí 24 500 EUR. Systém solárních panelů o výkonu 4 kW v zahraničí obvykle stojí mezi 6 900 a 9 200 EUR.

Zdroj: Project Solar UK, Euronews Green