Rekonstrukce starého bytu je levnější, koupě nového výhodnější

Rekonstrukce starého bytu je levnější, koupě nového výhodnější

Pořízení a rekonstrukce starého bytu v Praze může být až o několik stovek tisíc korun levnější než koupě nového. Ten však nebude v nejbližších letech potřebovat žádné další výrazné investice, jeho pořízení tak může být výhodnější. Vyplývá to z analýzy Raiffeisen stavební spořitelny, která vycházela z cenové mapy Asociace realitních kanceláří ČR a dat stavebních firem.

Pořízení starého bytu 1+kk o rozloze 30 metrů čtverečních v blízkosti centra Prahy by podle cenové mapy vyšlo na dva miliony korun, jeho rekonstrukce pak na dalších 350 tisíc korun. Stejně velký byt v novostavbě stojí průměrně 2,5 milionu korun. Mimo centrum v okrajových částech ceny klesají, starý byt včetně rekonstrukce pořídí zájemce za dva miliony korun, nový za 2,215 mil. Kč. Do rekonstrukce RSS zahrnula vybourání umakartového jádra a vybudování nové koupelny a WC, rozvodů, elektřiny, topení, zvukové izolace, podlah, dveří, prahů, omítek a vymalování.

„Pokud srovnáme cenu a chtěli bychom se rozhodovat pouze podle ní, je výhodnější koupit starý byt a komplexně ho zrekonstruovat. Novostavba by vyšla přibližně o 150 až 200 tisíc korun dráž. Důležité je však zvážit i stav samotného domu a časový faktor. Do novostavby se můžeme nastěhovat ihned, zatímco u starého bytu musíme nejdříve provést rekonstrukci. Stojí nás to nejen peníze, ale i čas,“ upozornila mluvčí RSS Jitka Jechová.

Podle generálního sekretáře ARK ČR Jana Borůvky lidé stále častěji volí byt v novostavbě. „Připlatit si za větší komfort bydlení a zbavit se tak starosti s modernizací upřednostňuje stále více kupujících,“ tvrdí Borůvka.

U bytu ve starém domě totiž navíc hrozí, že rekonstrukci bude potřebovat celá budova. Platby do fondu oprav mohou navýšit například špatná střecha, nedostatečná tepelná a zvuková izolace, stará netěsnící okna, nevyhovující výtahy či staré a špinavé chodby. To jsou přitom velmi časté závady starých bytových domů a paneláků.

Nevýhodou novostaveb je, že většinou leží v okrajových částech města a nemusí tak mít dostatečnou občanskou vybavenost a kvalitní dopravní obslužnost. Naopak provozní náklady nového bytu bývají výrazně nižší.

Zdroj: ČTK

Ilustrační foto: Dano Veselský