Stínicí technika
Galerie(5)

Stínicí technika

Partneři sekce:

Úkolem stínicí techniky je zajistit co nejvyšší stupeň zastínění interiéru domu v letních měsících a zvýšit tepelněizolační schopnosti oken v zimě. Přispívá ke snížení nákladů nejen na vytápění, ale i na klimatizaci. Moderní systémy kromě hlukové bariéry vytvářejí i přirozenou ochranu vašeho soukromí a dokážou zabránit i násilným vniknutím.

Stínicí technika umožňuje, aby extrémní výkyvy počasí co nejméně ovlivňovaly stabilitu klimatu v interiéru – od teploty přes osvětlení až po vlhkost vzduchu. Zastínění domácnosti před přebytečným teplem i světlem je součástí dnešní moderní architektury.

K dispozici je mnoho druhů interiérové i exteriérové stínicí techniky, která dokáže odrážet přebytečnou tepelnou i světelnou energii. Trendové žaluzie a rolety je možné pořídit v různých materiálech a v široké barevné škále. Vybrat si můžete z módních odstínů i různých imitací dřeva. Jejich výběr podřiďte svému vkusu a specifickým požadavkům tak, aby ladily k fasádě domu a nenarušily harmonii domu jako celku.

Exteriérová stínicí technika
Venkovní rolety a okenice přispívají ke snížení prašnosti, hlučnosti a ochraně soukromí. Zároveň zlepšují tepelněizolační vlastnosti okenní konstrukce, čímž snižují náklady na vytápění interiéru. Chrání okna před ostrými slunečními paprsky, mrazem, deštěm, větrem a mechanickým poškozením. Exteriérové rolety a okenice jsou k dispozici v mnoha materiálech. Nejznámější jsou tradiční dřevěné a kovové. Vybrat si však můžete z více typů venkovních roletových konstrukcí. Kromě klasických svinovacích dřevěných rolet, takzvaných eslingerek, jsou další možností předokenní rolety. Oblíbené jsou například rolety s omítnutou schránkou s bubnem přiznaným na fasádě.

Další variantou jsou nadokenní rolety, které se montují do otvorů spolu s oknem. Standard při manipulaci si můžete zvýšit elektronickým vytahováním a stahováním rolet pomocí elektromotoru. Dnešní moderní systémy můžete ovládat vypínačem, dálkovým ovladačem nebo centrálně. Běžně dostupná řízení pomocí senzoru vám zabezpečí efektivnost při regulaci rolet podle slunečního jasu, tepla, chladu, větru nebo deště. S tímto systémem lze nastavit stínění zvlášť pro každé okno podle světových stran, na které je situováno.

Často se používají i rolety, jejichž ovládací systém je založen na principu klikového mechanismu. Exteriérové okenice jsou jak funkčním, tak i estetickým přínosem ke komfortu bydlení. Z hlediska tepelněizolačních vlastností je jejich nespornou výhodou, že mohou být vyrobeny ve větší tloušťce a mezi dva povrchy může být vložena i tepelná izolace. Obvykle se pro tyto účely používá minerální vlna nebo polystyren, které výrazně zvýší tepelněizolační schopnost celé okenní konstrukce.

Moderní alternativou okenic jsou posuvné stínicí panely. Mohou být vyhotoveny z horizontálně či vertikálně nastavitelných lamel. Využívají se zejména u velkých prosklených ploch, francouzských oken a podobně.

Kombinací rolety a markýzy vzniká „markýzoroleta“, která však není tak známá jako běžně používané výsuvné a kazetové markýzy. Využívá se především ke stínění prostorů před fasádou domu, například na terasách, balkonech a podobně, a přispívá tak k příjemnému mikroklimatu v interiéru.

Speciálním druhem exteriérové stínicí techniky jsou plachty na ochranu proti slunci, které jsou řízeny větrným senzorem. Pokud vítr dosahuje rychlosti nad 40 km/h, plachta se automaticky zatáhne. Tyto plachty se nejčastěji využívají ve dvorech rodinných domů a jejich maximální plocha může být do 50 m2.

Interiérová stínicí technika
Nejznámější vnitřní stínicí technikou jsou vertikální a horizontální žaluzie. Dostanete je v mnoha barevných a materiálových provedeních – od hliníku a plastu přes dřevo až po různé druhy textilií. K dispozici jsou i v moderních ekologických materiálech, jakým je například bambus. Obecnými požadavky na kvalitu materiálu, z nichž jsou jednotlivé lamely vyrobeny, jsou dostatečná pevnost, tvrdost, pružnost i odolnost proti vodě a zejména slunečnímu záření. Výhodou žaluzií je možnost variabilní regulace množství pronikajícího světla do interiéru i stupeň soukromí (umožňují částečné i úplné zakrytí okna). Stačí, pokud lamely nastavíte v patřičném úhlu.

Dalším typem vnitřní stínicí techniky jsou rolety, které se obvykle montují přímo na křídla oken. Z estetického hlediska je významná nejen barva, ale i struktura a design látky či lisovaného papíru. Můžete je ovládat mechanicky nebo elektronicky, a to buď dálkovým ovladačem, nebo automaticky nastaveným časovým spínačem.

Klasické textilní interiérové závěsy z vhodných materiálů jsou v některých domácnostech dodnes oblíbené. Při správně zvolené délce kromě tlumení ostrých slunečních paprsků v letních měsících šetří v zimě tepelnou energii, která by mohla uniknout přes okna.

Andrea Rozborová
Foto: K-system, Dano Veselský, Warema, Minirol