asb Kliky intro

Dveřní kování COBRA – jaké jsou moderní designové trendy?

Ať už stavíte moderní komerční projekty, veřejné budovy, tradiční rodinné domy nebo rekonstruujete rustikální stavení, nepochybně usilujete o to, aby všechny prvky - stavební, technické i vizuální - byly v souladu s celkovým vyzněním stavby z pohledu funkce i designu.

Jedním z nenápadných stylotvorných prvků jsou dveřní a okenní kování. Zdánlivě nepodstatný detail, ve skutečnosti technický prvek, který musí být dlouhodobě bezúdržbový a funkční a zároveň ladit se základním pojetím celé stavby. Dveřní kování svou konstrukcí a designem musí odrážet způsob používání i estetiku celého prostoru.

asb Kliky 1
Zdroj: COBRA

Minimalismus – styl, který se neokouká

Nejvýraznějším designovým trendem dneška je minimalismus, který se promítá nejen do velkých komerčních projektů, ale staveb a rekonstrukcí běžných domů či bytů. Čisté linie, minimum zdobných prvků se pak odrážejí i v nových designech dveřních a okenních kování.

Cobra v tomto směru exceluje se svojí vlajkovou lodí – kolekcí COBRA Q oceněnou nejprestižnějšími světovými designovými cenami. Estetika střídmosti a jednoduchosti se odráží i v řadě dalších kování z velké kolekce DESIGN LINE. Až na hranu minimalismu dochází prémiová kolekce Convex i cenově atraktivní modely Vera, Zoe či Esme.

asb Kliky 2 minimalismus
Zdroj: COBRA

Tmavá a černá kování dodají eleganci

Skutečnou módou posledních let je rostoucí obliba tmavých a černých dveřních kování. Tmavé barvy vnesou do interiéru zcela nový charakter. Matný povrch titanových klik působí nesmírně elegantně, černé kliky jsou pak vyloženě luxusní a nadčasové.

Ať je interiér moderní nebo tradiční, šíře nabídky kolekce BLACK LINE umožní zvolit optimální tvar v módní tmavé barvě. Mezi titanovými klikami zaujmou novinky Athena a Aphrodité, matným černým povrchem okouzlí nejen kolekce Cobra Q, ale třeba také modely Vera, Cobra 1535 a 2165.

Maximálního souladu je možné dosáhnout i díky tomu, že v nabídce jsou i černá vstupní ochranná kování Apollo, Mars a Tower, dveřní madla a dokonce i okenní kování.

asb Kliky 3 blackline
Zdroj: COBRA

Kované kliky – řemeslo na dotek

Rozmach dřevostaveb s sebou přináší velký zájem o dveřní kování, která kombinují moderní tvary s tradičními prvky, ať už se jedná o materiál nebo provedení. Poctivé kovářské řemeslo ukryté v moderních i rustikálních tvarech kolekce BLACK SMITH skvěle podtrhne charakter moderní dřevostavby i rustikálních venkovských stavení.

asb Kliky 4 blacksmith
Zdroj: COBRA

Rozdělme dveřní kování podle způsobu používání

V konstrukcích dveřních kování pochopitelně existují velké rozdíly, základní orientace podle druhu použití je ale jednoduchá

  • bezpečnostní a ochranná kování aplikovaná na vstupní dveře volíme podle bezpečnostních tříd (RC 1-4 dle ČSN P ENV 1627)
  • interiérová kování COBRA – zde prakticky nemůžeme udělat chybu, i základní kování splňují běžné nároky kladené na kliky ve standardních interiérech. Rozhodování se tak soustředí primárně na design a samozřejmě druh zámku (PZ, BB nebo WC)
  • speciální kování – veřejné stavby kladou na dveřní kování zcela jiné nároky. Počty otevíracích cyklů jsou řádově vyšší, než v domácnostech, což by se mělo promítnout do výběru kování s ložiskem COBRA Pullbloc. Ty bez problémů zvládnou přes milion otevíracích cyklů a vyhnou se předčasnému opotřebení. Hotely, školy či kanceláře jsou také místem častého přenosu virů a bakterií – zvýšenou potřebu ochrany lidí ve školách a na pracovištích částečně řeší antibakteriální dveřní kování Cobra CU+, která likvidují 99% bakterií, které ulpí na povrchu kliky.

Každý projekt si zaslouží své vlastní ideální řešení – správný výběr kliky ocení uživatelé po dlouhá léta. Šíře sortimentu COBRA z pohledu designů, materiálů i cenových úrovní poskytuje jistotu, že není nutné dělat kompromisy a můžeme volit správně.

Kompletní nabídku dveřních a okenních kování najdete na www.matekliku.cz.

ZDROJ: PR článek společnosti COBRA