Partneři sekce:
  • Stavmat
  • Ostendorf - OSMA
  • Českomoravský beton
  • Isover

10 nejzajímavějších mostů světa

10 nejzajímavějších mostů světa

Mohli bychom představit most nejdelší, nejvyšší, nejlevnější nebo ten nejdražší. Byly by to ale ty nejzajímavější? Vybrali jsme deset mostů, které se mezi ostatními vymykají především svým zajímavým konstrukčním řešením.

1. Rolling bridge, Anglie
Londýnský most ze dřeva o oceli byl postaven v roce 2004 a umožňuje pěším překonat Grand Union Canal. Most se díky hydraulice integrované v zábradlí dokáže stočit do osmiúhelníku a následně znovu roztáhnout na 12 metrů délky. Tento netradiční most navrhlo britské Heatherwick studio.
Foto: Loz Flower, Creative Commons

2. Mojžíšův most, Holandsko
Při pohledu na tento působivý holandský most se každému vybaví biblický příběh o tom, jak Mojžíš nechal rozestoupit moře a zachránil tak Židy před egyptským zajetím. Je dílem ateliéru RO&AD a získal ocenění nizozemského svazu architektů Stavba roku 2011.


foto: RO&AD

3. Slauerhoffbrug, Holandsko
Most se nachází v Leeuwarden v Holandsku, kde lodě mají přednost před auty. Hydraulické rameno dokáže velmi rychle zvednout kus silnice do vzduchu. Uveden do provozu byl v roce 2000 podle návrhu společnosti Van Driel Mechatronica.


foto: Bert Kaufmann, Wikimedia Commons

4.  Most Juscelina Kubitscheka, Brazílie
Jméno bývalého brazilského prezidenta nese most klenoucí se nad jezerem Paranoa. Přes kilometr dlouhý most byl dokončen v roce 2002.  Architekt Alexandre Chan chtěl z mostu vytvořit nejen prostý spoj, ale i působivý prvek v krajině, kterým tři nosné ocelové oblouky mostu dozajista jsou.


foto: Wikimedia Commons

5. Millau viadukt, Francie
Slavný most z rukou vizionářského architekta Normana Fostera se klene nad údolím řeky Tarn. Dosahuje výšky 343 metrů a náklady na jeho výstavbu se pohybují kolem 600 milionů dolarů. Dokončen byl v roce 2006 po krátkých třech letech výstavby.


foto: Stefan Krause, Germany, Wikimedia Commons

6. Pythonbrug, Holandsko
Amsterdamský most z dílny studia West 8 je nepřehlédnutelný. Přes 90 metrů dlouhý most byl otevřen v roce 2001 a díky jeho zvlnění je jeho přechod nevšedním zážitkem.


foto: nfontes, Creative Commons

7. Most Gatershead Millennium, Anglie
Dobře známý a často oceňovaný londýnský most je dílem studia Wilkinson Eyre architects. Systém šesti hydraulických pístů dokáže most naklonit o 40 stupňů a umožnit průjezd lodím, které plují po řece Tyne. Most, který jeho tvůrci přirovnávají k očnímu víčku, byl na své současné místo dosazen již úplně zkompletovaný.


foto: Wikimedia Commons

8. Henderson Waves, Singapur
 Most se jako had vine mezi dvěma singapurskými parky ve výšce 36 metrů a vznikl ve spolupráci londýnské IJP Corporation a singapurské společnosti RSP. Sedm výklenků z ocelových žeber vytváří přístřešky s posezením. Most je dlouhý 275 metrů, obložen je žlutým dřevem balau a v noci je nasvícen LED-diodovými pásy.


foto: The Soon, Wikimedia Commons

9. Da Vinciho most, Norsko
Zmenšená verze původního mostu, který Leonardo da Vinci navrhl v roce 1502 pro Istanbul, stojí v Norsku a měří 240 metrů. Pěší most se klene nad silnici E18 a vznikl v rámci neziskového projektu The Leonardo Bridge, který si klade za cíl postavit praktické pěší mosty po celém světě, vždy z lokálních zdrojů.


foto: mandus, Creative Commons

10. Langkawi Sky Bridge
 Z malajského pěšího mostu je jedinečný panoramatický výhled na souostroví 99 ostrovů, které nese název Langkawi. Most je 122 metrů dlouhý a tyčí se ve výšce 600 metrů nad mořem.


foto: The Dilly Lama, Wikimedia Commons

-vb-

RubrikyMosty