Partneři sekce:
  • Stavmat
  • REHAU

Poválečný dům s úspornými systémy Schüco předčí i leckteré novostavby

Poválečný dům s úspornými systémy Schüco předčí i leckteré novostavby

Devítipatrový bytový dům v hamburské čtvrti Eimsbüttel, poválečná stavba z 50. let, byl v době výstavby jednou z prvních výškových budov v Hamburku. Disponuje prakticky řešenými a dobře pronajímatelnými půdorysy bytů, což z něj i v dnešní době činí objekt s plným vytížením a velmi malou fluktuací nájemníků. Koncem 90. let v domě proběhla kompletní renovace koupelen a kuchyní. Hodnota nemovitosti a kvalita života v družstevních bytech významně vzrostla také díky rozsáhlé energetické sanaci a renovaci fasády a střechy. Použitím systémové okenní techniky Schüco s ventilačním systémem VentoTherm došlo k výraznému snížení spotřeby topné energie a optimalizaci hluku a emisí z rušné ulice.

Od prvotního záměru, kterým byla pouze výměna starých balkonových zábradlí, se družstvo přiklonilo k úplné sanaci fasády a střechy, včetně výměny oken a balkonových dveří. Cílem se stal německý energetický standard KFW 40, díky kterému budova dosáhla výrazně nižší spotřeby primárních energií, než jakou disponuje leckterá novostavba. Ucelený koncept vzájemně kombinuje nejmodernější okenní techniku, potřebná izolační opatření a ekonomický způsob vytápění. Budova byla napojena na teplárenskou síť, opatřena 20cm izolací střechy a 16cm izolací fasády z minerální vaty. Světle šedou minerální omítku zvýrazňuje do výše 2. NP cihlový obklad. Celý objekt dokreslují modře tónované skleněné výplně balkonů.

Vstupní prostor sanovaného nájemního domu se nachází na klidnější zadní straně. Z důvodu optimální tepelné izolace podle náročného německého standardu KFW 40 byla použita energeticky úsporná okna z programu Schüco Corona SI 82.

Volba nových oken a balkonových dveří padla na energeticky úsporná okna ze systémového programu Schüco Corona SI 82. Šestikomorové plastové profily v kombinaci s izolačními trojskly zajišťují vynikající tepelně i zvukově izolační vlastnosti. Vysoká stabilita a pevnost profilů umožnily použití těžkých skel o tloušťce 46 mm, a to při zachování elegantní úzké pohledové šířky profilů.

Schüco balkony, vyplněné bodově uchycenými skly VSG s barevnými fóliemi, byly nad úrovní zábradlí kombinovány se skládacím zasklením, poskytujícím ochranu před nepříznivým počasím.

Použité izolační prvky však bylo nutné zkombinovat s řízenou ventilační technikou. Automatizované odvětrávání prostřednictvím jednotky Schüco VentoTherm zajišťuje plynulou výměnu vzduchu bez nutnosti energeticky neefektivního otevírání oken, zejména pak v zimních měsících. Ventilační technika se bez problémů montuje do horní části osazovacího okenního rámu. Nachází se tak v optimální pozici v horním prostoru místnosti, kde odsává a filtruje použitý vzduch, který přivádí do rekuperačního výměníku. Druhý ventilátor současně nasává čerstvý vzduch z venku, ten je filtrován od nečistot a přes rekuperátor, bezkontaktně s odchozím vzduchem, přiváděn do místnosti.

Ventilační jednotku, která byla namontována do všech ložnic objektu, lze ovládat manuálně i automatizovaně. V rámci manuálního režimu se spouští, vypíná nebo přepíná mezi dvěma výkonnostními stupni. V automatickém módu senzory samy sledují kvalitu vzduchu a zajišťují jeho smysluplnou výměnu. Vedle energetické úspory je důležitým aspektem čištění a chlazení vzduchu. Schüco VentoTherm splňuje náročnou hygienickou klasifikaci F9 dle VDI 6022 a kromě bytové výstavby je doporučován také v nemocnicích a domovech pro seniory.

Ventilační jednotku lze u úzkých a atypicky tvarovaných oken instalovat také vertikálně. Nově jsou k dispozici dvě varianty skryté montáže, a to včetně integrovaného zastínění.Ventilační jednotku lze u úzkých a atypicky tvarovaných oken instalovat také vertikálně. Nově jsou k dispozici dvě varianty skryté montáže, a to včetně integrovaného zastínění.
Ventilační jednotku lze u úzkých a atypicky tvarovaných oken instalovat také vertikálně. Nově jsou k dispozici dvě varianty skryté montáže, a to včetně integrovaného zastínění.

„V noci již nemusím používat kyslíkový přístroj, vystačím si s několika málo léky, navíc se snížila hlučnost i množství zplodin z ulice,“ popisuje Karin Fritzová, nájemnice, těžká astmatička, která v domě bydlela již dva roky před sanací. Kvalitní vzduch z ložnice se během 2 – 3 hodin pozvolna dostává i do všech sousedících místností. Karin nyní uvažuje o instalaci druhého zařízení VentoTherm do obývacího pokoje na své náklady.

Zlepšená kvalita bydlení, vzduchu a zvukotěsnosti tak postupně překonává nepříjemnosti, které nájemníci zažívali při sanaci domu. Například hladina hluku projíždějícího nákladního auta (76 dB) nyní u uzavřeného okna klesla na 32 dB, za plynulého provozu bylo na místě naměřeno pouhých 26 dB. Z ekonomického hlediska je důležité poznamenat, že spotřeba domu činí 200.000 kWh / rok oproti 1.200.000 kWh / rok před sanací.

Pro další informace navštivte www.schueco.cz

Základní údaje:

Sanace objektu, Lappenbergsallee 1, Hamburg Eimsbüttel
Investor: Bytové družstvo KAIFU-Nordland eG, Hamburg
Vedoucí projektu: Torsten Behnke
Rozsah sanace: Přeměna družstevní nemovitosti s 59 nájemníky na dům třídy KFW 40 za pomoci tepelného zaizolování střechy a fasády, obestavění balkonů a výměny všech oken a balkonových dveří. Montáž protikouřových dveří za účelem vytvoření protikouřových úseků na schodištích.  
Realizační firma: Haskamp Fassadentechnik GmbH & Co. KG, Oldenburg; MFT Fenster GmbH, Spornitz
Systémová technika Schüco: Energeticky úsporná okna a balkonové dveře ze systému Schüco Corona SI 82 s izolačními trojskly; integrace motoricky ovládaného ventilačního a větracího systému Schüco VentoTherm; Schüco balkony.

ZDROJ: PR článek společnosti Schüco CZ s.r.o.

Foto: Zdroj Schüco CZ s.r.o.

Komentáře