Krok za krokem: Jak probíhá montáž plastových oken

Realizaci plastových oken

Při realizaci plastových oken je kromě samotného výrobku, který musí být kvalitní, klíčová právě jejich montáž, která ve výsledku ovlivňuje nejen celkový dojem z nových oken, ale i dlouhodobou bezproblémovou funkčnost, tepelné ztráty nebo třeba průniky vlhkosti. A proto, i když jste si vybrali prověřenou firmu s dobrými referencemi a kvalitní výrobky přímo od výrobce, se vám vyplatí mít představu o tom, jak by správná montáž plastových oken měla probíhat a také jak se na ni co nejlépe připravit.

Jak připravit pracoviště?

Ačkoliv se o samotnou montáž oken postarají odborníci, na vás bude, abyste jim na místě jejich pracoviště, tedy u vás doma, vytvořili co nejlepší podmínky k práci, čímž usnadníte práci montérům a sobě následný úklid.

Fóliemi a kartonem zakryjte i přístupové cesty

Pokud zakryjete co největší plochy plastikovou fólií nejen na místě montáže, ale i ve všech přístupových cestách k němu, předejdete případnému poničení nábytku a podlah či koberců a zároveň si ušetříte úklid po montáži. Podlahy před našlapáním nejlépe ochráníte tuhým kartonem. Pamatujte, nejen při rekonstrukci se jedná o prašné stavební práce, a proto je lepší zařízení bytu před prachem co nejvíce ochránit než ho poté zdlouhavě uklízet.

Zajistěte pracovníkům dostatek místa

Abyste pracovníkům zajistili při montáži dostatek místa, bude potřeba posunout také nábytek. A to zejména pokud ho máte částečně přes okna anebo v těsné blízkosti oken. Minimální prostor okolo okna by měl být alespoň 1 metr na každou stranu. Samozřejmě je vhodné posunout i nábytek, který by jinak překážel při přenášení oken jako konferenční stůl a podobně.

Velká francouzská okna si při výnosu nárokují více prostoru

Jestliže bydlíte v patře a bude u vás probíhat montáž velkého francouzského okna anebo například velkého trojkřídlého okna, připravte se na větší prostorové nároky při výnosu oken na místo pracoviště. Disponuje-li například daný prostor nízkým a úzkým schodištěm, bude výnos větších oken náročnější a riskantnější vzhledem k jejímu potenciálnímu rozbití.

Čím více prostoru pracovníkům pro přenášení zajistíte, tím lépe. V některých případech se může stát, že výnos nebude (téměř) proveditelný, v tom případě bude muset nastoupit speciální technika, která si ale vyžádá extra náklady.

Postup demontáže a montáže plastových oken:

1. Firma nejprve zahájí demontáž starých oken, která se provádí včetně rámů. Vybouraný materiál firma odnese na smluvené místo anebo ho po skončení práce odveze na místo ekologické likvidace (tj. do místního sběrného dvora), pokud si to zákazník vyžádá. Ekologická likvidace oken včetně odvozu je obvykle placená služba. Tím, že firma začíná demontáží, která je nejprašnější částí celého procesu, je dobré mít vše ochráněno proti znečištění a poničení ještě před příjezdem montážníků.

2. Firma poté zahájí montáž nových oken – zanese nová okna na místo montáže a případně upraví stavební otvor. Příprava otvoru je velmi důležitá a napomáhá následnému perfektnímu osazení okna s ohledem na vodorovnost a svislost.

3. Pak přichází na řadu usazení a ukotvení rámů oken. Rámy oken nestačí pouze vsadit do otvorů a prostory kolem nich vyplnit polyuretanovou pěnou. Rámy je totiž potřeba vsadit tak, aby byly jak vodorovné, tak svislé a následně ukotvit pomocí kotvících šroubů (tzv. turbošroubů) anebo pomocí ocelových kotvících pásek. Celá okna jsou totiž vystavena nejen vnějším vlivům, jako je silný vítr, ale i vlastní váze, a pro jejich bezproblémové zavírání a otevírání a dlouhodobou životnost je nutno rámy osadit správně a v dané pozici je zakotvit.

4. Poté přichází na řadu vložení okenních křídel do již ukotvených rámů. Tato křídla firma nejen nasadí, ale celá okna i seřídí a provede finální úpravy.

5. Poslední krok představuje zednické zapravení neboli začištění oken, které zahrnuje kromě finálních zednických úprav také usazení parapetů, popř. dalšího okenního příslušenství. Většina dobrých firem vám zednické zapravení provede na vlastní jméno či vlastními pracovníky, některé firmy vám doporučí „zedníka“ z okolí. Každopádně nejen z pohledu záruky na dílo, ale i s ohledem na váš komfort doporučujeme, aby okna dodala, namontovala a zednicky zapravila jedna firma.

Jestliže stále hledáte prověřenou firmu, která plastová okna nejen vyrobí, ale i namontuje, popřípadě zednicky zapraví, obraťte se na firmu PKS okna. Stačí vyplnit poptávkový formulář na jejich webu a o vše další se již postará profesionální a velmi vstřícný tým pracovníků.

ZDROJ: PR článek firmy PKS okna

RubrikyMontáž oken