Polymerní kámen české výroby
Galerie(13)

Polymerní kámen české výroby

Partneři sekce:

Corralit je polymerní (syntetický) kámen – moderní deskový materiál s výbornými vlastnostmi. Jeho vývoj začal před 15 lety v Kladně. Veškeré vlastnosti materiálu jsou podloženy atesty a certifikáty prováděnými v ČR.

Syntetický kámen je materiál, který je složen ze 60 % z přírodních minerálů a ze 40 % z akrylátové pryskyřice a barviv.

Výroba
Jedná se o chemickou výrobu. Corralit vzniká z propracované směsi přírodních aluminiových minerálů a čirého akrylátu. Má trvanlivý, pevný a neporézní povrch (Solid Surface Product).

Všechny jeho druhy jsou vyráběny ze stejného základu surovin, odlišnosti jednotlivých typů jsou docíleny různými velikostmi přidaných částic a barviv. Každá barevná deska je vyrobena podle dané receptury.

Vlastnosti
Jednotlivé kusy materiálu se spojují lepidlem, které je vždy v dané barvě desky, takže nejsou vidět spoje. Oproti přírodnímu kameni je houževnatější – odolnější vůči nárazu a není porézní. Vzhledem k neporéznosti materiálu je hygienický a snadno se udržuje – stačí ho omýt teplou vodou a běžnými saponáty.

Odolává UV záření – je stálobarevný. Odolný je i vůči většině chemických výrobků, ale nedoporučují se používat ředidla na bázi acetonu.

Povrch je možné upravit na pololesklý nebo matný, opravit ho lze broušením a leštěním.

Materiál je tepelně tvarovatelný – při 160 °C se podle dané formy ohýbá na požadovaný tvar. Odolný je teplotě do 100 °C.

Desky
Standardní tloušťky desek tohoto materiá­lu jsou 6, 8, 10 nebo 12 mm. Desky jsou dodávány v podobě polotovaru ve formátu 2 440 × 760 mm nebo 3 600 × 760 mm.

Rozmanitost druhů
Existuje několik druhů polymerního kamene. Jedním z nich je syntetický kámen, který vyzařuje světlo. Unikátní systém tohoto materiálu umožňuje vyzařování světla (luminiscenci) z jedné strany desky, přestože jsou světlem nabíjeny obě její strany.

Další variantou je vysoce průsvitný trans­lucentní syntetický kámen, který umožňuje výrobu prvků, v nichž se vzájemně kombinuje světlo, tvar a barva.

Průsvitnost translucence a luminiscence lze nastavit, a tak vytvořit designový předmět podporující představivost. Vysoká průsvitnost přináší silný prostorový vjem vnitřní hmoty a umožňuje vyniknout její komplexní struktuře.

Oběma těmto variantám byl udělen CZ a EU patent.

xxxxx

K dispozici je i provedení, které připomíná mozaiku. Může být s prosvícením nebo bez prosvícení. Může se také jednat o umělecký originál, kdy se deska stává působením světla abstraktní plastikou. Přímé sluneční paprsky nebo umělé osvětlení způsobují, že světlo pronikající deskou o tloušťce 10 až 12 mm získává prosvícením třetí rozměr.

Rozdílnost mezi jednotlivými typy je v barevné škále (existuje několik set barev) a ve struktuře přísad (je možné si stanovit různé velikosti barevných částic). Přidáním dalších druhů materiálů můžeme měnit intenzitu prostupování světelných paprsků a luminiscenci.

Výtvarníci, architekti a designéři využívají vlastností tohoto materiálu způsobem, který ve světě nebyl doposud používány a ve své podstatě je velmi jednoduchý.

Způsoby zpracování
Způsoby zpracování jsou obdobné jako při práci se dřevem. Lze použít běžnou nábytkářskou technologii i klasické způsoby, jako jsou vrtání, řezání, pilování, frézování, soustružení, ohýbání a leštění. Materiál umožňuje vysokou designovou variabilitu. Údržba tohoto materiálu nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Nečistoty, prach a skvrny se čistí běžnými čisticími prostředky, mechanické poškození brusem.

Použití
Používá se všude tam, kde je potřeba zajistit dlouhou životnost, vysokou hygienu a snadnou údržbu – například na pracovní plochy v kuchyních, koupelnách, ordinacích, v nemocnicích, lékárnách a v nejrůznějších sanitárních zařízeních a restauračních provozech. Tepelným tvarováním lze vytvářet i různé sanitární předměty. Může být použit i jako stavební prvek, například pro dělicí stěny, příčky či parapety. Velmi efektně působí jako součást nábytku nebo se z něho nábytek vyrábí a hodí se i k vytváření světelných těles a objektů.

Jeho vlastnosti nebrání jeho použití v exteriéru. Dalšími místy jeho možného uplatnění jsou interiéry i exteriéry hotelů, bank, letištních a nádražních hal. Vhodný je například jako obklad stěn.

TEXT: Petr Šícha
FOTO: Vagnerplast

Autor je obchodní manažer ve společnosti Vagnerplast, s. r. o., která polymerní kámen Corralit vyrábí.

Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb.