Neobyčejné omítky: Špachtlování (technologický postup)

Partneři sekce:

Osobitý charakter můžeme domu dodat nejen použitím zajímavých barevných kombinací na fasádě či obklady – použít můžeme i některý z kreativních způsobů, jak netradičně nanést finální omítku. V předchozích dílech jsme si představili fládrování a gletování, v tomto díle si přiblížíme špachtlování.

Špachtlování se řadí mezi strukturované povrchy, u kterých finální motiv vytváříme těsně po nanesení omítky. I zde platí, že správně provedená kreativní omítka vypadá velmi pěkně a efektně, pokud je provedena správně zkušeným pracovníkem. Provedení nezkušenou rukou může, stejně jako u všeho, dopadnout špatně.

Co budete potřebovat?

  • Baumit CreativTop, jednosložková silikonová dekorativní omítka pastovité konzistence, spotřeba 2,9 – 4,2 kg/m², zrnitost 0,5 – 3 mm, kbelík 25 kg, dodávána v celé řadě barev
  • Nářadí a pomůcky
  • nerezové hladítko
  • zednická lžíce

Nanesení omítky

Omítku nanášíme na ometený, soudržný a řádně očištěný a připravený podklad. Pokud si před nanesením omítky nejsme jisti kvalitou podkladní vrstvy, můžeme ji srovnat stěrkovací hmotou. V každém případě bychom měli podklad napenetrovat, abychom sjednotili savost – právě ta by se, spolu s nerovnostmi povrchu, mohla negativně projevit na vzhledu hotové fasády.

Omítku před použitím v kbelíku řádně promícháme a následně naneseme ve zvolené tloušťce vrstvy nerezovým hladítkem. Dbáme, aby vrstva omítky byla skutečně v celé ploše stejně vysoká.

Omítku na sebe napojujeme pouze systémem „mokrá do mokré“, napojení na suchou omítku by na výsledné fasádě bylo viditelné!

Pozor!
Omítku nenanášíme na přímo osluněné a zahřáté plochy, ani ji nenanášíme za silného větru, či před očekávaným deštěm. Naopak je třeba ji před vnějšími vlivy řádně chránit!

Provádění špachtlování

Ihned po nanesení upravujeme čerstvou omítku nerezovým hladítkem. Mezi nanesením omítky a strukturováním nesmí být dlouhá prodleva, aby omítka nezaschla – pak už by ji nemylo možné upravit.

Špachtlování provádíme mírným přitlačením hladítka na omítku a krátkým stíravým pohybem. Důležité je zejména zachovat zhruba stejný tlak a stejně dlouhý stěr po celé fasádě, aby výsledek zůstal jednotný (samozřejmě pokud naše představa o výsledku nevyžaduje jiný přístup). Takto omítku systematicky stíráme krátkými stěry až do dosažení finální, požadované podoby.

01 Nanesení omítky

Dekorativní omítku naneseme na řádně očištěný a napenetrovaný podklad. Dbáme na to, aby podklad byl správně připraven, jakékoli nedostatky se projeví na finální fasádě.

01 2
01 Nanesení omítky | Zdroj: Baumit

02 Dekorování

Špachtlování krátkými stěry provádíme ihned po nanesení omítky, ještě před jejím zavadnutím. Dekorativním způsobem můžeme ozvláštnit celou fasádu, ale i pouze vybrané úseky.

02
02 Dekorování
| Zdroj: Baumit

03 Hotová fasáda

Po celou dobu špachtlování se snažíme zachovat stejný „rukopis“ při manipulaci s hladítkem, dosáhneme tak efektního, jednotného výsledku.

03
03 Hotová fasáda
| Zdroj: Baumit
Rada odborníka
Strukturu špachtlování je možné vytvářet od velmi jemné omítky se zrnitostí 0,5 mm až po velmi hrubou se zrnitostí 3 mm. Barevný odstín omítky je možné vybírat z široké palety (např. vzorník Baumit Life). Pro dosažení zajímavého efektu je možné vršky struktury přetřít fasádní barvou v odlišném odstínu.
Redakce ve spolupráci s firmou Baumit