Galerie(5)

Dveře bez kliky MUTEO slaví i letos designového Oscara

Ikonické dveře MUTEO od společnosti SAPELI, které jsou výsledkem několikaleté spolupráce s průmyslovým designérem Petrem Novaguem, i letos rozšiřují sbírku svých ocenění. Plně prosklená varianta MUTEO TONALE nedávno získala prestižní cenu Red Dot Award a ze slovinské Lublani si dveře MUTEO odnesly hlavní cenu BigSee Award v kategorii Dřevěný design, která hodnotí produkci zemí střední a jihovýchodní Evropy. MUTEO jsou unikátní dveře bez kliky.

Z profil detail
Muteo detail 1
MUTEO FORTE 3
MUTEO TONALE

Dveře MUTEO, do jejichž vývoje již investovala společnost SAPELI desítky milionů korun, jsou složeny ze dvou desek spojených středovým prvkem. Revoluční jsou v tom, že dveře a klika splynuly v jedno, skrývají unikátní mechanický zámek, a díky tomu pro otevření stačí jednoduše zatáhnout nebo zatlačit.

„Když mě lidé ze SAPELI oslovili s tím, že chtějí vymyslet originální dveře, tak jsem zaváhal. Je to přece jen téma, které bylo zpracováno milionkrát a v našich představách je to vždy jen deska s klikou. Ale řekl jsem si, že právě tohle je moment, který musím změnit,“ podotkl Novague ke svému tvůrčímu přístupu k zásadní inovaci, kterou dveře MUTEO představují.

V interiéru mohou dveře MUTEO lícovat se zdí z obou stran a při vhodně zvoleném designu je lze nechat zdánlivě úplně zmizet. „MUTEO jsou vlajkovou lodí našeho prémiového segmentu SAPELI Unlimited,“ dodal Marek Sedlák, obchodní ředitel společnosti SAPELI. Dveře jsou určeny pro nejnáročnější klienty.

MUTEO TONALE
MUTEO TONALE | Zdroj: SAPELI

Pro své realizace je využívá řada špičkových bytových architektů. Jednou z prvních realizací, kde se unikátní dveře od SAPELI uplatnily, byla rekonstrukce domu slavného českého režiséra Jana Hřebejka.

Interiér rekonstruovaného domu ze 70. let navrhovala věhlasná designérka Dagmar Štěpánová, která působí především v zahraničí, a mimo jiné získala i nejvyšší architektonické ocenění časopisu Architizer cenu A+ Award.

Každý zákazník může mít dveře MUTEO přesně podle svých představ a vybírat z nepřeberného množství barevných a materiálových kombinací a typů povrchů. Letos přišla společnost SAPELI s novým designovým řešením. Poprvé je možné kombinovat ušlechtilé materiály také se sklem. Na výběr jsou dvě varianty – plně prosklené MUTEO TONALE nebo částečně prosklené MUTEO FORTE.

Muteo forte
MUTEO FORTE | Zdroj: SAPELI

Model MUTEO TONALE je osazen speciálními závěsy pro sklo, které je kalené, díky čemuž je velmi pevné a odolné. Doplněné jsou o magnetický zámek minimalistického designu od německého výrobce Simonswerk. Povrch madla je navržen v oblíbeném dubu trámovém v přírodním oleji Clear spolu v kombinaci s extra čirým sklem a zárubní v antracitové barvě.

MUTEO TONALE
MUTEO TONALE | Zdroj: SAPELI

MUTEO FORTE jsou prosklené částečně. Využívají zcela nového plně magnetického zámku M.A.G., který vznikl ve vývojovém centru SAPELI. Madlo a užší část křídla zůstávají dřevěné.

Samozřejmostí je možnost vlastního výběru materiálu, tedy kombinace ze široké škály dýhovaných povrchů, včetně povrchů lakovaných barvou. U skla lze volit z trendových skel prodelux, satináto, nebo z nabídky zatmavených skel, případně z extra čirých skel.

Zdroj: SAPELI

Dveře MUTEO byly uvedeny na trh v roce 2019. Od té doby již posbíraly řadu světových cen za design. Již v roce 2020 získaly poprvé designového Oscara, Red Dot Award. Uspěly ale i v dalších předních soutěžích, jako je International Design Award, A´Design Award, European Product Design Award či German Design Award. Jako první český výrobek v historii se staly vítězem prestižní German Innovation Award.

Více informací na www.sapeli.cz

Zdroj: PR článek společnosti SAPELI