Metrostav dokončil hrubou stavbu na jezeru Most

Vznikl nový prostor pro rekreaci a vodní sporty
Zdroj: Metrostav

Plovoucí přístupová mola, vestavěný minibazén, oblázková pláž i speciální ekomola sloužící k ochranně vzácných biotopů připravuje divize 8 společnosti Metrostav na trojici severočeských rekultivačních jezer. Zatímco na starších jezerech Milada a Matylda je ve fázi výstavby, na nejmladším a největším jezeru Most už má hotovou hrubou stavbu. Dokončení zakázky společnosti Metrostav i dlouho očekávané otevření jezera Most pro veřejnost je v plánu v polovině září.

„Technicky nejzajímavější součástí stavby jsou kotevní bloky. Každý z nich váží 14 tun a staticky je to propočítáno tak, aby držely na břehu svou vlastní vahou. Zvláštností projektu byla důsledná kontrola dna na všech jezerech. Po každé, když jsme v jezeře používali těžkou techniku, potápěči museli zkontrolovat těsnost nepropustné jílové vrstvy na dně,“ prozrazuje Stanislav Zelený, stavbyvedoucí divize 8 z oblastního zastoupení Metrostavu pro Ústecký kraj.

Nejvíce přístupových prvků bude na největším jezeře Most
Nejvíce přístupových prvků bude na největším jezeře Most | Source: Metrostav

Pozoruhodnou součást stavby na jezeře Most reprezentují tzv. plovoucí ekomola. Osmiúhelníkové dřevěné konstrukce s ocelovým pláštěm a polystyrenovou výplní slouží k hnízdění vodního ptactva. Plného významu dosáhnou po otevření jezera veřejnosti, kdy poskytnou biotopům ochranu před náporem návštěvníků.

Osmiúhelníkové dřevěné konstrukce s ocelovým pláštěm a polystyrenovou výplní slouží k hnízdění vodního ptactva
Osmiúhelníkové dřevěné konstrukce s ocelovým pláštěm a polystyrenovou výplní slouží k hnízdění vodního ptactva | Source: Metrostav

www.metrostav.cz