Duel: UP&DOWN vs. MINIMAL 2.0

kovani UPDOWN povrch titan cerny mat titan mosaz mat design HerrmannCoufal foto zdroj MT
Zdroj: M&T

Jedinečná variabilita nebo revoluční přístup k tradičnímu funkčnímu prvku – přesně v to může vyústit duel, jehož účastníci mají na kontě shodně po třech oceněních Red Dot. Svou kreativitu změřilo designérské duo Herrmann&Coufal s Romanem Ulichem z M&T a z této pozitivní rivality na přátelské úrovni vzešly dvě unikátní novinky, které nemají ve světě dveřního kování obdoby!

Jedna klika, dva tvary

Jednou nahoře a podruhé dole – jak se komu zlíbí! Unikátní asymetrické kování UP&DOWN umožňuje pouhou změnou pozice na dveřích zcela proměnit osobitý výraz kliky i její ovládání.

„Výjimečnost kování UP&DOWN spočívá právě v možnosti volby. Umí být totiž UP a zároveň i DOWN, záleží na každém, jakou variantu upřednostní a jak kliku na dveřní křídlo namontuje,“ uvádí Eduard Herrmann z designérského dua Herrmann&Coufal, které je autorem návrhu designu této jedinečné novinky.

KL3SR7C
Kování UP&DOWN v povrchových úpravách titan černý mat, titan mosaz mat a titan braun mat | Zdroj: M&T

Variabilita kliky s sebou nese i další výhodu – v průběhu času je možné ji jednoduše otočit a dveře díky jejímu výraznému charakteru získají opět novou, neokoukanou tvář.

„Design kliky UP&DOWN jsme pojali jako umělecké dílo, sochu, jejíž osobitý výraz vynikne spíše na minimalistických dveřích s čistým dekorem. Osoby s citem pro bytový design, který je vlastní zejména architektům a interiérovým designérům, ji však určitě dokážou zkombinovat v atraktivní celek i s dveřním křídlem hravějšího dekoru,“ říká dále Eduard Herrmann.

Co ale přivedlo designérské duo k nápadu navrhnout dveřní kliku?

„V době studia jsme v rámci výuky rozebírali téma klik a tato oblast nás velmi zaujala. Myšlenky na tvorbu kování jsme proto rozvíjeli dál,“ vysvětluje pohnutky pan Herrmann a pokračuje: „Českého výrobce M&T jsme oslovili s několika návrhy, a právě nápaditý design kliky UP upoutal jejich pozornost. Společně s Romanem Ulichem jsme její návrh dále rozvíjeli a v průběhu této spolupráce vzešel nápad instalovat kliku oběma způsoby – UP i DOWN. Konstrukční stránky se zcela ujalo M&T, my jsme se tak mohli plně soustředit na design kliky.“

Kování UP&DOWN je vyrobené z masivní mosazi a dostupné v šesti variantách povrchu – titan černý mat, titan mosaz mat, titan braun mat, titan chrom mat, matný nikl a lesklý chrom.

Design: Hermann&Coufal

Designérské studio, které založili dva spolužáci ještě při studiu na UMPRUM. Na začátku bylo jedno společné školní zadání… a pivo. Od té doby se portfolio studia rozrostlo o řadu projektů, zejména na poli produktového designu. Charakterizuje je důraz na detail, hledání rovnováhy mezi smyslem a krásou a odvaha jít za hranice poznaného.

Přestože práce na projektech často probíhá experimentální sérií pokusů a omylů, výsledné produkty se vyznačují lehkostí a nenucenou, až téměř intuitivní estetikou. Jejich návrhy najdete zhmotněné v kolekcích předních českých značek, v městském veřejném prostoru i jako konceptuální umělecké instalace.

Na své konto si už stihli připsat prestižní ocenění Red Dot Award, Designblok Diploma Selection, Czech Grand Design, Elle Decoration International Award a další.

Minimalistické maximum

Maximální funkčnost v dokonale minimalistickém celku… To je klika MINIMAL 2.0, do které je hodinářským způsobem integrovaný nenápadný systém pro komfortní zamykání.

kovani MINIMAL 2.0 celni pohled povrch titan cerny mat titan mosaz mat foto zdroj MT
Kování MINIMAL 2.0, čelní pohled, povrch titan černý mat a titan mosaz mat | Zdroj: M&T

„Klika MINIMAL 2.0 nabízí zcela zásadní inovaci – v její horní ploše se nachází drobný posuvný mechanismus, který slouží jako WC / koupelnový zámek,“ uvádí Roman Ulich, autor návrhu novinkové kliky s unikátně pojatým uzamykacím systémem a zároveň hlavní designér M&T, českého výrobce designového dveřního kování, a pokračuje:

Až doposud bylo v případě požadavku na uzamykání dveří nezbytné instalovat pod kliku samostatnou rozetu s malým zámkem, který ovládá střelku. A právě v tom přináší klika MINIMAL 2.0 malou revoluci, neboť neřeší zámek, ale pohyb kliky. Přepnutím vrchního výstupku se totiž klika zablokuje, v důsledku čehož s ní nelze pootočit a tudíž ani otevřít dveře.“

klika MINIMAL 2.0 integrovane WC koupelnove uzamykani povrch chrom cerny brouseny foto zdroj MT 1
Klika MINIMAL 2.0 s integrovaným WC/koupelnovým uzamykáním, povrch chrom černý broušený | Zdroj: M&T

Na párové klice se pak nachází ze spodní strany skrytá pojistka pro nouzové otevření dveří zvenčí uzamčené místnosti. Klika MINIMAL 2.0 je však dostupná také ve variantě bez zamykání, aby bylo možné sladit kování v celém interiéru.

Jak už je z názvu patrné, klika MINIMAL 2.0 má svým designem i konstrukčním řešením rozety základ v klice MINIMAL. „Kování MINIMAL je pro svůj jednoduchý čistý design nejoblíbenější klikou napříč architekty, developery i investory. Rozhodli jsme se proto vycházet z jejích kořenů, ale oživit její vzhled,“ říká Roman Ulich z M&T a pokračuje:

„Klice MINIMAL 2.0 jsme dali nový zkosený tvar a rovné hrany jemně zaoblili. Oproti svému předobrazu má tedy organické rysy, což jí přidává na jedinečnosti.“ Základovým materiálem kliky je jako u jejího předchůdce masivní mosaz a stejně tak nabízí výběr z celkem deseti povrchových úprav – titan černý mat, titan mosaz mat, titan braun mat, titan chrom mat, matný nikl, matný nikl broušený, lesklý chrom, mosaz natural, mosaz leštěná a černý chrom broušený.

kovani MINIMAL 2.0 integrovane WC koupelnove uzamykani povrch cerny chrom brouseny titan braun mat titan mosaz mat matny nikl foto zdroj MT 1
Kování MINIMAL 2.0 s integrovaným WC/koupelnovým uzamykáním v různých povrchových úpravách | Zdroj: M&T

Design: Roman Ulich, M&T

Vystudoval střední průmyslovou školu strojní. Pracovní praxi získal ve firmě, která se zabývala výrobou dveří. Další důležité zkušenosti získal v zahraničí ve výrobě kování. Ve firmě M&T působí od jejího počátku jako designér, ale stará se také o marketing, obchod a další provozní záležitosti.

Je vlastníkem více jak 150 průmyslových vzorů a patentů a držitelem tří ocenění Red Dot Design Award – dvě získal v roce 2020 za systém M&T magnetic v kombinaci s madly YES! a KONZERVA, jedno v roce 2013 za autorskou kolekci kování MINIMAL/MAXIMAL.

www.kliky-mt.cz

ZDROJ: PR článek společnosti Material & Technology s.r.o. – M&T