Vizualizace projektu v Praze 6 - Bubenči u Stromovky, který nabídne více než 500 nových bytů.

Central Group nakupoval. Na pozemcích za 2,5 miliardy plánuje 2000 bytů

Central Group, jedna z největších českých developerských společností, letos v Praze koupil 100 000 metrů čtverečních nových pozemků za více než 2,5 miliardy. Postaví na nich 2000 nových bytů. Většina prostředků, které společnost pro letošní rok vyčlenila na investice, směřovala na nákup dvou brownfieldů v Praze 3 na Jarově.

Hlavní velkou akvizicí byl nákup brownfieldů v Praze 3 na Jarově a u parku Stromovka v Praze 6 – Bubenči. Pozemky investor koupil také v Hloubětíně a ve Vysočanech v Praze 9. V příštích letech na nich postaví přes dva tisíce nových bytů.

Po celé Praze tak nyní Central Group vlastní více než 1,5 milionu metrů čtverečních pozemků a brownfieldů určených na více než 30 tisíc bytů a pro další rok má na akvizice developer připraveny další 2,5 miliardy korun.

Společnost nakoupila především dva brownfieldy v Praze 3 na Jarově, kde má na ploše původního výrobně-skladovýho areálu vyrůst nová městská čtvrť s více než tisícem bytů. První část o velikosti téměř 15 tisíc metrů čtverečních Central Group získal již letos v červnu. Dokoupením sousedního areálu mezi ulicemi Květinková a Na Jarově nyní plochu zvětšil na dvojnásobek.

Developer plánuje nájemní bydlení

K letošní největší akvizici zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský uvedl, že scelení obou částí umožní vytvořit komplexní urbanistický návrh celého území. „Kromě bydlení a prostoru pro obchody, služby a jinou občanskou vybavenost bude i dostatek zeleně pro trávení volného času,“ uvedl Kunovský.

Jde již o třetí velkou lokalitu developera v Praze 3, ve které by rádi nabídli kvalitní a dostupné bydlení. Central Group tu postaví novou mateřskou školu a přímo přes ulici se do budoucna plánuje i nová základní škola.

Developer projektem doplňuje svůj nedaleký projekt Parkové čtvrti, která nabízí nadstandardní bydlení a Centrum Nového Žižkova, kde má Central Group v plánu nabídnout i nájemní bydlení.

Původní koncepční hmotová studie využití území na Jarově.
Původní koncepční hmotová studie využití území na Jarově.
| Zdroj: Jakub Cigler Architekti

Největší akvizicí z hlediska velikosti pozemku byl nákup 57 tisíc metrů čtverečních brownfieldu v Praze 6 – Bubenči. Bývalé papírny zde nahradí bytové domy se zhruba 500 byty. „Jedná se o skvělou lokalitu, která je ideální především pro rodinné bydlení. Jsem si jistý, že o projekt bude obrovský zájem. Bubeneč, jako diplomatická čtvrť v Praze 6, je skvělou adresou,“ uvedl Kunovský.

Projekt se nachází u Císařského ostrova a sousedí se západní částí Stromovky. Bubeneč již několik mateřských a základních škol nabízí, Central Group je ale připraven v rámci projektu pro Městskou část Praha 6 vyčlenit část pozemku pro novou základní školu a velké sportoviště.

Před výstavbou počítá s pronájmy

Nedaleko metra B Hloubětín v Praze 9, kterou developer označuje za je nejrychleji se rozvíjející část metropole, chce dále Central Group na získaném pozemku vystavět projekt, který nabídne přes 150 bytů. Součástí dvou nových objektů o výšce čtyř a 10 pater budou komerční prostory, ve kterých bude cca 500 metrů čtverečních vyhrazeno pro lékařské ordinace, které v místě nyní sídlí.

Koncepční hmotová studie využití území v Hloubětíně v blízkosti metra B.
Koncepční hmotová studie využití území v Hloubětíně v blízkosti metra B.
| Zdroj: CENTRAL GROUP

Část velkého areálu letos společnost získala také ve Vysočanech v krátké docházkové vzdálenosti od stanice metra B Kolbenova. Na místě současného výrobně-obchodního objektu ČKD tu v budoucnu může vzniknout projekt s několika stovkami bytů. Těsně před dokončením je navíc další akvizice s plánovanou výstavbou dalších 200 bytů u metra B Vysočanská.

Stejně jako u ostatních průmyslových areálů ve svém vlastnictví bude developer do doby, než bude možné zahájit výstavbu, prostory pronajímat. „Pro další rok máme na akvizice připraveny další 2,5 miliardy,“ zdůraznil Kunovský.

red