Partneři sekce:

Odložte účinnost stavebního zákona, požadují kraje

Obr. 8 Dřevěný skelet stavby rodinného domu v Kunicích
Zdroj:  Miroslav Vyhňák

Rada Asociace krajů České republiky (AK ČR) požaduje odložení účinnosti stavebního zákona. Proces není v téhle chvíli dobře připraven, byť proběhl celým procesem v Parlamentu a Senátu. Po jednání Rady AK ČR ve Zlíně to řekl její předseda a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

Asociace se podle Martina Kuby připojuje k iniciativě Pardubického kraje. „Podporujeme, aby došlo k odložení účinnosti stavebního zákona, protože jsme přesvědčeni, že proces v téhle chvíli rozhodně není připraven tak, aby začal fungovat v časových termínech, které nový legislativní rámec tomu dává,“ uvedl Kuba.

Podle Kuby se také bude svolávat jednání s ministerstvem pro místní rozvoj a ministerstvem průmyslu a obchodu ohledně projektu digitální technické mapy. „Projekt spadl na kraje. Je to proces, který může do budoucna velmi pomoct ve stavebním řízení, jsme o tom přesvědčeni, o jednoduchosti přístupu dat, tomu se nikdo z nás nebráníme. Ale je nutno doříct, že projekt je také z velké části nepřipraven,“ uvedl Kuba. Není podle něj jasné, jak bude projekt dále financován.

Kraje chtějí více peněz na dopravu

V dopravě hejtmani požadují, aby se navýšila částka ze Státního fondu dopravní infrastruktury na výstavbu krajských silnic druhých a třetích tříd obchvatů obcí ze čtyř na osm miliard korun. „Ukazuje se, že Brusel se snaží tvrdit, že obchvaty obcí nejsou dostatečně zelenými projekty a proto peníze budou krajům kráceny,“ uvedl Kuba. Dopravní infrastruktura je přitom podle něj dlouhodobě podfinancovaná.

Asociace také trvá na financování projektů v 98. výzvě programu REACT-EU na modernizaci nemocnic. „Vláda musí garantovat, že dojde k uspokojení všech projektů, které byly věcně úspěšné v 98. výzvě,“ uvedl Kuba. Hejtmani také ocenili práci lidí v regionech při pandemii covidu-19. „Jsme přesvědčeni, že tam se situace zvládla,“ uvedl Kuba. Zdravotníci a dobrovolníci byli podle něj přetíženi, nyní je třeba vytvořit dobré podmínky pro praktické lékaře, aby se mohlo očkovat u nich.

Asociace také požaduje, aby byl pro sociální služby zachován stejný objem financí jako letos a byl navýšen o 300 milionů korun o služby, které za letošní rok přibyly. Požaduje také, pokud dojde k navýšení platů rozhodnutím vlády, aby na to kraje dostaly peníze.

red