Plechová krytina

Partneři sekce:
  • Prefa

Ta stavba je nepřehlédnutelná pro každého, kdo jde nebo jede kolem. A vyvolává silné reakce – nadšené převládají, ale majitelé se už setkali i s rozpaky. To jim ale nevadí: rodinný dům nedaleko od Prahy v Hovorčovicích s plechovou střechou i fasádou je pro ně srdeční záležitostí.

Plechové střešní krytiny se díky svým vlastnostem (mj. odolnost a dlouhá životnost, bezúdržbovost, nízká hmotnost, snadná a rychlá montáž) řadí v České republice na čelní příčky v žebříčku popularity. I přesto se však jejich výrobci stále ještě setkávají s předsudkem týkajícím se jejich akustiky: majitelé domů se někdy obávají, že zejména při bouřkách, často spojených se silným větrem, deštěm a krupobitím, může krytina obyvatele nemovitosti obtěžovat svým hlukem.

Bílé auto chtěl dříve jen málokdo – většina z nás inklinovala k tmavým odstínům. Dnes přitom u automobilů vládne bílá celosvětovému žebříčku popularity, zatímco tmavé barvy ustupují do pozadí. Čeká taková budoucnost i střechy? Možná ano. A to i přesto, že při pohledu z výšky je v Česku pořád hodně vidět naše tradiční cihlově červená.

Najít snadno a rychle kvalitního pokrývače nebo klempíře přímo v požadovaném regionu, to umožňuje nový projekt společnosti PREFA Aluminiumprodukte, který tak zároveň dává řemeslníkům šanci k získání zakázek v okolí. Zájem o tuto praktickou službu, výhodnou pro obě strany, v České republice roste. Stavebník díky ní nemusí dlouho hledat nejvhodnějšího řemeslníka v okolí a získá také k porovnání další nabídky. Pokrývači nebo klempíři se mohou věnovat své práci a neztrácet čas zdlouhavým sháněním zákazníků.

Do této kategorie se řadí falcované tašky, šindele, šablony a skládaná krytina imitující střešní tašky. Patří sem i dřív velmi oblíbené maloformátové šablony (tzv. alukryt nebo lidově dachmany). Používají se všude tam, kde by našla uplatnění běžná skládaná krytina, oproti ní ale nabízejí benefit velice nízké hmotnosti (2 až 6 kg/m2). Hodí se proto na rekonstrukce nebo do míst s vyšším výskytem sněhu.

Ateliér Sporadical stojí za neobyčejným návrhem sportovní haly základní školy v Dolních Břežanech. Mladí architekti Jakub Našinec a Aleš Kubalík svým soutěžním návrhem zaujali i místního starostu. Jejich návrh vystihuje nejen vkus, ale i atmosféru obce blízko Prahy.

Mezi velkoformátové střešní krytiny se řadí trapézové plechy, taškové tabule a imitace falcované krytiny. Vyrábějí se buď z pozinkovaného plechu nebo z luxusnějšího hliníku. Tloušťka plechu je obvykle 0,5 až 0,6 mm, na horní straně bývá opatřen základní barvou a poté polyesterovou povrchovou úpravou v různých odstínech (nejčastěji má každý výrobce v nabídce asi deset barev). Na spodní straně je nástřik v barvě bílé nebo šedé.

První střechy pokryté plechem se pojí s dobou renesance. Na našem území nemají plechové krytiny tak dlouhou tradici, ale i kratší časový úsek stačil k tomu, aby si vybudovaly silnou pozici. Obliba plechu stále stoupá, za což vděčí široké škále materiálů, tvarů a povrchových úprav. Nezanedbatelná je variabilita způsobů zpracování, díky které si plech poradí s jakoukoliv konstrukcí a libovolným tvarem.

Dostat jedinečný nápad je bezesporu obdivuhodné a fascinující. Avšak mnohdy je ještě těžší o takovém nápadu a jeho kvalitách přesvědčit i široké okolí. Že to není nemožné, ukazuje realizace rodinného domu v obci Flavon, v severoitalském Trentinu. Tradiční lokální výstavbu oživuje neobyčejný projekt oválné budovy, kterou chrání hliníková střecha a přecházející ve fasádu připomínající široké písmeno C. Neobyčejnost je ještě podtržena šesti dřevěnými sloupy, které střechu protínají a opticky zdánlivě podpírají.

Poté, co manželský pár vychoval dvě děti, byl pro něj dosavadní dvoupodlažní rodinný dům příliš velký. Proto se manželé rozhodli pro stavbu nového domu, který by byl šitý na míru současné fázi jejich života: funkční, komfortní a vzdušný, s moderním interiérem a dost velkou zahradou, bezúdržbový a přizpůsobený potřebám dvou obyvatel s možností pohodlně v něm ubytovat občasné návštěvy.

Střední odborná škola v Jablonecké ulici v Liberci získala novou fasádu. Instituce poskytující péči znevýhodněným studentům pojala rekonstrukci ambiciózně a ve spolupráci s architektem Petrem Stolínem „obalili“ budovu do titanzinku. Ten bude v průběhu let přirozeně patinovat a esteticky stárnout.

Nedaleko nově postavené sedačkové lanovky Zahrádky v Peci pod Sněžkou, mezi lyžařskými vleky Zahrádky 2 a Klondike, se v nadmořské výšce 1050 m novotou blýská opláštění dvou zrekonstruovaných staveb Sdružení ozdravoven a léčeben okresu Trutnov – Mělnické boudy a chaty Salomon. Obě budovy stojí v těsné blízkosti a jsou typickými horskými objekty v samém závěru peckého údolí. Mělnická bouda je pak nejvýše položenou ozdravovnou v ČR.

Oběžná lanovka Seiser Alm dopraví denně okolo 11 000 milovníků zimních sportů a letních návštěvníků do výšin jedné z nejkrásnějších horských oblastí Evropy. Cesta vzhůru trvá pouhých 15 minut. Lanovka je moderním „žebříkem do nebe“ – k vysokohorské pastvině v Dolomitech, součásti přírodního světového dědictví UNESCO. Nově otevřená údolní stanice v horské vesničce Seis am Schlern je navzdory své efektní velikosti zásluhou hliníkové fasády PREFA dokonale zakomponována mezi strmé horské masivy a do alpské krajiny.

Pro dlouhodobou funkci střešních a fasádních systémů je důležitým faktorem nejen vysoce kvalitní materiál, ale také profesionální instalace. Proto nabízí PREFA Aluminiumprodukte možnost praktického proškolení všech partnerů ve špičkově vybavených školicích prostorách pod názvem PREFA Academy.