Bowl,With,Delicious,Bright,Jelly,Bears,On,Wooden,Table,,Space

Lopatky větrných turbín by se jednou mohly recyklovat jako gumoví medvídci

Partneři sekce:

Větrná energie je stále oblíbenější formou obnovitelné energie, když však přijde čas na výměnu obrovských lopatek turbín, které přeměňují vítr na elektřinu, je likvidace problém. Nyní vědci hlásí novou kompozitní pryskyřici, která by mohla být později recyklována do nových lopatek turbín nebo různých dalších produktů, včetně sladkostí.

Jak to funguje?

Přestože některé společnosti našly způsoby, jak sklolaminát lopatek recyklovat na materiály s nižší hodnotou, většina vyřazených čepelí končí na skládkách. A problém s likvidací se pravděpodobně ještě zhorší – větší lopatky větrných turbín jsou efektivnější, takže společnosti stále vyrábějí větší a větší, a větrné farmy pak často kvůli vyšší produkci vymění lopatky turbíny před koncem životnosti.

Nový materiál turbíny sestává z kombinace skleněných vláken s polymerem rostlinného a syntetického původu. Kouzlo použité pryskyřice pak spočívá v tom, že na konci cyklu použití lze materiál rozpustit, tím se uvolní z jakékoliv matrice, ve které se nachází, takže jej následně lze používat znovu a znovu v nekonečné smyčce.

Vyrobené lopatky vědci v rámci pokusů rozpustili v čerstvém monomeru a fyzicky odstranili skleněná vlákna, což následně umožnilo přetavit materiál do nových produktů stejného typu. Přepracované panely měly stejné fyzikální vlastnosti jako jejich předchůdci.

Pryskyřice pro více použití

Kromě nových lopatek větrných turbín by nová pryskyřice mohla být použita pro řadu dalších aplikací. Smícháním pryskyřice s různými minerály tým vytvořil umělý kámen, který lze přeměnit na předměty pro domácnost, jako jsou pracovní desky a dřezy. Výzkumníci také mohou rozdrtit získaný materiál a smíchat jej s jinými plastovými pryskyřicemi pro výrobu předmětů, jako jsou kryty notebooků a elektrické nářadí.
Materiál by mohl být dokonce přepracován na hodnotnější produkty.

Zpracování termoplastické pryskyřice v alkalickém roztoku uvolňuje polymethylmethakrylát (PMMA), běžný akrylový materiál pro okna, zadní světla automobilů a mnoho dalších položek. Zvýšením teploty se PMMA přemění na polymethakrylovou kyselinu, superabsorpční polymer, který se používá v plenkách.

Alkalické zpracování také produkuje potravinářský laktát draselný, který lze čistit a vyrábět z něj cukrovinky a sportovní nápoje. Cukrovinky jsou navíc zcela nezávadné, jak okomentovali vědci – atom uhlíku z rostliny, jako je kukuřice nebo tráva, se nijak neliší od atomu uhlíku, který pochází z fosilního paliva.

Zdroj: ScienceDaily dle American Chemical Society – upraveno, kráceno