Galerie(4)

Moderní léčebny a nemocnice vs. suchá výstavba: dokonalá symbióza

Nadčasový design a funkční interiéry charakterizují všechny léčebny a nemocnice, vyprojektované v posledních letech architektonickým studiem Adam Rujbr Architects. V jeho projektech se opakovaně objevují na příčkách, stěnách či podhledech nově realizovaných staveb sádrovláknité a cementovláknité desky fermacell®.

Adam Rujbr Lecebna Ostrov BoysPlayNice 31 scaled

V portfoliu Adam Rujbr Architects jsou kromě řady rodinných a bytových domů, kulturních objektů a dalších staveb i velké projekty nemocnic. V posledních letech navrhoval tento tým architektů a projektantů z Brna a Prahy například objekty pro nemocnice v Tišnově či Praze, v roce 2020 byl otevřen nový ambulantní pavilon Hemato-onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Loni byl dokončen moderní pavilon interny Nemocnice AGEL ve Šternberku, nová je i Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy (2023). Ve fázi realizace je Poliklinika Urxova v Neratovicích, v projekční fázi je Nemocnice v Bratislavě nebo další budova pro olomouckou fakultní nemocnici.

Zdroj: James Hardie

Rukopis studia, charakteristický návrhy budov šetrných k přírodě, s minimálními provozními náklady a harmonicky zakomponovanými do širšího celku s důrazem na veřejný prostor, je zřetelný i u nových nemocnic a léčeben. Pavilon interny ve Šternberku je navržen jako jednoduchá kubická stavba, která díky svému tvaru a materiálovému řešení působí moderně, jednoduše a současně originálně, budova Dětské léčebny se speleoterapií v Ostrově u Macochy je inspirovaná archetypem domku z dětské kresby, multiplikovaným do čtyř funkčně odlišných částí, které vtahují přírodu a denní světlo dovnitř budovy.

Snaha o „léčivou architekturu“ se tady projevuje celkovým vzhledem exteriéru a interiéru, volbou materiálů a návrhem technologického zařízení budovy tak, aby léčebna poskytovala co nejlepší vnitřní prostředí pro děti s dýchacími problémy.

Zdroj: James Hardie

V těchto a dalších projektech nových nemocnic se výborně uplatňují přednosti sádrovláknitých a cementovláknitých desek fermacell®

„Obklady deskovými materiály jsme u dříve projektovaných nemocnic řešili klasickými nebo specializovanými sádrokartonovými deskami, ale ve výše uvedených projektech jsme dali přednost fermacellu®. Důvodem je vysoká pevnost a mechanická odolnost těchto desek, navíc i při jednovrstvém opláštění plní fermacell® naše vysoké požadavky na požární odolnost a akustiku příček. Výhodou je i zisk prostoru pro vnitřní rozvody a rychlejší realizace příček,“ říká ing. arch. Aleš Chlád z Adam Rujbr architects s.r.o.

Zdroj: James Hardie

Příčky z desek fermacell jsou realizovány v různých skladbách dle požadované požární odolnosti, akustických požadavků a tloušťky stěny. Například příčky mezi vyšetřovnami navzájem a mezi vyšetřovnami a chodbami mají v pavilonu interny šternberské nemocnice zvláštní požadavky na akustické vlastnosti. Vážená laboratorní neprůzvučnost navržených příček je tady R´w = min. 53 dB, typické mezibytové montované stěny fermacell® 1S31 šířky 75 mm (tvoří je 50 mm vrstva minerální izolace a dvě desky fermacell® 12,5 mm) přitom „umí nabídnout“ až Rw = 59 dB a požární odolnost EI 90 DP1.

Zdroj: James Hardie

Dipl.-Ing.(FH) Jaroslav Benák, vedoucí technického oddělení společnost James Hardie Europe k výhodám použití desek fermacell® v projektech ateliéru Adam Rujbr architects ještě dodává: „fermacell® přináší architektům a projektantům možnost jednoduchého plánování. V projektu mohou pracovat pouze s jedním typem desky. fermacell® je na rozdíl od sádrokartonu a jeho barevných desek s různými vlastnostmi jedna deska na všechno. Tím je daná i jednoduchá logistika a zpracování na stavbě.“

 Další informace najdete na www.fermacell.cz a www.ararchitects.cz.

 ZDROJ: PR článek společnosti James Hardie Europe