Společnost SAPELI dále proniká do zahraničí. Export se na tržbách firmy podílí již zhruba 13 procenty a nadále roste

Společnost SAPELI, která je českou jedničkou ve výrobě dveří a zárubní, pokračuje v zahraniční expanzi. V pololetí se tržby firmy z exportu zvýšily meziročně o 40 procent. Další zahraniční zákazníky chce SAPELI získat díky moderním showroomům, které jsou v současnosti čtyři, a to dva na Slovensku, v Německu a ve Slovinsku a další dva jsou v blízké době v plánu.

Dveře SAPELI jsou dostupné ve více než dvaceti zemích světa. Export z celkových tržeb společnosti, které loni přesáhly miliardu korun, generuje zhruba 13 procent a tento podíl se stále zvyšuje.

Loni přesáhly celkové tržby SAPELI miliardu korun, letos by měly být dle očekávání společnosti ještě o patnáct procent vyšší. Zhruba 13 procent tržeb přitom připadá na export. Tento podíl se neustále zvyšuje, neboť SAPELI již vyváží své produkty do více než 20 zemí světa. Mezi tyto destinace patří hlavně okolní státy jako je Slovensko, Německo, Rakousko, ale také například Bulharsko, Rumunsko, Francie, Malta, Polsko, Švýcarsko nebo Kanada.

„V prvním pololetí letošního roku se v meziročním srovnání zvedly celkové tržby o třicet procent, v zahraničí ty bylo dokonce o 40 procent,“ řekl Marek Sedlák, obchodní ředitel SAPELI. Faktorů, proč se jihlavské značce v zahraničí daří, je přitom podle něj vícero.

„Změnili jsme strategii, nesnažíme se uspět cenou, ale nabízíme výrobky s vyšší přidanou hodnotou, jako jsou atypické dveře, designové či skleněné. Naší výhodou je poměr ceny a kvality v těchto produktových kategoriích. Zároveň se nám podařilo stabilizovat síť obchodních partnerů a postupně vybudovat také odpovídající prémiové showroomy,“ shrnul Sedlák.

Ke dvěma showroomům na Slovensku, které se nacházejí v Bratislavě a v Košicích, přibyl nedávno další v Mnichově. Partner SAPELI, společnost Slovenijales, otevřela koncem září také showroom ve slovinské Lublani.V lednu 2023 přivítá zákazníky nový showroom ve Vídni. V hledáčku společnosti je také Maďarsko, kde by mohl být showroom otevřen na přelomu let 2023 a 2024.

Zdroj: SAPELI

Mnichovská expanze

Showroom v Mnichově, který provozuje partnerská společnost Niedermaier Türen, oficiálně otevřel letos v říjnu a jeho nabídka je zaměřena především na movitější klientelu, která vyhledává luxusní a unikátní produkty. Na německý trh proto výrobce zamířil se svým prodejním konceptem SAPELI Unlimited, který zahrnuje i designové dveře Muteo. Tyto ikonické dveře jsou výsledkem spolupráce s průmyslovým designérem Petrem Novaguem a posbíraly již řadu ocenění, a to včetně ceny Red Dot, která je považována za designérského Oscara.

Mnichov společnost zvolila z několika důvodů. „Na tamním veletrhu Bau 2019 se naše expozice dveří setkala s velmi pozitivní odezvou. Pro Bavorsko obecně platí, že je zde větší koncentrace náročnějších a movitějších zákazníků a architektů, což znamená i vyšší potenciál prodeje našich exkluzivnějších produktů. Roli samozřejmě hrálo i to, že je Mnichov velmi dobře dopravně dostupný,“ shrnul Vít Šídlák, ředitel exportu ve společnosti SAPELI.

Mnichovský showroom se nachází v komplexu Hofquartier. Jde o velmi atraktivní lokalitu, kde se sdružují především prémioví dodavatelé interiérového designu a místo hojně vyhledávají především mnichovští architekti a investoři.

Díky partnerům tak mohou němečtí zákazníci nakupovat produkty značky SAPELI i v dalších regionech. „Chceme vyhodnotit fungování tohoto modelu a poté se rozhodnout pro případnou expanzi do dalších velkých německých měst,“ doplnil Šidlák.

Němečtí zákazníci podle Víta Šidláka u SAPELI oceňují zejména moderní řešení dveří, jako jsou například bezfalcové dveře, dveře s reverzním otvíráním či se skrytými zárubněmi. Zvýšený zájem je i o bezklikové dveře Muteo a z hlediska povrchů jde na odbyt především HPL laminát a dýha. Společnost Niedermaier Türen, která showroomu provozuje, je na bavorském trhu jedním z předních prodejců dveří a oken. K výrobkům SAPELI nabízí i kompletní servis.

Lublaň, Vídeň a výhledově Budapešť

Showroom s produkty značky SAPELI otevřela ve slovinské Lublani také společnost Slovenijales. Ta sice dříve nabízela dveře SAPELI celkem v sedmi prodejnách, nicméně nyní přidává zcela nové místo pro prezentaci opět právě také prémiové části portfolia, které před tím scházelo.

Začátkem příštího roku pak společnost oficiálně otevře také svůj další showroom ve Vídni. Rakousko je pro SAPELI tradičním exportním trhem, kde působí více než 15 let.

„Doposud jsme distribuovali naše výrobky přes vytvořenou partnerskou síť, ale došli jsme k tomu, že je třeba najít ještě další cestu, jak oblast Vídně ještě kvalitněji pokrýt. Rozhodli jsme se proto založit dceřinou společnost, která bude provozovat vlastní showroom přímo ve Vídni a zaštiťovat prodeje partnerské síti v Rakousku,“ zdůvodnil otevření showroomu Šidlák.

Společnost očekává, že podobně jako v Mnichově budou mít vídeňští zákazníci zájem především o moderní řešení typu bezfalcových dveří, reverzního otvírání, skrytých zárubní, skleněných stěn nebo posuvných dveří.

Do Vídně SAPELI přichází s prodejním konceptem SAPELI Unlimited zahrnujícím i dveře Muteo. Cílit bude na podobnou náročnější klientelu, jako v případě svých mnichovského showroomu. „Jsme ale připraveni dodávat také tradiční dveře pro rekonstrukce,“ dodal Vít Šidlák. Vídeňský showroom se připravuje v budově The Brick na Triersterstrasse, kde prostory o 500 metrech čtverečních bude SAPELI sdílet s rakouskou rodinnou firmou Pieno, která vyrábí prémiové vstupní dveře do domů.

Na přelomu let 2023 a 2024 je dále SAPELI plánuje otevření showroomu v Budapešti. I zde se jihlavská firma představí zákazníkům s prémiovým konceptem SAPELI Unlimited. Vše je ale zatím ve fázi příprav. O business modelu a podmínkách jedná SAPELI se svým maďarským partnerem.

ZDROJ: PR článek společnosti SAPELI