Partneři sekce:

Nová budova gymnázia v německém Großburgwedelu

Nová budova gymnázia v německém Großburgwedelu
Zdroj: RAKO, Rolf Nobel

Nová budova rozšiřuje stávající objekt gymnázia v německé vesnici Großburgwedel v Dolním Sasku. K téměř šedesát let staré budově přibyla na podzim roku 2021 nová část. Obě budovy přitom na sebe přímo navazují. Novou budovu tvoří dvě křídla, ve kterých je ve třech podlažích umístěno celkem třicet prostorných učeben. Součástí novostavby je také víceúčelová sportovní hala.

Nové metody výuky dávají žákům potřebnou svobodu pro podporu nadání a prohlubování dovedností. Učení může a mělo by být zábavné. Školní budovy z padesátých a šedesátých let však s novými pedagogickými poznatky již často nedokážou držet krok: příliš malé učebny, neflexibilní půdorysy a ne vždy dobrý stav objektů nechávají málo prostoru pro kreativitu a chuť učit se.

Stavba nové budovy v Großburgwedelu se stala nezbytnou, protože střední škola již nemohla splňovat potřebu otevřeného prostředí. Ve stávající budově bylo možné organizovat skupiny se stejným studijním zaměřením jen s velkým úsilím. Stavbou nové budovy se naopak otevřely nové možnosti vzdělávání.

Vypracováním projektu bylo pověřeno architektonické studio PM z Mindenu. Společně s generálním dodavatelem, Depenbrock Bau, který má sídlo v regionu, navrhli objekt nabízející otevřené prostředí pro výuku, které je přiměřené věku. Nechybí ani moderní sportovní hala se třemi sektory.

„Homebase“ jako centrální designový prvek

Dvě třípatrová křídla budovy jsou určena pro výuku prvního stupně gymnázia. Architektonický koncept je pojatý tak, že v každém podlaží jsou umístěni studenti jednoho ročníku. Čím vyšší patro, tím jsou studenti starší. V každém patře na začátku chodby, ve které jsou umístěny učebny, je individuálně zařízená a univerzálně využívaná společenská místnost, tzv. „homebase“.

Nová budova gymnázia v německém Großburgwedelu
Nová budova gymnázia v německém Großburgwedelu
| Zdroj: RAKO, Rolf Nobel

Je to „domov ročníku“, který tuto místnost využívá ke komunikaci, skupinové práci nebo k relaxaci a „odreagování“. Slouží také jako další studovna, kterou lze využít během vyučování. V nové budově gymnázia jsou učebny zvláště velké, každá s plochou osmdesáti metrů čtverečních. Díky tomu lze uspořádání stolů a židlí přizpůsobit různým potřebám. Je zde prostor pro skupinovou práci, prezentace i třídní aktivity.

Udržitelné a odolné materiály

Architektonické studio vsadilo při plánování a realizaci nové školní budovy na udržitelné a odolné materiály. Pro obklad fasády byly použity odolné vláknocementové panely. Horizontální hliníkové okenní profily s energeticky úsporným zasklením dodávají stavbě strukturu a vizuálně ji propojují se stávající budovou.

Redukovaný barevný a materiálový koncept pokračuje i ve vnitřních prostorách. Velké plochy s vysoce kvalitním designem dřeva zajišťují příjemnou atmosféru ve třídách a společenských místnostech. Důraz byl také kladen na harmonickou a decentní barevnost ve vnitřních i venkovních prostorách; výrazný navigační systém pro školní budovu a sportovní halu doplňuje tyto decentní barvy.

Nová budova gymnázia v německém Großburgwedelu
Nová budova gymnázia v německém Großburgwedelu
| Zdroj: RAKO, Rolf Nobel

Pozornost si v projektu zaslouží podlahy z dlaždic RAKO. Česká značka dodala téměř tři tisíce metrů čtverečních dlaždic a mozaik a tisíc metrů čtverečních obkládaček. K tomu více než tisíc soklů, tisíc pět set bezbariérových tvarovek průběžných a bezbariérových rohových tvarovek do sprch a stovky schodových dlaždic s drážkami.

Od partnerů ASB

Na podlahách chodeb, ve foyer a sanitárních místnostech byly položeny keramické obklady ze série Extra v barvách hnědošedé a slonové kosti ve formátech 30 x 30 a 30 x 60 cm, doplněné o sokly 9,5 x 60 cm a schodové dlaždice ze série Taurus Granit ve formátu 30 x 30 cm, mozaika 10 x 10 cm a dále bezbariérové tvarovky do sprch a sokly.

Nová budova gymnázia v německém Großburgwedelu
Nová budova gymnázia v německém Großburgwedelu
| Zdroj: RAKO, Rolf Nobel

Nová budova gymnázia v Großburgwedelu je příkladem, že moderní školní budova nemá nic společného se školami z našeho dětství. Záměrně zvolené materiály v kombinaci s promyšleným designovým konceptem a vysoce kvalitními výkony stavebních firem a odborných řemeslníků vytvářejí dokonalé místo pro nový způsob výuky. Na kvalitu při plánování a realizaci byl po celou dobu kladen velký důraz, a to i přes napjatý rozpočet.

text: Rako

foto: RAKO, Rolf Nobel