Ani jahody se bez správného světla neobejdou

Zdroj: ZG Lighting Czech Republic

Farma Vraňany Hanč na Mělnicku, proslulá především pěstováním jahod, otevřela nedávno pro své zákazníky nově vybudované farmářské centrum s prodejnou, kavárnou a bistrem. Příjemné osvětlení celého areálu zajišťují inovativní svítidla Zumtobel a Thorn.

Bratři Milan a Radek Hančovi oprášili rodinnou tradici zemědělského hospodaření a zahradnictví v roce 1998. Tehdy založili Farmu Vraňany Hanč, která na Mělnicku pěstuje řadu druhů zeleniny a ovoce. Vlajkovou lodí jejich rozsáhlého sortimentu jsou od samého počátku vraňanské jahody, které si získaly skvělou pověst široko daleko.

Rodinná farma přitom sází při pěstování jahod na nejmodernější technologie – od roku 2018 pěstují například jako jediní v Česku část jahod speciální stolní termínovanou technologií s elektronicky řízeným prostředím a závlahou.

Zdroj: ZG Lighting Czech Republic

Vášeň vraňanských pěstitelů pro vyspělé technologie zrcadlí také jejich nové farmářské centrum otevřené zkraje letošní sezony. Například kompletní osvětlení celého areálu, který zahrnuje mimo jiné prodejnu, kavárnu a bistro, obstarávají inovativní svítidla značek Zumtobel a Thorn splňující nejpřísnější kritéria z hlediska designu, funkčnosti i hospodárnosti.

Jahody se totiž bez správného a dostatečného osvětlení neobejdou ani na poli či ve sklenících, ani při své prezentaci ve farmářské prodejně.

Milovníci dobrého jídla, kteří si přijedou pro lahodné vraňanské jahody i další druhy ovoce a zeleniny do moderního farmářského centra, se s novým osvětlením setkají již na parkovišti. Zde jsou outdoorová svítidla Isaro značky Thorn, která investory přesvědčila svým zcela autonomním provozem v průběhu celého roku.

V noci reguluje intenzitu světla chytrá elektronika a na stejném principu se osvětlení přizpůsobuje změnám podmínek i při střídání ročních období, což zvyšuje ekologičnost a hospodárnost provozu při zachování prvotřídní funkčnosti.

Zdroj: ZG Lighting Czech Republic

Fasádu podlouhlé budovy osvětlují zdola i shora stylová svítidla Cesar z portfolia společnosti Thorn, a plní tak roli zajímavého architektonického prvku. Osvětlení schodišť je doménou svítidel Glacier, rovněž od Thornu. Ta zaujmou svým vytříbeným designem, ale nejvyšší požadavky splňují i z hlediska bezpečnosti. Při výpadku v dodávce elektřiny zajistí nouzový modul svícení na 10 % maximálního výkonu po dobu tří hodin.

V neméně atraktivních interiérech největšího farmářského centra s restaurací v mělnickém regionu nalezla uplatnění především prémiová svítidla značky Zumtobel. Osvětlení klíčových druhů ovoce a zeleniny mají v nové podnikové prodejně Farmy Vraňany Hanč na starosti reflektory VIVO II, v jejichž světle s vysokým indexem podání barev je intenzivní červená barva zralých jahod ještě více neodolatelná.

Návštěvníci, které na farmu přilákal populární samosběr jahod, nebo rodiny na cyklovýletu si mohou v příjemném prostředí sousedního bistra a kavárny v klidu odpočinout a načerpat nové síly. Chvíle nad šálkem kávy a chutným občerstvením jim zpříjemní osvětlení stolečků v bistru z válcových svítidel PANOS značky Zumtobel, která umocňují atmosféru rodinné útulnosti.

Zdroj: ZG Lighting Czech Republic

Jedním z požadavků majitelů na osvětlení nového sídla Farmy Vraňany Hanč byla maximální flexibilita, která umožňuje pohotově reagovat na neustálé změny v rytmech přírody, jimiž se řídí veškerý život a práce na farmě.

Kromě již uvedeného venkovního osvětlení to platí samozřejmě i pro interiéry. Například v podnikové prodejně dochází často k obměnám nejen zboží, ale i způsobu jeho prezentace. Majitelé proto požadovali, aby bylo možné osvětlení měnit a posouvat, aniž by bylo nutné dělat stavební úpravy.

Ideálním řešením tohoto požadavku jsou třífázové lišty značky Zumtobel umožňující flexibilní přisvícení. 

Skupina Zumtobel Group sídlí v Dornbirnu v rakouské spolkové zemi Vorarlberg. Na českém trhu je zastoupená pobočkou ZG Lighting Czech Republic s.r.o.
Kontakt: Jankovcova 2, Praha 7–170 00, tel.: 00420 266 782 200, https://www.zumtobel.cz

ZDROJ: PR článek společnosti ZG Lighting Czech Republic s.r.o.