Interiér v záplavě světla

Velkoformátové okenní systémy zajišťují interiéru světlost, vzdušnost, optické zvětšení prostoru a jeho propojení s okolím. Moderní konstrukční systémy přináší široké možnosti pro jejich řešení, které ovšem vyžaduje individuální a profesionální přístup jejich výrobce.

Soudobá architektura upřednostňuje minimalismus, jednoduchost a designovou čistotu ploch. Tyto požadavky se promítají do podoby okenních prvků, které proto nabývají na rozměrech a velkoformátové systémy tak dnes platí za nedílnou součást staveb. Pro jejich správnou funkci a bezpečnost je zásadní jejich konstrukce, správné osazení do stavebního otvoru a ošetření připojovací spáry.

„Výslednou podobu velkoformátových prvků je vhodné konzultovat s dodavatelem již ve fázi projektu. Ten může poradit jak s limitními rozměry, tak i s tím, zda lze okna v plánované podobě vůbec vyrobit a zda by takové řešení bylo při dlouhodobém užívání spolehlivé. Dodavatel rovněž může upozornit na chyby a úskalí požadovaných velkoformátových řešení,“ uvádí Ing. Milena Tomčíková, ředitelka vývoje a produktů společnosti VEKRA, největšího českého dodavatele oken a stínění na klíč.

HS portál VEKRA představuje komplexní řešení velkoformátového prvku včetně jeho odborné instalace na stavbě.
HS portál VEKRA představuje komplexní řešení velkoformátového prvku včetně jeho odborné instalace na stavbě. | Zdroj: VEKRA

Společnost proto má vlastní technické a vývojové oddělení, které zajišťuje perfektní dokončení zakázek. Realizace je řešena jako dílo na klíč, tedy jako výroba kvalitního prvku a jeho odborné usazení na stavbě včetně následného servisu a záruk. Zkušení odborníci také již ve fázi projektu dokážou vhodně poradit technicky správné řešení vyhovující potřebám zadavatele.

Velkolepé výhledy

Velkoformátová okna lze řešit několika způsoby. Vedle běžných fixních a otevíravých prvků se využívají i nejrůznější typy posuvných systémů. Atraktivní variantou, která přirozeně prosvětlí interiér a propojí jej s okolím, jsou zdvižně posuvné HS portály.

„Ještě větší míru světlosti zajišťuje HS portál ve variantě SLIM, kterému zúžený rám poskytuje větší plochu zasklení. Za tímto účelem má HS portál SLIM v provedení z hliníku pohledovou šířku v pevné části sníženou na pouhých 74 mm oproti standardním 100 mm,“ upřesňuje Ing. Milena Tomčíková ze společnosti VEKRA. K dispozici je také provedení z dřevohliníku.

Díky větší míře zasklení přináší HS portál SLIM interiéru maximální prosvětlení a propojení s okolím
Díky větší míře zasklení přináší HS portál SLIM interiéru maximální prosvětlení a propojení s okolím | Zdroj: VEKRA

I přes svoji vysokou hmotnost poskytuje snadné ovládání a bezpečné zavírání, a to díky systému SOFT CLOSE pro bezhlučný a pomalý dojezd křídla. Maximální propojení s okolím podtrhuje subtilní nulový práh, jejž pojezdová lišta přesahuje pouze o pět milimetrů. Izolační vlastnosti se přitom nesnižují, a to díky konstrukci s přerušeným tepelným mostem a těsnicím břitům chránícím před chladem, průvanem i vlhkostí.

HS portál VEKRA je opatřen nulovým prahem pro usnadnění výstupu na terasu či zahradu.
HS portál VEKRA je opatřen nulovým prahem pro usnadnění výstupu na terasu či zahradu. | Zdroj: VEKRA

Okna bez limitů

Pro plynulé propojení s okolím se v moderní architektuře uplatňují velkoformátové prvky také v rohovém provedení bez středového sloupku. „Celoprosklený roh VEKRA STRUCTURAL představuje rohové spojení izolačních skel bez použití rohového sloupku a přináší tak maximální prosvětlení interiéru. Při spojení dvou skel bez zapuštění do profilu jdeme na hranici tepelně technických norem, proto musí být každý požadavek na spojení skel bez rohového sloupku posouzen z hlediska umístění stavby, prvku ve stavbě a použitého typu skla. Pro každý roh proto zpracujeme technické posouzení a vytvoříme konstrukční řešení, které poté i odborně nainstalujeme,“ vysvětluje Ing. Milena Tomčíková ze společnosti VEKRA.

Celoprosklený roh VEKRA STRUCTURAL nabízí díky absenci rohového sloupku maximální přístup světla do interiéru.
Celoprosklený roh VEKRA STRUCTURAL nabízí díky absenci rohového sloupku maximální přístup světla do interiéru. | Zdroj: VEKRA

Prvky VEKRA STRUCTURAL jsou dostupné v hliníkových, dřevěných a dřevohliníkových profilech. Pevný celoprosklený roh je konstruován ze standardních rámů nebo rámů pro zdvižně posuvné dveře a je možné jej kombinovat s posuvnými systémy i fixním zasklením.

Více na www.vekra.cz.

ZDROJ: PR článek společnosti VEKRA