stavba domu

Stále více rodin musí prodávat nedostavěné domy, zjistila analýza

Ceny ve stavebnictví dále rostou a s nimi počet rodin, které jsou nucené prodat nedostavěné domy, jelikož nemají na to platit zároveň hypotéku i nájemné. Vyplývá to z vyjádření analytiků. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební výroba v Česku v říjnu zrychlila meziroční růst na 3,7 procenta ze zářijových tří procent.

Pozemní stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, se proti loňskému říjnu zrychlila o 7,1 procenta. Produkce inženýrského stavitelství, tedy stavby cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, meziročně klesla o o 3,3 procenta. Meziměsíčně byla stavební produkce vyšší o 0,4 procenta.

Podle ekonoma Komerční banky Martina Gürtlera dosud stavebnictví za zbytkem ekonomiky výrazně zaostávalo, proti předkrizovému říjnu roku 2019 byla produkce nižší o 4,5 procenta. „Dílčím pozitivním signálem může být rostoucí počet stavebních povolení,“ uvedl Gürtler.

Počet vydaných stavebních povolení se meziměsíčně zvýšil o 2,2 procenta, avšak po předchozím poklesu o 8,2 procenta. Meziroční růst dosáhl 9,6 procenta, což ale podle Gürtlera souviselo s nízkou srovnávací základnou. „Loňská podzimní vlna pandemie začala dříve a přinesla s sebou silnější protiepidemická opatření, která zahrnovala i omezené fungování státních úřadů,“ doplnil Gürtler.

Problémem je především nedostatek pracovníků

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček upozornil, že byť se situace kolem vydávání stavebních povolení mírně zlepšuje, úzké hrdlo se přesunulo na stranu stavařů, kteří nestíhají realizovat zakázky. To se projevuje i na růstu cen stavebních prací, které spolu se stavebními materiály prudce zdražují. Roste podle něj množství případů, kdy lidé kvůli růstu cen nemají dostatek peněz na dokončení rozestavěných rodinných domů.

„V mnohých případech jim banky odmítají navýšit hypoteční úvěry, což vytváří extrémně nepříjemné situace. V lepším případě se lidé stěhují do rozestavěných a nezkolaudovaných domů. V horším případě jsou rozestavěné domy neobyvatelné a rodiny jsou nuceny je prodat, protože si nemohou dovolit splácet hypotéky a k tomu ještě platit nájemné,“ uvedl Křeček.

Jak se k rostoucím cenám ve stavebnictví postaví zadavatelé zakázek, je velkou neznámou, uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. „Prozatímní signály naznačují, že část objednávek raději stornují samy firmy, část se bude muset možná znovu soutěžit. Navzdory faktu rychle zdražujících stavebních materiálů však hlavním problémem celého odvětví zůstává nedostatek kvalifikovaných i pomocných pracovníků,“ uvedl.

Podle Křečka by bylo vhodné nedostatek pracovních sil řešit přilákáním zahraničních dělníků z kulturně příbuzných zemí. „Například Ukrajinci si u nás mohou vydělat třikrát až pětkrát více než ve vlastní zemi,“ uvedl Křeček.

red