Soběstačná protisluneční ochrana
Galerie(3)

Soběstačná protisluneční ochrana

Partneři sekce:

V souladu se současnými trendy v architektuře je již dnes většina nově vznikajících projektů navrhována tak, aby byl dům co nejúspornější a efektivně využíval energie ze slunečního záření. Velká okna nasměrovaná k jihu nebo západu jsou klasickým příkladem. Aby se však takto navržené dispozice, které slunce v zimě napomáhá vyhřívat, neproměnily v letních měsících v místo připomínající spíše saunu, je třeba myslet také na účinný stínicí systém. Ideální řešení představují předokenní rolety s automatickým pohonem, nyní také s integrovaným solárním panelem.


Automatická protisluneční ochrana fungující flexibilně v návaznosti na aktuální povětrnostní podmínky sama o sobě výrazně přispívá k úsporám energie uvnitř domu a celkově představuje způsob, jak při tvorbě vhodného klimatu v interiéru nakládat s životním prostředím co nejšetrněji. Technologie automatických pohonů pro předokenní rolety se však posouvá ještě dál a získává nový rozměr. Díky novince od společnosti Somfy, Oximo 40 WireFreeTM RTS, je nyní možné slunečním paprskům “poručit“ díky energii získané právě ze slunce.

Roleta s pohonem Oximo 40 WireFree TM RTS je totiž vybavena zcela ekologickým a úsporným nástrojem k získávání energie – solárním panelem. Solární panel pohonu Oximo WireFreeTM RTS dodává energii i při zatažené obloze, provoz zařízení tak není nijak omezen. Novinka je kompaktní se všemi typy rolet (včetně předokenních rolet, rolet určených pro střešní okna i těch, které mají integrovanou síťku proti hmyzu).

Úsporné a zcela nezávislé řešení
Integrovaný solární panel přináší svému uživateli kromě uspořených nákladů na energii i další výhody. Protože je pohon bezdrátový, motorem poháněné rolety můžeme instalovat kdekoliv, i v místech bez přívodu elektrické energie. Stoprocentní nezávislost je zaručena dlouhodobé životnosti baterie, kterou solární panel dobíjí. Velkokapacitní NiMH baterie neobsahuje olovo a její provozní teplota se pohybuje od -10 do +40° C.

Naprostá spolehlivost celého zařízení byla ověřena expertízou Somfy 090100 (pohon je testován při 10.000 cyklech). Výrobní technologie  pohonu Oximo WireFreeTM RTS  je navíc patentována pro svou jedinečnou vlastnost: pohon odebírá energii jen tehdy, když ji opravdu potřebuje. Společnost Somfy poskytuje na pohon a solární panel záruku pět let, na baterii dva roky.

Absolutní pohodlí
Pohon Oximo 40 disponuje několika užitečnými funkcemi, například ochranou proti přimrznutí, díky které se pohon automaticky vypne, jestliže lamely přimrznou, nebo funkcí rozpoznání překážky. Ta zajistí, že se roleta zastaví, narazí-li ve své dráze na překážku. Pokud navíc pohon vybavíme vhodným příslušenstvím, může roleta sloužit také jako ochrana proti vloupání.  Zařízení je plně automatické a lze jej obsluhovat pohodlně odkudkoliv z domu pomocí dálkového ovladače. Systém také umožňuje nastavení a “zapamatování si“ oblíbené mezipolohy rolety, kterou je možné vyvolat pouhým stisknutím tlačítka “My“. Díky automatickému nastavení roleta vždy spolehlivě dojede do žádané polohy.


Instalace i bez odborníka
Roleta s pohonem Oximo 40 WireFreeTM RTS je nainstalována velmi rychle a bez nepříjemných doprovodných jevů. Vyhneme se tak zásahům do interiéru i vícenákladům. Kompletní bezdrátový systém Oximo 40 DC RTS (elektromotor pro hřídele 40 mm, 12 V, totožné funkce jako u pohonu Oximo RTS) je kompatibilní s již existujícím příslušenstvím, a tak je možné jej využít nejen pro novostavby, ale také pro již postavené domy vybavené automatickou protisluneční ochranou. Protože je instalace prováděna zcela bez přívodních kabelů, může ji provést i osoba bez odborné elektro kvalifikace. Oximo 40 WireFreeTM nabízí další zjednodušení při použití pevných závěsů a zarážek v koncové liště rolety. Snadné a rychlé je i nastavení zařízení, které se provádí dálkovým ovladačem. Pohon navíc v průběhu nastavování signalizuje provedení jednotlivých operací.

Zdroj: Somfy, spol. s r.o.