Udělejte sklo pro ptáky bezpečnější – „Bird-friendly“

Ve světě hovoříme o miliardách ptáků, kteří každoročně přehlédnou skleněnou překážku a spadnou bez známek života na zem. V České republice se odhaduje, že můžeme mluvit až o milionu zmařených životů. V současné době však existují speciálně vyvinutá skla, která ptáky dokážou před nárazem ochránit.

Jak fungují, vysvětlí Ing. Michal Vrbka, obchodně technický zástupce, GLASSOLUTIONS z koncernu Saint-Gobain.

Ptáci se pohybují velikou rychlostí. Na rozdíl od lidí mají oči umístěné po stranách hlavy. Nejostřeji proto vidí do stran a prostoru před sebou nevěnují tolik pozornosti. Nejsou také schopni rozlišit skutečnost od zrcadlového odrazu. Zrcadlovou plochu si tak často pletou s bezpečnou zelení.

Proto je nutné zvolit to správné a pro ptactvo bezpečné sklo. Skleněné fasády pro ptáky představují nebezpečí hned ze dvou částečně protichůdných důvodů. „Je-li sklo příliš transparentní, ptáci si jeho přítomnost neuvědomují a domnívají se, že mohou prostorem volně proletět. U budov, které stojí v blízkosti parků či jiné zeleně, jsou ale problematická i neprůhledná okna odrážející své okolí. Vnější odraz stromů, keřů a mraků na obloze ptákům připomíná jejich bezpečné prostředí s možností úkrytu a dostatkem potravy,” vysvětluje problém Ing. Michal Vrbka. A jaké je řešení? Jednoduše zviditelnit sklo pro letícího ptáka.

Zdroj: Saint-Gobain Construction Products

Jak zabránit nárazům ptáků do oken a fasád

Díky výzkumu a zkušenostem nyní lépe víme, jak zabránit ptákům v náletech do oken. Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout: Na vnější stranu skla naneste viditelné vzory. Vzory na vnitřní straně jsou často neúčinné, protože mohou být skryty odrazy na vnější straně skla. My se zaměřujeme na vzory, ale ptáci se zaměřují na mezery. Pro ptáky musí vzory vypadat jako pevné objekty s přilehlými prostory, které jsou příliš malé na to, aby jimi proletěli.

Bez vysoké reflexe a nesmí být příliš transparentní

Ideální je proto v praxi využívat sklo, které není zcela průhledné, ale zároveň nemá ani vysokou vnější reflexi. „Vhodným řešením je také viditelný kontrast ve skle v podobě vzoru vytvořeného třeba kyselinovým leptem, fritem (keramickou směsí), malbou či obtiskem,” říká odborník ze divize GLASSOLUTIONS a dodává: „Vzor přitom musí být pro ptáky dobře viditelný. V tom hraje významnou roli světlo, které by mělo být rovnoměrné a nevytvářet výrazný vnější odraz.“

Většina ptáků se vyhne sklu se svislými nebo vodorovnými pruhy (nebo jinými značkami) vzdálenými od sebe maximálně 2,5 cm. Pruhy by měly být široké alespoň 6 mm. Dobré pravidlo – vzor by měl být jasně vidět ze vzdálenosti deseti metrů. Bílé pruhy mají tendenci působit lépe, protože odrážejí nejvíce světla, a jsou tak viditelné na více typech odráženého pozadí.

Zdroj: Saint-Gobain Construction Products

Vzory nemusí být na samotném skle. Trojrozměrná řešení před sklem jsou velmi účinná a mohou být také nenápadná. Například běžné sítě proti hmyzu eliminují odrazy a poskytují polštář, pokud do okna narazí pták.

Certifikaci skla v oblasti ochrany ptactva poskytuje například americká asociace American Bird Conservancy. Jejím standardům odpovídají i řešení Saint-Gobain z řady 4Bird, která byla využita právě v USA, konkrétně v newyorském Muzeu Sochy Svobody. Vzhledem k jeho umístění na malém ostrově hrozilo při použití běžných skel vytvoření nebezpečné plochy pro prolétající ptactvo.

Zdroj: Saint-Gobain Construction Products

Takzvané Bird-friendly sklo přitom může přispět i komfortu samotných obyvatel domu. „Skleněné tabule opatřené speciální úpravou lze kombinovat například s protisluneční ochranou. Je tak možné dosáhnout nejen transparentního vzhledu a ochrany před přehříváním interiéru, ale i dostatku přirozeného světla,” dodává Michal Vrbka.

ZDROJ: PR článek společnosti Saint-Gobain Construction Products