Galerie(3)

Duch historie v moderním pojetí

Místo řeznictví s chlívky a stodoly stojí uprostřed Kozolup, vesnice u Vysokého Újezdu, prostorný rodinný dům a menší domek s bazénem a saunou. Cihlové stěny připomínají Anglii a kamenná zídka zase evokuje styl francouzské Provence. A přesto do tradiční české vesnice padne jako ulitý.

RD Kozolupy interier 3 foto zdroj VEKRA
RD Kozolupy obyvak foto zdroj VEKRA
RD Kozolupy terasa 1 foto zdroj VEKRA

Původní ideou bylo vytvořit místo pro život i odpočinek, které bude moderní, ale nenaruší ráz vesnice. A tak se z pohledu na chátrající starousedlost z konce 19. století, kterou majitelé denně míjeli, zrodila myšlenka, že právě toto místo by mohlo splňovat všechna očekávání.

„Dům postupně chřadnul, získával své kouzlo a odhalené kameny nám začaly připomínat domy v Anglii. Oslovili jsme tedy architekta Františka Prajera, který ve svých návrzích myslel nejen na funkčnost, ale i na to, aby dům zapadl do krajiny a okolní výstavby,“ popisují začátky stavby majitelé, manželé Lenka a Karel Doleželovi. Nejdříve ale bylo třeba prosekat se přes zahradní porost k původním stavbám. Budovy byly v havarijním stavu, a tak se podařilo zachránit jen dva kamenné sklepy.

Souznění historie s modernou

Usedlost je tvořena hlavním obytným domem, vedlejším domkem s bazénem a saunou a garáží. Z původního záměru obložit celý dům lícovými cihlami sice sešlo, samotný dům to ale oživilo. Stavby jsou tak laděny do šedo-cihlových tónů propojujících rustikální styl s tím moderním, který vhodně doplňuje střecha a dřevěná okna a dveře v šedé barvě.

Zdroj: VEKRA

„Do obou domů jsme zvolili dřevěná okna VEKRA s trojskly. Dřevo hlavně proto, že je to přírodní materiál, který souzní s myšlenkou, již jsme chtěli domu vtisknout,“ říká pan Karel. „Výhodou dřevěných oken je jejich výborná tvarová stabilita, takže se hodí i pro větší plochy, kterých zde bylo poměrně dost. Mají ale i velmi dobré tepelně izolační vlastnosti,“ vysvětluje Ing. Milena Tomčíková, ředitelka vývoje a produktů společnosti VEKRA, největšího českého výrobce oken.

Vzhledem k předchozím zkušenostem majitelé zvolili od stejného výrobce také venkovní žaluzie a interiérové dveře. „Vnitřní místnosti jsme vesměs vybavili bílými dveřmi Simple s 3D efektem. Chodbu pak oddělují celoskleněné posuvné dveře VEKRA,“ dodává pan Karel.

K pohodě patří teplo od nohou

Vytápění domu dalo chvíli přemýšlení, ale nakonec majitelé zvolili topnou fólii. „Nejdříve jsme zvažovali tepelné čerpadlo, ale měli jsme obavy z nákladů a obecně jsme nechtěli mít rozvody vody v podlaze. Hledali jste tedy alternativu a narazili na topné fólie Heatflow od společnosti Efektivní dům,“ líčí výběr topení pan Karel. „Jedná se o velmi odolnou fólii z uhlíkové tkaniny. Rozvádí teplo po celé ploše, je přesně regulovatelná a nevyžaduje žádný servis. Výhodou je nízká spotřeba a snadná opravitelnost. Nepotřebujete žádný další zdroj, fólie je napojena přímo na síť z domovního rozvaděče,“ doplňuje Pavel Dědouch, specialista ze společnosti Efektivní dům.

Jen šalvějová to může být!

Srdcem celého domu je prostorná kuchyň s jídelnou a obývacím prostorem. „Chtěli jsme mít prostory vzdušné a prosvětlené, což se nám díky sestavě velkých rohových oken povedlo,“ popisuje paní Lenka. Majitelé svoji zálibu v přírodních materiálech promítli i v interiéru, na podlaze jsou tak dřevěné parkety.

Zdroj: VEKRA

Dominantním prvkem je masivní stůl vyrobený z krovů původního domu. Kuchyň s jídelnou je dvěma schůdky oddělená od obývacího prostoru se vstupem na terasu. Přízemí je s prvním patrem propojeno od spodu se zužujícím točitým kovovým schodištěm v černé barvě, které vymysleli, vyrobili a namontovali zkušení zámečníci z vedlejšího zemědělského družstva.

Zenová oáza

Prostorná, důmyslně rozvržená zahrada rozprostírající se mezi domy je dílem majitelky. Zahrada je z části obehnaná kamennou zdí, která evokuje styl Provence. Téměř všechny použité kameny pochází z původního domu. Péči o zahradu majitelům usnadňuje chytrá závlaha, která využívá dešťové vody.

Zdroj: VEKRA

Trochu jiný odpočinek si lze užít v domku s bazénem a saunou, který původně sloužil jako stodola. Dům v Kozolupech je důkazem toho, že bez zbytečných zásahů do přírody a s využitím recyklovaných stavebních prvků a přírodních materiálů lze vytvořit moderní bydlení s podtónem historie.

Technické údaje:
Průběh realizace: 2017 – 2021
Užitná plocha: 305 m2 + 110 m2
Zastavěná plocha: 241 m2 + 125 m2
Typ vytápění: topná fólie Heatflow
Konstrukce stavby: pálená cihla Wienerberger
Fasáda: lícové cihly a fasádní omítka
Střecha: střešní krytina Bramac
Podlahy: dřevěné parkety, dlažba, koberec
Architekt: Ing. arch. František Prajer, PROARCH s.r.o

Výrobci a dodavatelé:

  • dřevěná podlaha, koberce, obklad a dlažby, truhlářská výroba, zařizovací předměty: Condeco s.r.o.
  • elektrické podlahové vytápění Heatflow, muj-ed.cz;
  • okna a vchodové dveře: VEKRA Natura 78, materiál dřevo, RAL 7016
  • interiérové dveře: VEKRA Simple, 3D design, bílé, celoskleněné dveře VEKRA Interier Glass
  • žaluzie: venkovní žaluzie VEKRA STANDARD s elektromotorem;
  • stínění terasy: 4SEASONS, hliníkové, https://4sgarden.cz/

ZDROJ: PR článek VEKRA