Vodíková konference H2 HEATING

Ve středu 31. května 2023 se v Praze uskutečnil první ročník konference H2 HEATING, který se věnoval využití vodíkových technologií v oblasti vytápění budov.

Konference byla zaměřena na využití vodíku pro částečnou nebo úplnou náhradu zemního plynu v energetických spalovacích zdrojích, přičemž těžiště programu bylo zejména v oblasti vytápění budov, a to především z pohledu finálního uživatele.

Zdroj: APOKS

Náplní konference bylo poskytnout ucelený přehled o probíhajících nebo připravovaných projektech v této oblasti, s důrazem na co možná nejdetailnější technické informace. Účastníci konference si tak mohli vytvořit podrobnější představu  o technických možnostech využití vodíku pro vytápění.

V rámci konference vystoupili představitelé státní správy, neziskových organizací, zástupci provozovatelů distribučních plynárenských soustav, výzkumných institucí a zástupci výrobců technologií.

Zdroj: APOKS

Konferenci zahájil svým vystoupením Walter Sodomka, ředitel APOKS, který hovořil především o možnostech využití vodíku ve vytápění a jeho další budoucnosti. Vodík vidí především jako vhodný energo nositel, který umožní diverzifikaci zdrojů energie, bude možností pro “ozelenění zemního plynu“ a poslouží jako jeho ekologičtější alternativa.

Dle ředitele APOKS má vodík potenciál stát se součástí plynných paliv používaných v České republice k vytápění. Na něj navázali zástupci státní správy, kdy cíle využití vodíku vidí státní správa především v oblasti udržitelnosti, soběstačnosti, ekologie a v oblasti budoucího rozvoje vodíkových technologií.

Cestou k dosažení těchto cílů je vytvořit prostředí pro zavádění vodíku, ve kterém bude možné vodík nakupovat za tržně konkurenční cenu, zapojit regiony do vodíkového rozvoje a sloužit jako partner pro obce, města a kraje. Největší výhody vodíku vidí státní správa ve využití současné přepravní sítě, ve snížení emisí, v udržitelnosti plynárenství a ve využití vodíku jako úspěšného přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku, s cílem dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050.

Zdroj: APOKS

Další blok konference byl věnován představení projektů, které se v oblasti testování realizují nebo se k realizaci připravují. V úvodním příspěvku byla obecně shrnuta využitelnost, přínosy a možnosti využití vodíku nebo blendu vodíku se zemním plynem pro vytápění budov.

Vyzdvihnuto bylo zejména to, že v případě vodíku lze pro vytápění budov splnit jak požadavky na soběstačnost, tak na udržitelnost, a to jak globálně v rámci celorepublikového energetického mixu, tak při lokálním (komunitním nebo individuálním) využití. U nízkoenergetického domu představuje kombinace fotovoltaiky a vodíku, jako energetické zálohy, řešení, které může daný objekt zcela energeticky osamostatnit.

Následně byly představeny připravované projekty v ČR a již realizované vodíkové projekty ze zahraničí. Jedním z nich byl například pilotní projekt vytápění Slovenské obce Blatná na Ostrove směsí zemního plynu a vodíku. N závěr byly představeny již aktuální technologie v oblasti využití vodíku pro vytápění.

Zdroj: APOKS

Konference se konala pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva pro místní rozvoj ČR, Ministerstva životního prostředí a Ministerstva školství a tělovýchovy, ve spolupráci s Českým plynárenským svazem, HYTEP ČR a UCEEB ČVUT v Praze a byla zahrnuta do systému celoživotního vzdělávání Energetických specialistů, České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) a České komory architektů (ČKA).

Pořadatel konference byl APOKS – nezávislá, nezisková organizace, založená v roce 2017.

http://www.H2HEATING.cz

ZDROJ: PR článek společnosti APOKS