Partneři sekce:

Lávka přes Labe se prodraží. Navýšení ceny na 170 miliónů však radní neschválili

Lávka přes Labe v Hradci Králové
Zdroj: Město Hradec Králové

Lávka pro pěší a cyklisty přes Labe v Hradci Králové, kterou město buduje od loňského září, by měla být dražší o 7,5 milionu korun. Celkem by měla přijít na 169,3 milionu korun včetně DPH. Důvodem zdražení jsou úpravy v průběhu stavby, které se nedaly předvídat. Vyšší cenu díla ale radní neschválili. Lávku o délce 103 metrů by stavbaři měli dokončit v zimě, lidem by měla začít sloužit začátkem března 2023.

Vyšší náklady přinesla například úprava koncové části lávky kvůli elektrickým kabelům, které byly nalezeny v jiné výšce. Nákladnější bylo také ztužení konstrukce mostovky při její montáži, úpravy předpínacího systému lávky či vybudování osvětlení.

Rada města kladné vyjádření ke zdražení lávky nedala a uložila náměstkovi primátora pro investice Jiřímu Bláhovi (ODS), aby zvýšení ceny projednal s předsedy klubů v zastupitelstvu města. Schválení dodatku ke smlouvě, který zdražení upravuje, by pak měli projednat zastupitelé na zasedání 30. srpna.

„Nebylo to přijato z důvodu, že je to navýšení již tak vysoké ceny a bude zapotřebí o tom jednat se zastupiteli. Tedy svolat předsedy zastupitelských klubů a snažit se jim vysvětlit, že navýšení ceny vychází skutečně z objektivních záležitostí,“ řekl primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Lávku chystalo město skoro 20 let

Náměstkyně primátora pro ekonomiku Monika Štayrová (za ANO) řekla, že ji zvýšení ceny lávky zaskočilo, „Zejména proto, že jsme zvyklá, že vícepráce se nejdříve rozhodnou a potom se zrealizují,“ uvedla.

Stavbu lávku, kterou buduje firma SMP CZ, město chystalo od roku 2003. Lávka propojí centrum města s lokalitou Aldis. Hradec si od ní slibuje větší oživení Aldisu a Smetanova nábřeží. Město na stavbu získalo evropskou dotaci 102,7 milionu korun.

Stavba lávky přes řeku Labe v Hradci Králové
Stavba lávky přes řeku Labe v Hradci Králové | Zdroj: Město Hradec Králové

Oproti jiným lávkám je hradecká stavba násobně dražší. Například Pardubice na konci roku 2020 otevřely lávku pro pěší a cyklisty přes Labe za 40,8 milionu korun. Podle hradecké radnice je vysoká cena dána neobvyklou konstrukcí a technologií.

Lávku tvoří nosná lana, ocelová žebrová konstrukce a 39 kusů subtilních betonových segmentů mostovky, které jsou vyrobené ze speciálního vysokopevnostního betonu kategorie UHPC. Návrh lávky vzešel z architektonické soutěže, kterou se svým návrhem vyhrál tým architekta Libora Kábrta.

Cena se vyšplhala na čtyřnásobek

Původně hradecká radnice před architektonickou soutěží v roce 2014 počítala s cenou lávky do 40 milionů korun. Když radnice vypsala v roce 2019 soutěž na stavební firmu, nikdo se nepřihlásil. Další dva tendry radnice zrušila, když jediný zájemce nabídl ceny výrazně přes 100 milionů korun.

Radnice v té době uvažovala, že by projekt opustila a hledala levnější variantu lávky. Nakonec vypsala čtvrtý tendr a ze tří uchazečů vybrala firmu SMP CZ z francouzské skupiny Vinci.

Stavbu v minulosti zdržela řada okolností. K projektu měli výhrady ochránci přírody a ornitologové. Zdržení a spory provázely i architektonickou soutěž. Se zahájením stavby se pak čekalo na to, až svou stavbu regionálního sídla v lokalitě Aldis dokončí Československá obchodní banka.

red