Čtvrtina realitních investic v regionu šla letos do ČR

Investice do komerčních nemovitostí ve střední a východní Evropě v letošním prvním pololetí vzrostly meziročně o 65 procent na 2,87 miliardy eur (zhruba 78,77 miliardy korun). Čtvrtina z toho směřovala na český trh, vyplývá z aktuální zprávy realitní poradenské společnosti JLL. V Česku se podle ní uskutečnily transakce celkem za 713 milionů eur (19,57 miliardy korun).

Lídrem trhu zůstává s polovičním podílem Polsko, kde objem investic dosáhl 1,43 miliardy eur (39,25 miliardy korun). Za Českem skončilo na třetím místě s 15 procenty Rumunsko. Až za nimi zůstaly Maďarsko (osm procent) a Slovensko (dvě procenta).
„Trhy jihovýchodní Evropy – Bulharsko, Chorvatsko, Srbsko a Slovinsko – zatím investoři sledují, ale k žádným důležitým transakcím zde letos nedošlo,“ doplnil Troy Javaher, vedoucí investičního oddělení JLL pro region střední a východní Evropy.
    
Velký zájem investorů a vysoký objem celkových investic způsobil pokles výnosů, takzvaných yieldů. Ten by měl do konce roku ještě pokračovat. „Očekáváme, že tento pokles bude pokračovat i po zbytek roku, avšak velmi pomalu, podobným tempem jako doposud,“ odhaduje další vývoj Javaher.

Objem investic v regionu CEE za první pololetí 2014
Země/Objem investic v eur
Polsko    1,43 miliardy
Česká republika    713 milionů
Rumunsko    431 milionů
Maďarsko    230 milionů
Slovensko    64 milionů

Zdroj: ČTK