Spárování mozaiky epoxidovou maltou
Galerie(12)

Spárování mozaiky epoxidovou maltou

Partneři sekce:

Epoxidové spárovací malty jsou vhodné na spárování všech druhů obkladových prvků z keramiky, mozaiky, přírodního kamene a porcelánů. Využití, díky svým vlastnostem, najdou na mnoha místech, ať už při stavbě občanských budov, v průmyslu, v potravinářském odvětví nebo v prostorech se zvýšenými požadavky na hygienu či chemickou odolnost. Pro dosažení dokonalého výsledku je potřeba se ujistit, že spáry před vyplněním jsou zcela suché, čisté a bez prachu. Lepidlo použité na nalepení prvků je potřeba odstranit ze spáry vždy za čerstva. Je nutné, aby lepidlo nebylo zcela vytvrzené a suché.

Příprava směsi

Do nádoby s živicí se vylije tužidlo a směs se míchá elektrickým míchadlem, až dokud nevznikne hladká pasta. Směs je třeba míchat při nízkých otáčkách, aby se zabránilo jejímu přehřívání, které by mohlo vést ke zkrácení zpracovatelnosti spárovací malty. Obě dvě složky se promíchají tak, aby vznikla lehce zpracovatelná malta (pasta). Pastu je potřeba zpracovat do 45 minut od smíchání.

Aplikace spárovací malty

Při zpracování epoxidové spárovací malty je možné práce zjednodušit používáním profesionálního nářadí. Připravená směs spárovací malty se nanáší tvrzenou gumovou stěrkou. Spáry musí být kompletně vyplněné. Gumová stěrka se použije na odstranění nadměrného množství malty z povrchu obkladových prvků. Po vyspárování se obklad doporučuje čistit ihned, dokud je malta ještě čerstvá.

Pro zjednodušení čištění se používá vlažná voda a speciální čisticí abrazivní nástavec, který musí být při čištění zcela nasycený vodou. Při čištění je potřeba zabránit vymývání malty ze spáry. Nadměrné množství vody, po primárním očištění, se z vyspárované plochy odstraní pomocí houby. Jakmile je houba znečištěná živicí, je potřeba ji vyměnit. Konečné vyhlazení povrchu spáry se provádí použitím houby. Po umytí je potřeba se ujistit, že na povrchu obkladového prvku nezůstaly žádné zbytky spárovací malty.

Případné dočištění vyspárované plochy od drobných stop spárovací malty se vykonává vždy až druhý den, tedy po částečném vytvrzení epoxidové spárovací malty pomocí spárovacího speciálního čisticího přípravku určeného na odstraňování epoxidových živic. Proxidové spárovací malty jsou odolné proti lehkému zatížení po 12 hodinách. Po třech dnech, tedy po úplném vytvrzení, mohou být plochy trvale zatížené mechanickými a chemickými vlivy, případné bazény je možné naplnit vodou. 

01 | Smíchání složek
Do nádoby s živicí se vylije tužidlo. Poměr míšení je 9:1.

02 | Míchání
Mícháme elektrickým nízkootáčkovým míchadlem tak, aby se směs nepřehřála.

03 | Konzistence
Obě dvě složky se smíchají tak, aby vznikla lehce zpracovatelná malta (pasta). Tu je třeba zpracovat do 45 minut od smíchání.

04 | Stěrka
Na nanesení spárovací malty se použije gumová stěrka. Spárovací malta se na gumovou stěrku nanese v dostatečném množství pomocí špachtle.

05 | Vyplnění spár
Spárovací malta se nanese gumovou stěrkou do spár. Spáry musí být zcela vyplněné.

06 | Odstranění zbytků
Nadměrné množství malty se z povrchu obkladu odstraní gumovou stěrkou. Stěrku držíme kolmo k obkladu.

07 | Nástavec na čištění
Na první čištění se použije malé množství vody a speciální nástavec z netkaného nylonového vlákna.

08 | První čištění
Povrch obkladu se musí vyčistit ihned po spárování, dokud je malta ještě čerstvá. Při čištění nesmíme maltu vymývat ze spár a speciální nástavec nesmí být plně nasáklý vodou.

09 | Houba
Nadměrné množství vody ze spárované plochy se odstraní za pomoci houby.

10 | Vyhlazení
Houba se použije i na dohlazení povrchu spár. Houbu proto pravidelně omýváme čistou vodou. Jakmile je houba znečištěná živicí, je třeba ji vyměnit.

11 | Zatvrdnutí malty
Spárovaný obklad je připraven na běžný provoz 12 hodin po spárování.

Info o materiálu:

» dvousložková epoxidová spárovací malta
» na bázi rektivních živic s nízkým obsahem přísad
» klasifikovaná jako RG
» pro spárování keramických obkladových prvků a mozaiky
» lze použít jako lepidlo

Co budete potřebovat:

Spárovací malta
Kerapoxy CQ
spotřeba: 0,3 až 2,4 kg/m2 (v závislosti na šířce spáry, formátu a tloušťce obkladového prvku), balení 3 nebo 10 kg
3 kg od 839 Kč

Speciální čisticí prostředek
Kerapoxy Cleaner
plastová láhev s rozprašovačem 0,75 kg, kanystr 5 kg
0,75 kg od 534 Kč

Nářadí
elektrické míchadlo
špachtle
gumová stěrka
speciální nástavec na čistění Scotch-Brite®
houba
plastová nádoba

Pozor!

Skladování spárovací malty
Spárovací malta se může skladovat 24 měsíců v původních uzavřených baleních na suchém, chladném místě. Živici je třeba skladovat při teplotě minimálně +10 °C, aby se zabránilo krystalizaci, kterou je však možné zvrátit zahřátím výrobku.

 

TEXT: zpracováno z podkladů firmy Mapei
FOTO: Mapei

Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb 3/2018.