01 Craft proudeni vzduchu

Airbusy a Boeingy v paprscích špičkových LED svítidel Zumtobel

Letecký průmysl je špička svého oboru a vyžaduje vždy to nejlepší. Proto také v novém hangáru letiště Ostrava-Mošnov svítí nejmodernější LED technika společnosti Zumtobel Group.

Ostravský region jde nahoru a modernizuje v mnoha směrech. Jedním z nich je například Mezinárodní Letiště Leoše Janáčka Ostrava, které se nachází na území obce Mošnov nedaleko od moravskoslezské metropole.

Třetí největší české letiště průběžně upgraduje své zázemí, přičemž v novém hangáru na údržbu dopravních letadel, vybudovaném společností JOB AIR Technic, byla použita nejvýkonnější LED světla CRAFT od značky Zumtobel, řízená dle intenzity

„Mechanici, kteří udržují letadla, potřebují na svém pracovišti dokonalé osvětlení,“ říká Jan Vacek, výkonný ředitel ZG Lighting Czech Republic s.r.o., české pobočky nadnárodní společnosti Zumtobel Group.

02 1
Světla CRAFT od značky Zumtobel jsou nejen velmi výkonná, ale také úsporná. | Zdroj: Zumtobel Group

„Proto byla do ostravského hangáru instalována naše nejsilnější průmyslová světla CRAFT. Kromě skutečně vysokého výkonu je výhodou těchto svítidel také bezúdržbový a velmi ekonomický provoz. Soustředili jsme se nejen na prostor, kde parkují servisovaná letadla. Naše svítidla doplňují také vybavení jednotlivých dílen a kanceláří.“

Servisní středisko je považováno za jeden z největších hangárů pro údržbu letadel ve střední Evropě. Nový hangár pojme až 2 letouny typu Airbus A320 nebo Boeing 737. Do zázemí hangáru se přesunulo rovněž skladové hospodářství, kompozitová dílna včetně lakovny a také interiérová dílna.

A veškeré prostory nového servisního střediska jsou osvětleny moderními LED světly Zumtobel a její sesterské značky Thorn.

K osvětlení hlavních prostor hangáru, ve kterých se rozebírají a montují zpět součástky opravovaných letadel, slouží LED svítidla CRAFT se světelným tokem až 34 000 lm a měrným výkonem až 168 lm/W, určená pro nejnáročnější použití.

Design těchto střešních svítidel, určených pro montáž ve výšce 15 až 20 metrů, využívá proud vzduchu k automatickému čištění světel od částeček prachu a zároveň k chlazení výkonných diod.

Svítidla CRAFT jsou odolná vůči UV záření, stejně jako většině chemikálií používaných v průmyslovém prostředí. Účinné odrážení světla zajišťují transparentní čočky s laserem vytvořenou strukturou. Zkrátka technologie na špičce.

03 zumtobel
Nový hangár na servis letadel je rovněž vybaven systémem regulace umělého osvětlení. | Zdroj: Zumtobel Group

Světla CRAFT od značky Zumtobel jsou nejen velmi výkonná, ale také úsporná – oproti předcházejícím generacím výbojkových svítidel přinášejí až 75% snížení nákladů na elektřinu. Nový hangár na servis letadel je rovněž vybaven systémem regulace umělého osvětlení a jeho střecha je osazena světlíky. Umělé osvětlení je řízeno dle intenzity denního světla, což přináší úsporu nákladů až o 20 %. A to se počítá.

V technických prostorách a dílnách servisního střediska jsou použita odolná svítidla Zumtobel Amphibia, která lze zapojovat do několikametrových celků. Dostatečné osvětlení kancelářských prostor zajišťují vestavná čtvercová LED svítidla Thorn Beta a na chodbách jsou osazena stropní LED svítidla Thorn Chalice s vysokým výkonem a nízkou spotřebou energie.

Jak vidno, Zumtobel Group prostřednictvím svých značek a jejich produktů umí nabídnout opravdu komplexní technologická řešení i pro výkladní skříň techniky – letectví. Až někdy poletíte k moři z Ostravy, vzpomeňte si na ně.

Skupina Zumtobel sídlí v Dornbirnu v rakouské spolkové zemi Vorarlberg.
Na českém trhu je zastoupená pobočkou ZG Lighting Czech Republic s.r.o.
Kontakt: Jankovcova 2, Praha 7–170 00,
tel.: 00420 266 782 200,
https://www.zumtobel.cz

ZDROJ: PR článek společnosti ZG Lighting Czech republic s.r.o.