Soutěž TONDACH pálená střecha 2015 zná své vítěze
Galerie(2)

Soutěž TONDACH pálená střecha 2015 zná své vítěze

Partneři sekce:
  • Prefa

Na začátku března byly vyhlášeny výsledky soutěže  TONDACH pálená střecha 2015, jejímž prostřednictvím se naše společnost snaží oceňovat zdařilé stavby a rekonstrukce střech s pravou pálenou taškou, které v uplynulém roce proběhly. Poslední, už 11. ročník opět překonal rekord v počtu přihlášených realizací – tentokrát jich bylo přihlášeno dokonce 244. Vyhlášení výsledků soutěže proběhlo  10. března 2016 v prostorách hotelu FLORET Průhonice.

V jakých kategoriích se soutěžilo?

Tradičně se hodnotily realizace v rámci třech základních kategorií staveb, tedy Rodinné domy a obytné stavby, Veřejně prospěšné stavby a Historické stavby. Nejvíce zastoupenou kategorií přitom byla ta první – rodinných a obytných domů bylo přihlášeno celých 155.

Odborná porota vybrala ty nejlepší

V porotě soutěže TONDACH pálená střecha 2015 zasedla celá řada specialistů z oboru stavebnictví, ale také odborná novinářská veřejnost. Jmenovat můžeme například profesora Miloslava Novotného ze stavební fakulty VUT v Brně, soudní znalkyni v oboru střech a střešních plášťů Ing. Evu Hellerovou, pana Rudolfa Pruse za TONDACH Česká republika nebo zástupce časopisů Stavitel nebo Stavebnictví a interiér.

Podle jakých kritérií se nejlepší pálené střechy vybíraly

Odborná porota při posuzování jednotlivých realizací střech s pálenou střešní krytinou brala v úvahu pokaždé celou řadu faktorů. Těmi hlavními však byly odbornost pokládky dle platných předpisů a technologických podmínek společnosti TONDACH Česká republiky s.r.o., včetně použití doplňků, propracování detailů a vzhled ve smyslu celkového dojmu z řešení střechy v souvislosti se zasazením do krajiny.

Vítězové jednotlivých kategorií

A které realizace byly ty nejúspěšnější? Rozhodování nebylo vzhledem k vysokému počtu přihlášených úplně jednoduché, ale porota se své milé povinnosti zhostila více než zodpovědně.

Rodinné domy a obytné stavby

V kategorii Rodinné domy a rodinné stavby se na prvních třech místech z celkového počtu 155 umístily dokonce celkem čtyři stavby – o třetí místo se totiž podělily hned dva rodinné domy. Jako nejlepší přitom porota vyhodnotila realizaci střechy rodinného domu v Dolních Nivách. Pro pokrytí této střechy využila realizační firma Petr Šíp typ pálené střešní tašky Stodo 12 s břidlicově černou glazurou.

1. místo: Dolní Nivy – realizace střechy rodinného domu, Stodo 12, glazura břidlicově černá, Petr Šíp
2. místo: Břeclav – Lubeš – rekonstrukce střechy hájenky, Bobrovka režná, šupinové krytí, Josef Kolínek
3. místo: Vrbatův Kostelec – realizace střechy rodinného domu, Srdcovka 11, glazura břidlicově černá, LUKDACH s.r.o.
3. místo: Staňkov – realizace střechy rodinné vily: Bobrovka režná, šupinové krytí, STŘECHY ŠOT, s.r.o.

Veřejně prospěšné stavby

V druhé kategorii soutěže se utkaly realizace střech na veřejně prospěšných stavbách. Zajímavým faktem je, že se ve všech třech umístěných případech jednalo o použití krytiny Bobrovka režná s šupinovým krytím. Nejlépe si vedla rekonstrukce střechy víceúčelového objektu v Hradci Králové, za kterou stojí realizační firma Dobeš Zdeněk.

1. místo: Jindřichův Hradec – rekonstrukce střechy víceúčelového objektu, Bobrovka režná, šupinové krytí, Dobeš Zdeněk
2. místo: Hradec Králové – rekonstrukce střechy informačního centra, Bobrovka režná, šupinové krytí, ALFA CZ
3. místo: Dolní Břežany – realizace střechy Regionálního informačního centra, Bobrovka režná, šupinové krytí, Aneta Sedláková

Historické stavby

Protože je pálená střešní krytina TONDACH velmi vhodná i pro využití u historických objektů, je nasnadě, že i v rámci soutěže o nejlepší pálenou střechu byly historické stavby posuzovány v samostatné kategorii. Na prvním místě se přitom umístila rekonstrukce střechy na druhém nádvoří Pražského hradu, kde realizační firmy FAS MANINY s.r.o. a KROLAN s.r.o. použily střešní krytinu Malý Prejz v režné variantě.

1. místo: Pražský hrad, II. nádvoří – rekonstrukce střechy, Malý Prejz režný, FAS MANINY s.r.o. & KROLAN s.r.o.
2. místo: ZOO Zlín Lešná – rekonstrukce střech stájí, Bobrovka, barevná variace, H&B delta s.r.o.
3. místo: Žireč – rekonstrukce střechy Domova Sv. Josefa, Bobrovka režná, korunové krytí, Pario s.r.o.

Pokrývači sobě

Kromě odborné poroty však vedle toho hlasovali o nejzdařilejší realizace také sami pokrývači, a to už celkově po páté. V každé kategorii staveb jimi byla zvolena jedna nejlepší realizace. V případě rodinných domů a obytných staveb se dokonce jednalo o střechu, která se u hodnocení porotou mezi první tři příčky neprobojovala, a to realizaci střechy rodinného domu ve Svaté s Bobrovkou režnou od realizační firmy NERUŠIL s.r.o..

1. místo v kategorii Rodinné domy a obytné stavby: Svatá, realizace střechy rodinného domu, Bobrovka režná, šupinové krytí NERUŠIL s.r.o.
1. místo v kategorii Veřejně prospěšné stavby: Hradec Králové – rekonstrukce střechy informačního centra Bobrovka režná, šupinové krytí ALFA CZ
1. místo v kategorii Historické stavby: ZOO Zlín Lešná – rekonstrukce střech stájí Bobrovka, barevná variace H&B delta s.r.o.

Pokrývač na střeše TONDACH

Zajímavou součástí soutěže byla také kategorie Pokrývač na střeše TONDACH, do které se přihlásilo celkem 27 fotografií.