Pro mnohé je koupě nemovitosti konzervativní a bezpečnou investicí.

Koupě, která se už nevyplatí. Investování do nemovitostí přestává vynášet

Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí se v červnu dále propadla. Vyplývá to z dat, které poskytla UniCredit Bank. Její ukazatel, který představuje čistou roční výnosnost nájemného, od níž se odečte průměr úrokových sazeb hypoték a vládních dluhopisů, v červnu klesl meziměsíčně o 40 bodů na minus 3,91 procenta.

Hrubá roční výnosnost nájemného na úrovni krajských měst ČR meziměsíčně vzrostla o sedm bodů na 3,55 procenta s tím, jak ceny nájmů přidaly meziměsíčně více než ceny bytů. Nevýhodnost či nedostupnost rezidenčních nemovitostí povede podle analytika UniCreditBank Jiřího Poura se zpožděním k oslabení poptávky a zpomalení růstu jejich cen. „Nadále očekáváme, že ceny nemovitostí začnou zostra brzdit během druhé poloviny letošního roku a v příštích letech bude jejich růst nižší než inflace,“ odhadl.

Z krajských měst byly podle UniCredit Bank „nejméně nevýhodné“ nemovitosti v Ústí nad Labem a Ostravě, zatímco na opačném konci žebříčku si prvenství udrželo Brno, následované nově Hradcem Králové, který tak odsunul Prahu na třetí příčku.

Ceny bydlení přestanou růst

Meziměsíčně klesl indikátor napětí ve všech krajských městech, nejvíce v Jihlavě, a to o 72 bodů, Hradci Králové o 67 bodů a v Ostravě o 61 bodů. Ve všech případech byl důvodem pokles cen nájmů, v Jihlavě i silný růst cen bytů, vyplývá z dat banky.

Česká národní banka (ČNB) ve čtvrtek konstatovala, že ceny nemovitostí na konci roku 2021 byly v ČR o zhruba 40 procent vyšší, než by odpovídalo úrovni příjmům mediánové domácnosti a požadovaným výnosům z pronájmu nemovitosti. To je o 15 procentních bodů více než před půl rokem.

„V nepříznivém scénáři by klesly během tří let ceny nemovitostí v souhrnu až o téměř 30 procent. Tento scénář hodnotíme jako velmi málo pravděpodobný, ale možnost, že by k němu mohlo dojít, je vyšší než v minulosti,“ uvedl ředitel sekce finanční stability ČNB Jan Frait. V základním scénáři ale ČNB nepočítá s tím, že by ceny bydlení v absolutní hodnotě klesly, pouze by přestaly růst.

red