Pece vychladly. V areálu čelákovických Kovohutí místo toho vzniknou byty pro tisíce lidí

Brownfield
Zdroj: Shutterstock

V Čelákovicích u Prahy by měla v areálu bývalých Kovohutí do roku 2045 vzniknout nová obytná zóna až pro 3000 lidí. Společnost Kovohutě Holding DT plánuje přebudování západní části průmyslového areálu o rozloze 13 hektarů v pěti etapách.

Výroba v čelákovických Kovohutích skončila v roce 2012. „Jdeme cestou postupné revitalizace, nyní končí nultá etapa, předpokládáme, že do konce března dokončíme výstavbu 26 bytů, které vznikly na půdorysu bývalé administrativní budovy,“ řekl Ivo Dubš, který je pověřen řízením Kovohutí Čelákovice.

Loni vznikla dceřiná společnost, která další výstavbu na západní straně připravuje. V první etapě se počítá s výstavbou 12 až 14 rodinných domů a zhruba 250 bytů. V roce 2024 by se měly začít stavět rodinné domy a bytový dům s 15 byty.

Město s výstavbou počítá

Objekty ve východní a střední části areálu společnost opravila. „Výrobní prostory jsme částečně revitalizovali a část bude nadále k pronájmu, například pro skladování nebo lehkou výrobu,“ doplnil Dubš. V části u Labe by podle něj mělo vzniknout luxusnější bydlení. Součástí areálu má být například i samostatná čistička odpadních vod.

V Čelákovicích žije přes 12.000 lidí. Podle starosty Josefa Pátka (ODS) je město na postupný nárůst počtu obyvatel připraveno. „Jsem přesvědčený, že to ustojíme. Máme dostatečnou kapacitu ve školách i školkách,“ řekl.

Rozsáhlá výstavba má v příštích letech vzniknout také poblíž nedaleké obce Zeleneč. Areál Nová Zeleneč by tam měl nabídnout nové bydlení až pro 3000 lidí.