Partneři sekce:
  • Stavmat
  • Ostendorf - OSMA
  • Českomoravský beton

U H. Králové po osmi letech začala dostavba dálnice D11

U H. Králové po osmi letech začala dostavba dálnice D11

U Hradce Králové včera slavnostně začala dostavba dosud chybějícího 2,5 kilometru dlouhého úseku dálnice D11. Stavební práce za 1,1 miliardy korun by měly být dokončené v srpnu 2017. Stavba dálnice před H. Králové stála od roku 2006 kvůli nevykoupeným pozemkům, návrat stavbařů zdržela i jednání se stavební firmou.

Státu v tomto úseku stále chybí 0,27 hektaru pozemku, které společně vlastní sestry Jaroslava Štrosová a Ludmila Havránková. Hradecká radnice Štrosové nabídla za odkup její ideální poloviny 1,7 milionu korun, pokračují také jednání s farmářkou Havránkovou. Pozemky, které vlastnila výhradně statkářka Havránková, stát získal v roce 2011, po 17 letech jednání.
  

Ministr dopravy Antonín Prachař novinářům řekl, že stát s Havránkovou jedná o několika variantách, jednou z nich je prodej a druhou směna. „Dokud proces není uzavřený, nerad bych ho komentoval, ale myslím si, že jsme na dobré cestě a v horizontu několika málo dnů či týdnů budeme mít příslušné pozemky,“ řekl Prachař.
    
Podle ministerstva dopravy začnou práce na časově nejnáročnějších částech stavby, především mostech a křižovatkách. „První začneme mimoúrovňovou křižovatkou Kukleny, která je opravdu velmi komplikovaná, poté se začnou stavět mostní objekty a k tomu budeme dopojovat komunikace,“ řekl Prachař.
    
Dálnice nyní končí před Hradcem Králové a motoristé z ní sjíždějí přes křižovatku u Opatovic nad Labem či před provizorní sjezd u Libišan. Dostavbou dálnice se významně uleví Novému Městu u Chlumce nad Cidlinou na silnici I/11, přes které jezdí významná část kamionů na tranzitní trase Náchod – Praha.
    
Dálnice D11 se staví od roku 1978, podle plánů by měla komunikace pokračovat přes Jaroměř k polským hranicím. Do Jaroměře silnice povede v dálniční kategorii jako D11 a dále jako rychlostní silnice R11. V Královci u Trutnova se napojí na připravovanou polskou silnici S3.

Zdroj: ČTK

Ilustrační foto: Dano Veselský

RubrikyDoprava